نگرانی یونیسف از آسیب پذیری بچه ها مقابل کرونا

به گزارش پیکوشو، براساس گزارش روز سه شنبه صندوق حمایت از بچه ها سازمان ملل یونیسف، حدود 19 میلیون کودک که در سال گذشته (2019) به علت درگیری و خشونت ها آواره شده اند، در میان آسیب پذیرترین گروه ها در برابر گسترش جهانی بیماری کووید - 19 قرار دارند.

نگرانی یونیسف از آسیب پذیری بچه ها مقابل کرونا

گزارش صندوق بچه ها سازمان ملل متحد (یونیسف) به نام گم شده در خانه، حاکیست: 12 میلیون مورد تازه آوارگی در سال 2019 میلادی ثبت شده که حدود سه میلیون و 800 مورد آن ناشی از درگیری ها وخشونت ها و هشت میلیون و 200 هزار مورد آن به علت فجایع مرتبط با رخدادها و حوادث ناشی از دگرگونی های آب و هوایی و اقلیمی بوده است.

به گفته هنریتا فوره مدیر اجرایی یونیسف، هنگامی که بحران های تازه ای مانند همه گیری کووید - 19 پدیدار می شود، این بچه ها، به ویژه آسیب پذیر هستند و همکاری دولت ها و نهادهای انسان دوست برای ایمن و سلامت نگهداشتن آنان و ادامه آموزش و حفاظت از آنها ضروری است.

این نهاد می افزاید: همه گیری کووید - 19، تنها وضع این بچه ها را وخیم تر می کند. اردوگاه ها یا اقامتگاه ها و سکونتگاه های غیررسمی آنان اغلب پرازدحام و بدون تاسیسات کافی بهداشتی و خدمات پزشکی و درمانیست، حفظ فاصله فردی اغلب امکان پذیر نیست و به همین علت شرایط برای گسترش این بیماری به شدت مناسب می شود.

یونیسف در ادامه به خطراتی که بچه ها آواره و بی خانمان در داخل کشورشان با آن روبه رو هستند مانند بچه ها کار، ازدواج پیش از سن قانونی و قاچاق بچه ها و اقدامات ضروری برای حفاظت از آنان، پرداخته است.

یونیسف همچنین از دولت ها خواستار هماهنگی در چارچوب شورای بلندپایه آوارگان داخلی تاسیس شده توسط آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای اجرای اقداماتی به منظور حفاظت از همه بچه ها آواره داخل کشورهایشان و خانواده هایشان و فراهم کردن دسترسی برابر آنان به خدمات شده است.

صندوق بچه ها سازمان ملل تاکید کرده است: دسترسی بهتر و به هنگام به داده های قابل دسترسی تجزیه و جداسازی شده براساس سن و جنسیت نیز برای اجرای این برنامه بسیار ضروری است. خود بچه ها و جوانان آواره نیز برای اینکه بخشی از راه حل این معضل باشند، باید نماینده ای در این هیات داشته باشند.

یونیسف روز گذشته درباره خطرات تعلیق برنامه واکسیناسیون میلیون ها کودک در خاورمیانه و شمال آفریقا، در شرایط بحران شیوع کرونا نیز هشدار داده است.

یونیسف اذعان کرد: اگر چه بسیاری از کشورها حتی در شرایط اقدامات سختگیرانه برای مقابله با کرونا، فعالیت های عادی مربوط به واکسیناسیون را ادامه داده اند، اما برخی از این کشورها اقدام به تعلیق این فعالیت ها کرده اند که نتیجه آن محروم شدن 10 میلیون کودک زیر پنج سال یا به عبارتی یک کودک از هر پنج کودک، از دریافت واکسن بوده است.

براساس گزارش یونیسف، بیش از 4.5 میلیون کودک زیر 15 سال به دلیل واکسینه نشدن در مقابل سرخک در معرض خطر قرار دارند.

تد چایبان، مدیر منطقه ای یونیسف تصریح کرده است: تمام بچه ها باید در برابر بیماری های مهلکی چون فلج اطفال، سرخک، هپاتیت و دیفتری واکسینه شوند.

انتشار آمار فوق در حالی است که تارنمای خبری سازمان ملل متحد، با یادآوری خطر بازگشت بیماری هایی چون سرخک در صورت بی توجهی به واکسینه کردن بچه ها، در مورد بلاتکلیفی شرایط 117 میلیون کودک در 37 کشور جهان به دلیل تعلیق اقدامات برنامه ریزی شده مربوط به واکسیناسیون در پی شیوع ویروس کرونا، هشدار داده است.

سازمان جهانی بهداشت نیز از دولت ها خواست با حفظ رویکردی فراگیر، ضمن تلاش برای مقابله با شیوع بیماری همه گیر کووید 19، اقدامات معمول مربوط به بهداشت و سلامت از جمله واکسیناسیون بچه ها را همچنان ادامه دهند.،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 13 تیر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1038

به "نگرانی یونیسف از آسیب پذیری بچه ها مقابل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی یونیسف از آسیب پذیری بچه ها مقابل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید