محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت: گونه هندی کرونا ممکن است اثربخشی واکسن را خنثی کند

به گزارش پیکوشو، محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت هشدار داد: ویژگی های اپیدمیولوژیکی که امروز در هند مشاهده می کنیم نشان می دهد که این سویه با سرعت بسیار در حال گسترش است و ممکن است تأثیر واکسن را خنثی کند.

محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت: گونه هندی کرونا ممکن است اثربخشی واکسن را خنثی کند

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری ارس به نقل از اکونومیک تایمز، سومیا سوامیناتان، محقق ارشد سازمان دنیای بهداشت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه هشدار داد: ویژگی های اپیدمیولوژیکی که امروز در هند مشاهده می کنیم نشان می دهد که این سویه با سرعت بسیار در حال گسترش است و ممکن است مصونیت ایجاد شده به وسیله واکسیناسیون را از بین برده و به شیوع انفجار گونه بیماری در این کشور یاری کند.

براساس داده های منتشر شده، هند روز شنبه برای اولین بار بیش از 4 هزار مورد مرگ در اثر ابتلا به کووید 19 و بیش از 400 هزار مورد عفونت جدید را تنها طی 24 ساعت ثبت کرد.

کوشش دهلی نو برای مهار شیوع در شرایطی که سیستم مراقبت های بهداشتی آن تحت فشار قرار گرفته است، نتیجه چندانی نداشته و بسیاری از کارشناسان باور دارند، آمار رسمی از شمار آفراد جان باخته و حتی مبتلا به این بیماری فراتر از ارقام منتشر شده است.

محقق ارشد سازمان دنیای گفت: نوع B.1.617 که اولین بار اکتبر گذشته در هند شناسایی شد، به وضوح یک عامل موثر در فاجعه این روزهای هند است.

سازمان دنیای بهداشت اخیرا اعلام نموده نوع هندی کرونا را به عنوان نوع نگران کننده طبقه بندی نمی کند؛ برچسبی که نشان می دهد گونه جدید به دلیل قدرت سرایت بیشتر، کشنده تر و مقاومت در برابر واکسن از نسخه اصلی ویروس خطرناک تر است.

این درحالیست که چندین مقام بهداشت در ایالات متحده و انگلیس گفته اند که B.1.617 را نوع نگران کننده می دانند.

سومیا سوامیناتان یادآور شد، B.1.617 احتمالاً نوع نگران کننده است زیرا جهش هایی دارد که انتقال را افزایش می دهد و همچنین به طور بالقوه می تواند آن را در برابر آنتی بادی هایی که با واکسن ایجاد می شوند، مقاوم سازد.

وی اعلام نمود: هند بزرگترین فراوری کننده واکسن در دنیا، فقط حدود 2 درصد از جمعیت 1.3 میلیارد نفر را به طور کامل واکسینه نموده و با توجه به این فرایند سالها طول می کشد تا تا به نقطه 70 تا 80 درصدی واکسیناسیون جمعیت برسیم.

محقق ارشد سازمان دنیای بهداشت در سرانجام هشدار داد: سویه هایی که حامل جهش های زیادی هستند در نهایت ممکن است در برابر واکسن های فعلی مقاومت نشان دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1670

به "محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت: گونه هندی کرونا ممکن است اثربخشی واکسن را خنثی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت: گونه هندی کرونا ممکن است اثربخشی واکسن را خنثی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید