افزایش نگرانی ها درباره نوع جهش یافته تازه کرونا

به گزارش پیکوشو، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حذف هفت آمینواسید در جهش واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و هشدار داد: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشور ها به لحاظ شیوع کرونا رقم زده است. این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.

افزایش نگرانی ها درباره نوع جهش یافته تازه کرونا

به گزارش ایلنا، علیرضا ناجی با بیان این که به نظر میرسد واریانت لامبدا در حال تبدیل شدن به تهدید جدی جهانی است، اظهار کرد: تا به امروز در 29 کشور واریانت لامبدا شناسایی و ثبت شده است.

وی با تاکید بر این که واریانت لامبدا برای اولین بار در کشور پرو شناسایی شد، افزود: این کشور با ثبت 596 مرگ در هر صد هزار نفر جمعیت، بالاترین مرگ و میر های کرونایی را ثبت کرد که از این تعداد مبتلایان، 97 درصد مربوط به واریانت لامبدا است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: لهستان با ثبت 307 مرگ کرونایی در روز بعد از کشور پرو رتبه دوم چرخش واریانت لامبدا را به خود اختصاص داده است.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، تقویت سرمایه گذاری در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در فرایند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده ها را از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از چرخش گونه های نو کرونا ذکر کرد.

به گفته ناجی، جهش در واریانت لامبدا به اندازه قابل توجهی سرایت و عفونت زایی این گونه نو کووید 19 را افزایش داده است.

وی ادامه داد: این جهش جدا ازافزایش چسبندگی پروتئین اسپایک در اتصال به رسپتور ACE 11، جهشی ایمن گریز است.

ناجی گفت: به نظر می رسد واریانت لامبدا می تواند به پاسخ سیستم ایمنی، غلبه کند.

وی حذف هفت آمینواسید طی جهش در واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و هشدار داد: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشور ها به لحاظ شیوع کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.

بنابراعلام پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی تاکید کرد: مطالعات اخیر در مورد واکسن های فایزر و مدرنا گواه این است که واریانت لامبدا در برابر ایمنی حاصل از این واکسن ها مقاومت دو الی سه برابری از خود نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1772

به "افزایش نگرانی ها درباره نوع جهش یافته تازه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نگرانی ها درباره نوع جهش یافته تازه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید