اصرار چین: کرونا خارج از کشور ما آغاز شد

به گزارش پیکوشو، بعضی از کارشناسان اعلام نموده اند که بعید است محققان سازمان بهداشت جهانی اجازه آنالیز تمام قد در تمام ابعاد شیوع ویروس کرونا در چین را بیابند.

اصرار چین: کرونا خارج از کشور ما آغاز شد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

محققان سازمان بهداشت دنیای خود را برای سفر به چین و تحقیق در خصوص منشا بیماری کووید-19 آماده می نمایند.

پکن همزمان کوشش هایش را برای کشف زمان و مکان آغاز شیوع ویروس کرونا دو برابر نموده است.

چین کوشش دارد دنیا را متقاعد کند که ویروس کرونا در کشور دیگری شکل گرفته و به چین انتقال یافته است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، چین همچنان نقدها اولیه از مدیریت خود را در قبال شیوع کرونا در سال 2019 در ووهان رد می نماید.

از دیگر سو،هوآ چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در روز گذشته اظهار داشت که آماده استقبال از تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت دنیای WHO است.

اما تنش های ژئوپلیتیکی مرتبط با ویروس کرونا در حال افزایش است. بعضی از کارشناسان اعلام نموده اند که بعید است محققان سازمان بهداشت دنیای اجازه آنالیز تمام قد در تمام ابعاد شیوع ویروس کرونا در چین را بیابند.

از طرفی پکن نیز ناامید است که بتواند از سرزنش های دنیای شیوع ویروس کرونا در امان بماند. ویروسی که در طول یک سال گذشته عامل مرگ بیش از 1.8 میلیون نفر از مردم دنیا بوده است.

گروهی از بازدید نمایندگان در نمایشگاه مبارزه با بیماری کرونا در مرکز همایش های پارلور شهر ووهان در استان هوبی چین. این مرکز در گذشته به عنوان بیمارستان موقت بیماران کرونا فعالیت می کرد/ عکس: رویترز

یانژونگ هوانگ عضو ارشد شورای روابط خارجی در یک موسسه پژوهشی- تحقیقاتی آمریکا در این باره می گوید: حتی قبل از آغاز تحقیقات سازمان دنیای بهداشت، بالاترین مقامات هر دو طرف در باره ریشه شیوع و شکل گیری این ویروس نظرات مخالف و دو قطبی ارائه دادند.

او گفت: آنها باید از نظر سیاسی زیرکانه عمل نمایند و نتیجه ای بگیرند که برای همه احزاب و گروه های درگیر در این بحران قابل قبول باشد.

در حالیکه بسیاری از کشورها همچنان با موج آلودگی دست و پنجه نرم می نمایند چین به شکلی تهاجمی مانع شیوع بیشتر کرونا شده و افزایش آن را مهار نموده است. چینی ها در هفته گذشته و پس از شناسایی چندین مبتلای جدید در شهر شن یانگ (Shenyang) بسیاری از بخش های شهر را تعطیل نموده و به قرنطینه فرستادند. آنها اظهار داشتند که تمام کارکنان بخش های غیرضروری باید در خانه بمانند.

وانگ ئی سیاست مدار ارشد چینی دو روز پیش کوشش های ضد همه گیری این کشور را ستود و گفت: چین نه تنها میزان عفونت های داخلی را مهار نموده بلکه در ساخت یک سیستم دفاعی ضد همه گیری دنیای پیشرو بوده و در این زمینه به 150 کشور دنیا یاری نموده است.

اما با توجه به نقدها دنیای از چین در باره شیوع ویروس کرونا وانگ عالی ترین مقام دنیا است که اجماع دنیای در خصوص شکل گیری اولیه و شیوع ویروس کووید- 19 را زیر سوال برده و گفته است که مطالعات بیشتر و بیشتر نشان داده که این بیماری قبل از ووهان در شهرهای دیگر دنیا نیز ظاهر شده است.

چین همچنین تنها کشوری است که ادعا نموده ویروس کووید-19 می تواند به وسیله واردات مواد غذایی یخ زده و منجمد نیز انتقال یابد و واردات این مواد را عامل شیوع ویروس در شهرهای پکن و دالیان می داند. هر چند سازمان بهداشت دنیای ریسک این خطرات را بسیار بی اهمیت تر از ادعاهای مطرح شده و واقعیت می داند.

چین به مخفی کاری اولیه و واکنش دیرهنگام به این بحران در ابتدای آغاز آن متهم است. منتقدان بر این باورند که اقدامات دیرهنگام چین باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا در دنیا شده است.

این موضوع همچنان از حساسیت های بالا برخوردار است و تنها تعداد اندکی از مطالعات در خصوص منشا شیوع ویروس کووید- 19 در دسترس عموم قرار گرفته است.

اما نشانه هایی نیز در باره تمایل چین برای اشتراک اطلاعاتی مغایر با تصاویر رسمی در دنیا نیز وجود دارد.

تحقیق مرکز کنترل بیماری های چین در هفته گذشته نشان داد که 4.43 درصد جمعیت 11.08 میلیون نفری ووهان در خون خود آنتی بادی ناشی از بیماری کووید- 19 را دارند. همین آمار نشان می دهد که نرخ مبتلایان شهر ووهان به ویروس کرونا بسیار بیشتر از موارد تائید شده قبلی است.

اما محققان می گویند چین باید هر یافته ای را که حکایت از وجود ویروس کووید- 19، قبل از شناسایی رسمی آن در دسامبر سال 2019 در ووهان چین دارد، با همگان به اشتراک بگذارد.

یک مطالعه و تحقیق ایتالیایی نشان می دهد که احتمال وجود کووید- 19 در اروپا چند ماه قبل از شناسایی رسمی آن در ووهان وجود داشته است. رسانه های دولتی چین از این مقاله برای تقویت تئوری شکل گیری ویروس کرونا در خارج از کشورشان و ورود آن به وسیله غذاهای منجمد خارجی یا ورزشکاران بازی های نظامی دنیا در ووهان چین استفاده کردند.

راینا مک لنتایر رئیس برنامه تحقیقات ایمن سازی زیست موسسه کربی در استرالیا گفت: برای ایجاد یک تصویر دنیای و پیدا کردن سرنخ های اپیدمیولوژیکی و وجود منشا اولیه ویروس در خارج از چین به تحقیقات و آنالیز های بیشتری احتیاج داریم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1449

به "اصرار چین: کرونا خارج از کشور ما آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار چین: کرونا خارج از کشور ما آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید