اگر در صورت تزریق واکسن کرونا دچار این عوارض شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید

به گزارش مجله پیکوشو، ایرنا/ متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه تهوع، استفراغ، غش کردن، برخی از واکنش های آلرژیک مانند خارش، اختلالات تنفسی و کوتاهی تنفس از جمله عوارض تزریق واکسن است گفت: تداوم عوارض تزریق واکسن بعد از یک هفته باید به پزشک اطلاع داده شود.

اگر در صورت تزریق واکسن کرونا دچار این عوارض شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید

عاصفه عباس زاده اضافه کرد: با توجه به اینکه تهوع، استفراغ، غش کردن، خارش، اختلالات تنفسی و کوتاهی تنفس از جمله عوارض تزریق واکسن است بنابراین پس از تزریق واکسن کرونا توصیه می شود که اشخاص به مدت نیم ساعت در یک مرکز بهداشت و درمان تحت نظر قرار گیرند، زیرا عوارض اصلی واکسیناسیون در این بازه زمانی اتفاق می افتد.

عباس زاده ادامه داد: زمان و مکان تزریق دوز دوم واکسن نیز باید به هنگام تزریق دوز اول از تزریق کننده واکسن سوال شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در ادامه درد، تورم، قرمزی و سفت شدن محل تزریق واکسن و تب را از دیگر عوارض واکسن کرونا مطرح نمود و گفت: این عوارض عمدتا تا 2 روز ادامه می یابد و مصرف مایعات می تواند این علائم را کاهش و سریع تر برطرف کند.

عباس زاده گفت: مصرف استامینوفن نیز در صورت وجود تب پس از واکسیناسیون هر 8 ساعت توصیه شده و با گذشت بیش از یک هفته باید به پزشک اطلاع داده شود.

وی یادآور شد: اما در صورت بروز این علائم (در تزریق دوز اول واکسن) نیز جز با دستور قطعی پزشک نباید از زدن دوز دوم اجتناب شود.

بدن 2 تا 4 هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن ایمن می شود

این پزشک همچنین تاکید کرد: بدن قبل از 2 تا 4 هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن ایمن نشده و بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی پس از واکسیناسیون نیز ضروری است.

عباس زاده اضافه کرد: شست وشوی دست ها به مدت 20 ثانیه، حفظ حداقل یک متر فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و ملاقات در فضاهای بسته و تشویق دیگران به رعایت ضوابط بهداشتی به ویژه ماسک زدن باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1699

به "اگر در صورت تزریق واکسن کرونا دچار این عوارض شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در صورت تزریق واکسن کرونا دچار این عوارض شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید