سخنگوی دولت: در فراوری کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

به گزارش پیکوشو، سخنگوی دولت از رسیدن میزان فراوری کیت های تشخیص کرونا در ایران به مرز صادرات اطلاع داد.

سخنگوی دولت: در فراوری کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم

به گزارش خبرنگاران علی ربیعی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما، در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی خود از میزان همکاری مردم در روز طبیعت (سیزده بدر) گفت: ارزیابی عملکرد مردم در طرح فاصله فیزیکی روز 13 فروردین در دولت انجام شد. از مردم تشکر می کنیم. مردم امروز خانه ماندند و نحسی کرونا را با ماندن در خانه از خود دور کردند و ما در مجموع بین الگوهای رفتاری که از اجبار مطلق شروع می شد و به طرح های باز می رسید، هیچکدام را انتخاب نکردیم و الگوی مبنی بر اجتماعی شدن رفتار و سخت گیری های لازم را برگزیدیم که در قالب قرنطینه بیمار و طرح فاصله های فیزیکی اجرا شد.

ربیعی با بیان اینکه 96 درصد از پروازهای خارجی و 70 از پروازهای داخلی در طرح فاصله گذاری اجتماعی برای روز طبیعت کاهش یافته است، اظهار کرد: 97 درصد حمل و نقل دریایی مسافران کاهش داشتند و 80 درصد نیز شاهد کاهش رفت و آمدها بودیم که به نظر می رسد 20 درصد به جامانده نیز ضروری بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه 48 درصد کاهش تصادفات رانندگی را در روز 13 فروردین تجربه کردیم، ادامه داد: متاسفانه این در حالی است که باید با متناسب با خلوتی جاده ها تصادفات کمتر از این می شد. همچنین مصرف بنزین 48 میلیون لیتر کاهش داشته و انبارهای ما پر از بنزین است.

ربیعی با بیان اینکه الگوی تعطیلی مناسب و در زمان مناسب در کنار آموزش عمومی مردم و سختگیری های لازم در آمار ترددها تاثیر داشته است، گفت: ما به زیرساخت های خوبی برای ماه های آینده رسیدیم تا در مقابله با کرونا بهتر پیش رویم. در دولت هم سه حوزه عمومی تاثیر کرونا آنالیز کردیم که اقتصاد، سلامت و رفتار اجتماعی را شامل می گردد و آمارهایی نیز در این موارد به دست آورده ایم.

وی با اشاره به تاثیر شیوع کرونا در حوزه سلامت اظهار کرد: مدعی نیستم که از خیلی از کشورهای جهان شرایط سلامت بهتری داشتیم یا پیشرفته تر بودیم یا نسبت تخت بیمارستان به جمعیتمان خیلی مناسب بوده است، اما عاملی دیگری در این آمار موثر بود که همان کادر پزشکی حرفه ای ما و آموزش دیدگی عالی آنان بوده و روحیه ایثارشان برای ما ستودنی است.

ربیعی با بیان اینکه وجود فرهنگ مراقبت از سالمندان در کشور از سویی و پیرتر بودن جمعیت اروپا نسبت به ما از سوی دیگر سبب شد که مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران کمتر باشد، اظهار کرد: هنوز چهار هزار تخت نیروهای مسلح و 13 هزار تخت بیمارستانی وزارت بهداشت خالی است و حدود 100 هزار تختی که نیروهای مسلح پیش بینی نموده اند هم هنوز خالی مانده که اتفاق بسیار بزرگی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در موج اول غافلگیری مردم ما با ادب رفتار کردند، تاکید نمود: بعد از موج اول در حال حاضر مسئله ای که در جهان وجود دارد تامین بنتیلاتور است که ما روزی 38 عدد فراوری می کنیم و تا دو هزار عدد هم با شرکت های خصوصی و دانش بنیان قرارداد بسته ایم که آماده می گردد و تا 15 خرداد هم دو هزار عدد دیگر قراداد نموده ایم که آماده خواهد شد و این درحالی است که در بعضی کشورها هشت تخت را به یک بنتیلاتور وصل می نمایند.

وی اضافه کرد: در حوزه فراوری کیت ما به مرز 20 هزارتا نزدیک شده ایم در حالی که در روزهای اول کیت نبود و تعدادی از چین و تعدادی هم از سازمان بهداشت جهانی به ما اهدا شد و شدیداً متکی به واردات بودیم اما امروز کیت های مان تا حدی افزایش یافته که می توانیم تعداد آزمایش های مان را بسیار گسترش دهیم.

ربیعی با بیان اینکه ما در فراوری کیت های تشخیص کرونا قطعاً به مرز صادرات رسیده ایم، گفت: البته فعلا بنا داریم که این کیت ها را برای مصرف داخلی در نظر بگیریم. الان بخش خصوصی هم در این زمینه همکاری می نماید و مردم نیز کیت های تشخیصی را به خانه می برند.

وی اضافه کرد: باید گفت که کسی در جهان داشتن کیت در خانه را توصیه ننموده است، اما به هرحال مردم ما عادتی دارند و ما هم باید این عادات را در نظر داشته باشیم؛ هرچند امیدواریم مردم از این روحیه که دوست دارند همه چیز را به حد کمال در دسترس خود داشته باشند فاصله بگیرند.

ربیعی با بیان اینکه فراوری صنعتی ماسک در کشور چهار برابر شده است، ادامه داد: باید در این زمینه فراوریات را بالاتر ببریم اما الان هم جوابگوی بخش درمان است. در زمینه مواد ضدعفونی نماینده امروز گزارش رسید که عرضه در فروشگاه ها شروع شده و بیشتر نیز خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آخرین خبر نشان از کاهش تدریجی و ملایم مراجعات سرپایی و بستری در بیمارستان ها دارد، گفت: همزمان تعداد قربانیان نیز کاهشی تدریجی داشته است که نشان از تاثیر قرنطینه در خانه و مراقبت از بیماران است. در یکی از مهمترین بیمارستان های ما در تهران مراجعات برای بستری بیماران یک پنجم و درمان سرپایی نیز یک چهارم کاهش داشته است که خبر خوبی است. البته در استان ها این امر متفاوت است و در بعضی از آنها هرچند سیر به صورت صعودی نیست اما فرایند ثابتی دارد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به عبور از شرایط پیک شیوع کرونا در ایران، تاکید نمود: من تخصصی در زمینه مسائل پزشکی ندارم اما امیدوارم که از پیک بیماری عبور نموده باشیم؛ حداقل شواهد در مجموع نشان می دهد که ما از پیک عبور نموده ایم.

ربیعی با بیان اینکه 66 آزمایشگاه دولتی و 33 آزمایشگاه خصوصی برای تست کرونا در کشور وجود دارد، گفت: در میان افرادی که در ایران مورد حمله ویروس کرونا قرار گرفته اند و جان خود را از دست داده اند، 70 درصد سنی در حدود 70 سال داشته و دارای بیماری زمینه ای بوده اند. در خصوص بچه هایی که گفته می شد مورد حمله کرونا قرار گرفته اند از میان پنج نفری که بحثشان مطرح شد، آنان مسائل زمینه ای داشته اند پس این نگرانی در افراد ایجاد نگردد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تا به امروز در طرح غربالگری بیش از 60 میلیون نفر شرکت نموده اند، اظهار کرد: از این تعداد به 100 هزار نفر توصیه شده که در خانه بمانند و البته این تعداد کارشان پیگیری می گردد و دائماً با آنان در تماس هستند. همچنین 18 هزار نفر در این طرح به بیمارستان ها معرفی شدند و 5600 نفر هم پیدا شدند که باید بستری می شدند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ شاهدی درباره زمان دقیق سرانجام یافتن این شیوع وجود ندارد، توضیح داد: با این حال، می توانیم بگوییم که کنترل و محدودشدن آن در حال اجرا است و با توجه به بنیه بهداشتی کشور می گوییم که در آینده اگر توصیه های بهداشتی رعایت گردد حتی اگر کرونا هم وجود داشته باشد مرگ و میر خیلی کم خواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه همچنان در دولت معتقد به سرمایه گذاری بر فراوری کیت ها، داروها و بهبود تخت ها و آی سی یوها هستیم، گفت: هرجا لازم باشد واردات هم خواهیم کرد اما خدا را شکر می کنیم که کسی با این بیماری پشت در بیمارستان نمانده و از همه مهمتر تصمیم گرفته ایم که فقط به مقدار 10 درصد فرانشیز بیمه از بیماران دریافت گردد و حتی این بحث هم در دولت مطرح شد که بعضی نمی توانند همین مقدار را هم پرداخت نمایند و قرار شد مددکارانی که در بیمارستان ها هستند به این افراد رسیدگی نمایند.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین درباره اتباع خارجی که در کشور ما هستند و وضع اقتصادی خوبی ندارند هم قرار شد که اگر بیمار شدند به خاطر تعهد اخلاقی به مردم خودمان و تعهد انسانی و دینی و اخلاقی به این افراد، آنان را با هزینه دولت درمان کنیم.

وی اضافه کرد: قرار شد هرکس مبتلا به کرونا گردد و این موضوع به اطلاع کادر درمانی کشور برسد حتماً ابتلای وی به اطلاع یکی از اعضای خانواده اش برسد، چراکه نمی توان شاهد سهل انگاری در این زمینه بود اما باید طردهای اجتماعی ناخواسته کنار گذاشته گردد ولی افرادی که مبتلا شوند علاوه بر یکی از اعضای خانواده به مسئولان جایی که در آن کار می نماید هم اطلاع داده می گردد و در عین حال محرمانه بودن این اطلاعات هم مورد تأکید ماست.

ربیعی با بیان اینکه ما در کوتاه مدت و میان مدت باید طبق پروتکل ضدکرونایی پیش برویم، اظهار کرد: مردم باید تا زمانی که این بیماری پابرجاست از وسایل نقلیه عمومی طبق پروتکل ها استفاده نمایند و در واقع نوعی از سبک زندگی تازه و منطبق با کرونا را پیش بگیرند. این در خصوص آموزش و پرورش هم صدق می نماید و اساساً مراودات ما را در آینده به صورت قطعی تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 951

به "سخنگوی دولت: در فراوری کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی دولت: در فراوری کیت های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید