رمدسیویر، کرونا را درمان می نماید یا نه؟!

به گزارش پیکوشو، داروی رمدسیویر که پیشتر برای درمان بیماری ابولا استفاده می شد، یکی از دارو هایی است که در درمان بیماری کرونا ترامپ در اوایل ماه اکتبر به کار گرفته شد.

رمدسیویر، کرونا را درمان می نماید یا نه؟!

داروی رمدسیویر پیشتر برای درمان بیماری ابولا استفاده می شد

سازمان بهداشت دنیای می گوید هیچ گونه شاهد و مدرکی وجود ندارد که داروی موسوم به رمدسیویر برای درمان کووید-19 موثر باشد. این نهاد تاکید نموده است که هرقدر هم که وضع سلامتی بیماران مبتلا به این بیماری وخیم باشد، داروی رمدسیویر که در طول ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا برای او تجویز شده بود، نباید به آن ها داده گردد.

راهنمای منتشره سازمان بهداشت دنیای تصریح نموده: هیئت نظارت سازمان بهداشت دنیای مدرکی دال بر این که رمدسیویر در بهبود عوارض بیماری، از جمله موارد مرگ، احتیاج به دستگاه تنفسی، مدت زمان بستری بودن در بیمارستان و دیگر عوارض، مؤثر بوده باشد، به دست نیاورده است.

این توصیه در فهرست راهنمای زنده سازمان بهداشت دنیای درج شد و به این معنی است که ممکن است با ارایه شواهد جدید در خصوص نحوه درمان کووید-19 تغییر کند. توصیه این نهاد در خصوص داروی رمدسیویر، بر چهار آزمایش بین المللی با شرکت بیش از هفت هزار بیمار مبتلا به کووید-19 در بیمارستان، مبتنی است.

سازمان بهداشت دنیای، پیشتر نتایج برنامه موسوم به آزمایش همبستگی خود را که از ماه مارس در خصوص استفاده دارو های موجود در درمان کووید-19 شروع شد، مایوس نماینده خوانده بود.

آزمایش های بالینی دارو های لوپیناویر، هیدروکسی کلروکوئین، و اینترفرون بتا 1 اِی بر بیماران مبتلا به ویروس کووید-19، به این نتیجه رسید که هیچ یک از این دارو ها در کاهش موارد مرگ ومیر آن ها تاثیر نداشته است. داروی رمدسیویر که پیشتر برای درمان بیماری ابولا استفاده می شد، یکی از دارو هایی است که در درمان بیماری کرونا ترامپ در اوایل ماه اکتبر به کار گرفته شد.

در ماه ژوئیه، دونالد ترامپ که یکی از هواداران پروپا قرص استفاده از رمدسیویر بود، تقریبا تمام ذخایر این دارو را برای ایالات متحده خریداری کرد.درمدیسویر یکی از دو داروی ضد ویروسی است که با تقاضای بیش از 50 کشور دنیا، در سطح بین المللی مجوز استفاده در درمان کرونا را دریافت نموده است.

داروی دیگری که در برابر کووید-19 به کار می رود، دکستامتازون است که ثابت شده است در کاهش موارد مرگ بیمارانی که دچار عوارض سخت ناشی از کووید-19 هستند، مؤثر است. از این دارو به عنوان یک نقطه عطف عمده در مبارزه با ویروس یاد شده است.

آزمایش هایی که در ماه ژوئن روی دکستامتازون انجام شد، نشان داد که این داروی ضدالتهاب می تواند موارد مرگ ومیر بیمارانی را که به دستگاه تنفسی وصل هستند، تا یک سوم کاهش دهد. سازمان بهداشت دنیای علاوه بر اعلام بی اثر بودن رمدسیویر در درمان کووید-19، به بهای گزاف این دارو که به وسیله تزریق وریدی استفاده می گردد، اشاره نموده است.

در توصیه نامه این نهاد آمده است: به ویژه با توجه به هزینه بالا و پیچیدگی های مرتبط با رمدسیویر، هیئت (ناظر بر داروی سازمان بهداشت دنیای) فرض را براین قرار داده است که مسئولیت دارد شواهد موثر بودن این دارو را مشاهده کند، که داده های موجود آن را تایید نمی کند.

گیلیاد، کارخانه فراوری داروی رمدسیویر که در ایالات متحده مستقر است، با نتیچه گیری های برنامه آزمایش همبستگی سازمان بهداشت دنیای مخالف است. این شرکت با توجه به مشکلاتی که بر سر راه پیش بینی میزان فروش رمدسیویر قرار گرفته است، شاخص عایدات خود را در سال 2020 کاهش داد.

گیلیاد در بیانیه ای، در اشاره به نامی که رمدسیویر تحت آن به فروش می رسد، گفت: وِکلاری از جانب تعداد بسیاری از سازمان های معتبر ملی یک داروی استاندارد و شناخته شده در درمان بیماران مبتلا به کووید-19 است که در بیمارستان بستری هستند.

متاسفیم که به نظر می رسد سازمان بهداشت دنیای در شرایطی که موارد ابتلا در سراسر دنیا رو به افزایش است و پزشکان از وکلاری به عنوان نخستین و تنها درمان تجویزشده ضدویروس برای بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده می نمایند، این شواهد را نادیده گرفته است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1356

به "رمدسیویر، کرونا را درمان می نماید یا نه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمدسیویر، کرونا را درمان می نماید یا نه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید