سگ ها و گربه ها هم واکسن کرونا بزنند؟!

به گزارش پیکوشو، سگ و گربه می توانند مبتلا به ویروس کرونا شوند، اما هیچ موردی از سرایت آن از حیوان به انسان مشاهده نشده است.

سگ ها و گربه ها هم واکسن کرونا بزنند؟!

دانشمندان می گویند سگ ها و گربه ها نیز احتمالا باید به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا واکسینه شوند. کارشناسان دانشگاه ایست انگلیا، موسسه پژوهشی ارلهام و دانشگاه مینه سوتا می گویند ویروس کرونا می تواند بسیاری از انواع حیوانات مانند سگ، گربه، راسو و دیگر حیوانات اهلی را نیز آلوده کند.

آن ها در گزارشی در نشریه علمی ویرولِنس در مورد جهش های ویروسی در حیوانات هشدار دادند و گفته اند سرایت آن به انسان موجب خطراتی قابل توجه علیه سلامت عموم است. در این گزارش آمده است: دور از تصور نیست که واکسیناسیون برخی انواع حیوانات اهلی ممکن است برای جلوگیری از شیوع عفونت لازم باشد.

سال گذشته، به دنبال رد پای شیوع کووید در مزارع پرورش راسوی مینک در دانمارک، دولت این کشور میلیون ها راسو را از بین برد.

کاک ون اوسترهاوت، استاد علوم ژنتیک در دانشگاه ایست انگلیا می گوید سگ و گربه می توانند مبتلا به ویروس کرونا شوند، اما هیچ موردی از سرایت آن از حیوان به انسان مشاهده نشده است. او می افزاید: تولید واکسن برای حیوانات اهلی و خانگی به عنوان اقدامی احتیاطی برای کاهش خطر سرایت ویروس منطقی به نظر می رسد.

جایی که پای کووید مطرح می شود، ما به عنوان یک جامعه بشری باید خود را برای هر شرایطی آماده کنیم. فکر می کنم بهترین راه آن همچنین درنظر دریافت تولید واکسن برای حیوانات است. جالب این جاست که روسیه نیز اکنون تولید واکسن را برای حیوانات شروع کرده است، اما اطلاعات چندانی در این مورد در دست نیست.

دکتر کِوین تایلر، سردبیر نشریه ویرولنس می گوید: گربه ها در مقابل آلودگی به ویروس کرونا عارضه ای ندارند، اما می توانند آن را به انسان منتقل کنند.

خطر این جاست که تا زمانی که این مخزن ویروس وجود دارد، از حیوان به حیوان منتقل شده و تبدیل به نوعی خاص می شود و سپس به انسان سرایت می کند و نهایتا با ویروس جدیدی روبه رو خواهید شد که همه چیز را از نو شروع می کند.

او در اشاره به راسو هایی که در دانمارک ذبح جمعی شدند، می گوید: اگر به حیوانات اهلی و خانگی فکر کنید، از خودتان خواهید پرسید که آیا برای جلوگیری از تکرار این اتفاق می توانید آن ها را هم واکسینه کنید یا نه.، اما دکتر تایلر افزود: این (احتمال) هنوز یک خطر واقعی نیست.

پرفسور ون اوسترهاوت و پرفسور تایلر این سرمقاله را همراه با نیل هال، مدیر موسسه ارلهام و هین لای استاد دانشگاه مینه سوتا منتشر کرده اند. آن ها در این گزارش می نویسند: ادامه تحول (ژنتیکی) ویروس در بدن حیوانات میزبان و به دنبال آن سرایت آن به انسان، خطری جدی و بلندمدت برای بهداشت عمومی است.

ویروس سارس-کوو-2 می تواند در بدن جانوران مختلف از جمله گربه، سگ، راسو و دیگر جانوران وحشی و حیوانات اهلی ایجاد عفونت کند و به همین دلیل ممکن است واکسیناسیون حیوانات از جهش بیشتر ویروس و موارد شیوع مجدد آن جلوگیری کند.

هرچند برنامه واکسیناسیون عمومی علیه سارس کوو-2 و کووید-19 در سراسر جهان اعمل می شود، اما احتمال دارد انواع جدید ویروس جهش یابد و در میان مردم شیوع پیدا کند.

آن ها می گویند کنترل سرایت انواع مسری تر ویروس از جمله ویروس بریتانیا مستلزم واکسیناسیون بیشتر مردم است. در این مقاله آمده است که واکسیناسیون علیه ویروسی که این چنین در جهان شیوع یافته بی سابقه است و به همین دلیل ما با شرایطی ناشناخته روبه رو هستیم.

دانشمندان از دولت های جهان خواسته اند تا به اقدامات سختگیرانه ای که برای کنترل شیوع این بیماری اعمال کرده اند، از جمله استفاده از ماسک صورت و حفظ فاصله اجتماعی به عنوان تنها راه کاهش فرایند جهش و سرایت ویروس های جدید کووید-19 ادامه دهند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1505

به "سگ ها و گربه ها هم واکسن کرونا بزنند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ ها و گربه ها هم واکسن کرونا بزنند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید