لاوروف: استفاده از سلاح های هسته ای باید منتفی گردد

به گزارش پیکوشو، وزیر خارجه روسیه به مناسبت سالگرد بمباران اتمی هیروشیما، به ادامه اقدامات بی ثبات نماینده آمریکا اشاره نموده و از همه قدرت های هسته ای دنیا خواست تا پایبندی خود به عدم استفاده از سلاح های هسته ای را تأیید نمایند.

لاوروف: استفاده از سلاح های هسته ای باید منتفی گردد

به گزارش گروه بین الملل پیکوشو به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنج شنبه در سخنرانی آن-لاین خود برای شرکت نمایندگان در مراسم بزرگداشتی در هیروشیما به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد بمباران اتمی توسط آمریکا، خاطرنشان کرد که استفاده از سلاح های هسته ای به عنوان یک ابزار جنگی باید منتفی گردد و فدراسیون روسیه از تمام قدرت های هسته ای می خواهد تا پیروی از این مسئله را به طور رسمی تأیید نمایند.

به گفته لاوروف، روسیه به عنوان یک کشور دارای سلاح های هسته ای از مسئولیت خود در قبال امنیت بین المللی، ثبات منطقه ای و دنیای به خوبی مطلع است و درکی می نماید که استفاده از سلاح های هسته ای چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت.

وزیر خارجه روسیه در عین حال یادآور شد که مسکو با نگرانی زیاد تخریب سیستم بین المللی کنترل تسلیحات، بی اعتنایی به اصول عدم آسیب رساندن به امنیت سایر کشورها، از بین رفتن توافقات بین المللی و افزایش چشمگیر خطرات هسته ای در دنیان را مورد توجه قرار داده است.

لاوروف با اشاره به تغییرات نگران نماینده در دستورالعمل های نظامی-سیاسی بعضی کشورها، مبتنی بر قابل قبول لودن استفاده عملی از سلاح های هسته ای به عنوان ابزاری برای جنگ، تأکید کرد: بسیار ضروری است تا از احتمال وقوع جنگ هسته ای و خطر درگیری نظامی بین قدرت های هسته ای جلوگیری کرد. چنین جنگی هرگز نباید شروع گردد، چرا که هیچ برنده ای در آن وجود نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: ما از همه قدرت های هسته ای دعوت می کنیم تا رسماً پایبندی خود به این اصل منطقی را تأیید نمایند. به همین دلیل، مسکو نیز مجدداً به تعهدات خویش درباره پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای تأکید نموده و در شرایط خروج آمریکایی ها از پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، به طور یک جانبه قول داده است که از این نوع موشک های استقرار زمینی در هیچیک از مناطق دنیا استفاده نکند، تا زمانی که چنین سلاح هایی توسط آمریکا در آنجا مستقر نشده باشد.

به عقیده لاوروف، برای ادامه پیشرفت ر در جهت خلع سلاح هسته ای، ضروری است تا مسائل مهمی از جمله توسعه سلاح های تهاجمی راهبردی دارای دقت بالا در تجهیزات غیرهسته ای، استقرار سامانه های دفاع موشکی دنیای آمریکا، امتناع واشنگتن از تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات هسته ای و نظامی کردن فضای خارج از زمین و فضای مجازی، مورد آنالیز جدی قرار بگیرد.

وی همچنین با یادآوری اینکه ایالات متحده حمله هوایی اتمی به هیروشیما و ناکازاکی را شروع کرد، در حالیکه می دانست جنگ دنیای دوم دیگر به سرانجام رسیده است، شرح داد: بمباران های اتمی آمریکا در چنین شرایطی، تنها یک نمایش قدرت و آزمایش سلاح های هسته ای علیه غیرنظامیان بود و ایالات متحده نخستین و تنها کشوری است که از این نوع سلاح کشتار جمعی استفاده نموده است.

وزیر خارجه روسیه در سرانجام با اشاره به اینکه نمایندگان اتحاد جماهیر شوروی، از نخستین ناظران خارجی بودند که از محل فاجعه بازدید کردند و مطالب مفصلی را جمع آوری کردند، گفت: این اطلاعات و سایر اسناد و مدارک درباره نتایج مطالعه عواقب انفجار هسته ای در ژاپن متعاقبا منتشر و به جامعه دنیای گسترده ارائه شد. ما امیدواریم دیگران با مشاهده این حقایق تاریخی درباره این وقایع، الگوی ما را در این زمینه دنبال نموده و همه دنیایان مشترکاً اطمینان حاصل کنیم که وحشت و اندوه هیروشیما و ناکازاکی دیگر هرگز تکرار نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1173

به "لاوروف: استفاده از سلاح های هسته ای باید منتفی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: استفاده از سلاح های هسته ای باید منتفی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید