هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره بحران بیماری های روانی ناشی از کرونا

به گزارش پیکوشو، محققان سازمان جهانی بهداشت می گویند جهان در آستانه انفجار بحران بیماری های روانی ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و میلیون ها شهروند در معرض ابتلا هستند.

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره بحران بیماری های روانی ناشی از کرونا

به گزارش گروه بین الملل پیکوشو و به نقل از یورونیوز، به گفته روانپزشکان این بخش از سازمان ملل، میلیون ها انسان در سراسر جهان در واهمه و ترس از مرگ و بیماری، منزوی شده اند و در این میان فقر و اضطراب جمعیت زیادی از شهروندان را عصیان زده خواهد کرد.

دوورا کستل، مدیر بخش بهداشت روان سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: انزوا، ترس، عدم اطمینان، آشفتگی اقتصادی همه عواملی هستند که باعث پریشانی روانی می شوند.

دوورا کستل، که درپی انتشار گزارش سازمان بهداشت جهانی در همین باره، در یک کنفرانس خبری شرکت کرده بود گفت که پیش بینی می شود بیماری و بحران های روانی در جهان در هفته ها و ماه های آینده روندی تصاعدی داشته باشد به همین جهت دولت ها باید این موضوع را محور اصلی چالش های خود قرار دهند.

به گفته مدیر بخش بهداشت روان سازمان جهانی بهداشت، بچه ها و نوجوانان که بدلیل تعطیلی مدارس از دوستان خود جدا شده اند و هم چنین کارکنان و پرسنل بیمارستان هایی که در ماه های اخیر در معرض جدال با بیماری کووید-19 بوده اند بیش از بقیه در معرض بحران های روانی قرار دارند.

مطالعات و نظرسنجی های جدید تأثیر فراوان شیوع بیماری کووید-19 بر سلامت روان شهروندان را در سرتاسر جهان نشان می دهد. روانشناسان می گویند که بیش از همیشه با بچه ها مضطرب روبرو هستند. هم چنین آخرین گزارش ها در برخی از کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا نشان می دهد میزان افسردگی و اضطراب بطور نادری در هفته های اخیر افزایش یافته است.

هفته گذشته خبرگزاری رویترز پس از مصاحبه با پزشکان و پرستاران در ایالات متحده گزارشی منتشر کرد که نشان می داد مصاحبه شونده ها و یا همکارانشان ترکیبی از وحشت، اضطراب، اندوه، بی حسی، تحریک پذیری، بی خوابی و کابوس را در دو ماه اخیر تجربه کرده اند.

همچنین در گزارش بخش روان سازمان جهانی بهداشت جهانی به آشفتگی بحران اقتصادی شهروندان به عنوان عامل مضاعف در بحران های روانی پیش رو تاکید شده است. به گفته این سازمان عدم دانش شهروندان درباره انتها همه گیری و کشف احتاقتصادی واکسن و خبرهای ضد و نقیض نیز در تخریب سلامت روانی شهروندان تاثیر بسزایی دارند.

در این گزارش نکات برجسته ای به رهبران و سیاست گذاران گوشزد شده است. از جمله ترمیم بودجه های عمومی در خدمت بهداشت عمومی، تامین سلامت روانی شهروندان با ارائه مشاوره های اینترنتی و تلفنی و همچنین مشاوره دادن مجانی به کارکنان بهداشت خط مقدم جبهه مبارزه با شیوع ویروس کرونا.

سازمان جهانی بهداشت از تمام کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است تا چالش مبارزه با فقر و خشونت در ماه های آینده را محور برنامه های خود قرار دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1055

به "هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره بحران بیماری های روانی ناشی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره بحران بیماری های روانی ناشی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید