خیز عمار حکیم برای تشکیل دولت سایه در عراق

به گزارش پیکوشو، رهبر جریان اپوزیسیون حکمت ملی عراق طی اظهاراتی از عزم خود برای تشکیل جبهه مخالفان و کوشش برای تشکیل دولت سایه اطلاع داد.

خیز عمار حکیم برای تشکیل دولت سایه در عراق

به گزارش پیکوشو، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، یک روز پس از هشدارهای برادرانه مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به عادل عبد المهدی، نخست وزیر این کشور، عمار حکیم، رهبر جریان اپوزیسیون حکمت ملی عراق اظهاراتی فراتر از هشدار ایراد کرد و از عزم خود برای تشکیل جبهه مخالفان و کوشش برای تشکیل دولت سایه با هدف اصلاح در روند دولت اطلاع داد و گفت، سلب رای اعتماد از این دولت بعید نیست چرا که در حال حاضر و همزمان با شروع فصل قانون گذاری آینده مجلس به دنبال استیضاح حدود پنج وزیر در آن واحد است.

اما بهاء الاعرجی، رهبر سابق جریان صدر و معاون نخست وزیر پیشین کوشش ها برای سلب رای اعتماد از عبدالمهدی در حال حاضر را بعید دانست و ضمن اشاره به مرجعیت عالی شیعیان در نجف که به عبدالمهدی برای انتخابش به عنوان نامزد توافقی چراغ سبز نشان داده بود، دلیل این نظرش را اینگونه توجیه کرد که عبدالمهدی از سوی طرف دینی عالی نامزد شد.

اما به نظر می رسد، هشدارهای برادرانه و کوشش های حکیم جدی بوده و بیانگر نارضایتی این دو تن از مهم ترین شرکای سیاسی از روند دولت است که در آستانه تکمیل نخستین سال خود واقع شده است.

در این راستا، دولت عراق بیان کرد، توانسته است 79 درصد از برنامه های خود را اجرایی کند اما جالب توجه این است که این آمار نه مجلس و نه فراکسیون مخالفان را قانع ننموده است. در این راستا، کمیسیون مجلسی پیگیری برنامه های دولتی بیان کرد، آمار اعلام شده از سوی دولت صحت ندارد و دولت تاکنون کمتر از 36 درصد از برنامه های خود را اعمال نموده است. این در حالی است که در گزارش فراکسیون مخالفان این آمار کمتر از 33 درصد اعلام شده است.

حکیم در دیدار با گروهی از نخبگان و اصناف در بغداد تاکید نمود، کوشش برای تشکیل جبهه مخالفان و دولت سایه از سوی کارشناسان و کوشش برای استیضاح وزرا ادامه دارد. وی نسبت به ادامه معادله بی مسؤولیتی هشدار داد و خواهان اهمیت شفافیت تیم مسؤول دولتی شد تا مردم درباره آن قضاوت نمایند.

حکیم ادامه داد، حضور مخالفان است که گزارش دستاوردهای دولت را برجسته می نماید. این گزارش ها بدون هیچ توجهی مورد آنالیز قرار می گرفت و این تفسیر زنده از ارزیابی عملکرد دولت توسط مخالفان است.

همچنین فرات التمیمی، عضو مجلس عراق از جریان حکمت تاکید نمود، تشکیل جبهه مخالفان در راستای این رای دادگاه فدرال است که هر کسی که عضو فراکسیون بزرگ تر نیست، می تواند در میان مخالفان باشد و در نتیجه تعداد زیادی از اعضای مجلس تمایل دارند نقش مخالفان را ایفا نمایند.

وی درباره تشکیل دولت سایه هم گفت، این دولت یکی از گزینه های نظام های دموکراتیک است که با هدف نظارت بر عملکرد و ارزیابی کار وزارت خانه ها در چارچوب برنامه دولتی از نخست وزیر، وزرا و کارشناسان تشکیل می گردد.

التمیمی اضافه کرد، این به مفهوم مقدمه چینی برای سلب رای اعتماد نیست چرا که ما به عنوان فراکسیون مخالفان در نخستین گام خود قرار داریم و در نتیجه سلب رای اعتماد ممکن است رخ بدهد یا ندهد و روند سلب رای اعتماد در گرو تغییر باورهای دو فراکسیون اصلی حامی دولت یعنی فتح و سائرون است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 440

به "خیز عمار حکیم برای تشکیل دولت سایه در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز عمار حکیم برای تشکیل دولت سایه در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید