واردات واکسن کرونا از روسیه چقدر احتمال دارد؟

به گزارش پیکوشو، به گزارش خبرنگاران، محمود نجفی عرب اظهار کرد: در روزهای اخیر خبرهایی از موفقیت روسیه در حوزه واکسن کرونا به گوش می رسید و خاتمه رییس جمهوری این کشور رسما خبر این موفقیت را گفت. به دنبال این خبر تعدادی از کشورها درخواست هایی از روسیه برای خرید این واکسن مطرح نموده اند و به نظر می رسد در روزهای آینده تعداد متقاضیان افزایش پیدا کند.

واردات واکسن کرونا از روسیه چقدر احتمال دارد؟

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

وی با اشاره به احتیاط جهانی نسبت به واکسن کرونای روسیه، شرح داد: روس ها هیچ شرح علمی ارائه ننموده اند و نه جزییاتی از راستا تحقیقات و نه فرمول دست یابی به واکسن عرضه ننموده اند. حتی ما در روزهای گذشته کوشش کردیم با دفاتر رسمی ایران در روسیه تماس بگیریم و از جزئیات این واکسن با خبر شویم اما هنوز حتی در داخل روسیه نیز هیچ اطلاعاتی درباره واکسن منتشر نشده است.

به گفته رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، نبود اطلاعات دقیق و همچنین سرعت بالای روسیه در دست یابی به این واکسن بسیار مهم، باعث شده تردیدهایی نسبت میزان اثرگذاری آن، تبعات احتمالی آن و زمان در نظر گرفته شده برای آنالیز ابعاد مختلف طرح به وجود آید و در کنار سایر کشورها، در ایران نیز این تردیدها وجود دارد.

نجفی عرب با بیان اینکه واردکردن واکسن کرونای روسیه به ایران شرط های مهم و جدی خواهد داشت، بیان نمود: نخستین شرط ما که در رابطه با واردات سایر داروها نیز همیشه مطرح بوده، این است که کشور فروشنده دارو، باید خود مصرف نماینده آن باشد. در رابطه با واکسن روسیه، از سویی رییس جمهور این کشور گفته که دخترش جز اولین افرادی است که این واکسن را دریافت نموده و از سوی دیگر روس ها گفته اند که فعلا قصد فروش واکسن را ندارند و اولویت نخستشان واکسینه کردن مردم این کشور است.

وی ادامه داد: وقتی دولتی حاضر به فراوری واکسنی می گردد که میخواهد آن را به تمام مردم کشورش تزریق کند، یعنی در بخش هایی از کار، این اطمینان نزد دولت و تیم تحقیقاتی روسیه به وجود آمده است. روس ها در حوزه بیوتکنولوژی اصلا ضعیف نیستند و بعید نیست با پیگیری شیوه هایی به فرمول قطعی رسیده باشند.

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به شرط دوم و مهم ایران برای واردات این واکسن، گفت: وزارت بهداشت به عنوان متصدی اصلی تایید سلامت و اطمینان از اثرگذاری و نبود ریسک های بعدی، در رابطه با واکسن روسیه نیز تحقیقات خود را انجام خواهد داد و روس ها اگر قصد فروش واکسن خود را دارند، باید جزئیات علمی آن را منتشر نمایند تا کشورها از درستی آن اطمینان داشته باشند. وزارت بهداشت ما نیز قطعا برای تایید کیفیت واکسن احتیاج به دسترسی به این اطلاعات خواهد داشت.

نجفی عرب ادامه داد: در صورتی که وزارت بهداشت کیفیت این واکسن را تایید کند و مجوز واردات آن را بدهد، مردم باید اطمینان داشته باشند که خطرات و ریسک ها آنالیز شده و مسئله ای در مصرف واکسن آنها را تهدید نمی کند اما اگر همچنان برنامه ای برای ارائه اطلاعات عملی واکسن نباشد، باید دید آیا امکان مذاکره با روس ها و دریافت آن وجود دارد یا خیر. مانند بسیاری از کشورها باید با احتیاط کامل شرایط را رصد کنیم و آمادگی داشته باشیم در صورت قطعی شدن اطلاعات، نسبت به ورود به بازار اقدام کنیم.

روز گذشته ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه از دست یابی کشورش به واکسن کرونا خبر دارد. پوتین به منظور افزایش سطح اعتماد جامعه جهانی به این خبر گفت که دخترش جز نخستین کسانی بوده که این واکسن را دریافت نموده و در آینده نزدیک تزریق واکسن در سراسر روسیه کلید خواهد خورد.

با توجه به اینکه روس ها اطلاعات عملی واکسن خود را منتشر نمی نمایند، تردیدهایی درباره میزان اثرگذاری این واکسن و البته نحوه آنالیز ابعاد و تبعات آن به وجود آمده است.

در کنار روسیه، چین، آمریکا، انگلستان و تعدادی دیگر از کشورها نیز کار خود برای ساخت واکسن کرونا را ادامه می دهند، هرچند سازمان بهداشت جهانی گفته نباید انتظار داشت که در امسال میلادی واکسنی آماده توزیع گردد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1183

به "واردات واکسن کرونا از روسیه چقدر احتمال دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات واکسن کرونا از روسیه چقدر احتمال دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید