افغانستان، حملات کوچی ها به مردم محلی؛ بی توجهی یا حربه سیاسی

به گزارش پیکوشو، حملات کوچی ها به مردم محلی در مناطق مرکزی افغانستان همه ساله تعداد زیادی کشته و زخمی برجا می گذارد، حتی شمار زیادی نیز به ترک خانه هایشان مجبور می شوند اما دولت تا به امروز برای بررسی این معضل کاری نکرده است.

افغانستان، حملات کوچی ها به مردم محلی؛ بی توجهی یا حربه سیاسی

به گزارش دفتر منطقه ای پیکوشو، گروه های مسلح وابسته به کوچی ها در ولایت های وردک و غزنی همه ساله بطور گروهی به مردم محلی حمله می کنند و سبب کشته و زخمی شدن شماری از این مردم می شوند.

مردم این مناطق شیعه و از قوم هزاره هستند و همواره به دلیل چراگاه های سرسبز مورد تهاجم و حملات کوچی ها قرار می گیرند.

هرسال علاوه بر تلفات برخاسته از حملات کوچی ها، خانواده های زیادی نیز به دلیل ناآرامی ها مجبور به ترک خانه های خود می شوند بطوری که براساس گزارش رسانه ها در سال گذشته بیش از یکهزار خانوار در پی درگیری ها آواره شدند.

پیش از این هر ساله نیروهای امنیتی در فصل بهار در خط فاصل بین مناطق بهسود و دشت گوله به عنوان حائل امنیتی مستقر می شدند تا از هجوم اقوام کوچی به مردم این منطقه جلوگیری کنند اما گفته می شود که دولت در سال های اخیر از اعزام نیروهای امنیتی به این منطقه خودداری کرده است.

کوچی ها و مردم محلی در ولایت های وردک و غزنی از دیرباز بر سر چراگاه ها باهم اختلاف دارند اما دولت افغانستان باوجود تاکید قانون اساسی برای اسکان کوچی ها برای حل این معضل برنامه ریزی نکرده است.

اطلاعات روز نوشت که در نزدیک به دو دهه گذشته سیاست دولت مرکزی در این باره بی تفاوتی، سکوت و سرپوش گذاشتن بر این جنایت بوده است. از این رو، این غائله به دلیل نبود جدیت و قاطعیت حکومت برای حل آن مانند آتش زیر خاکستر باقی مانده است.

گزارش می افزاید که یکی از وعده های انتخاباتی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در انتخابات 2014 حل بنیادی و دائمی مناقشه کوچی ها و مردم محلی از طریق ثبت زمین های مورد منازعه دوطرف بود اما در عمل کاری صورت نگرفته است.

مردم محلی می گویند که کوچی ها با انواع سلاح های جنگی مسلح هستند و کارشناسان بر این باورند که از نام کوچی ها اهداف دیگری مثل منافع سیاسی و امتیازگیری دنبال می شود و سیاست مداران از این مناقشه ها به عنوان حربه سیاسی استفاده می کنند، در غیر اینصورت دلیل دیگری برای این همه اهمال و بی توجهی نیست.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1113

به "افغانستان، حملات کوچی ها به مردم محلی؛ بی توجهی یا حربه سیاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، حملات کوچی ها به مردم محلی؛ بی توجهی یا حربه سیاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید