تور ترکیه: چالش های موج پنجم کرونا در ترکیه

به گزارش پیکوشو، کندی سرعت فرایند واکسیناسیون و بی اعتنایی بخش مهمی از جامعه به ماسک و فاصله اجتماعی، موضوعاتی هستند که مقامات بهداشتی ترکیه را نگران نموده اند.

تور ترکیه: چالش های موج پنجم کرونا در ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شمار مبتلایان و تلفات بیماران کرونایی در ترکیه، کاهش چشمگیری پیدا ننموده و بسیاری از اطبا و متخصصین، معتقدند که باید بدون تردید و درنگ، برای همه گروه های سنی، تزریق دوز سوم نیز عملی گردد. با این حال، هنوز هم اقلیتی وجود دارند که نه تنها برای دوز سوم، بلکه در برابر دوز اول و دوم نیز مقاومت می نمایند.

همچنان که در گزارش پیشین خبرنگاران مورد اشاره نهاده شد، کار به جایی رسیده که بعضی از ضدواکسن ها، درخواست رسمی خود را برای تاسیس حزب به وزارت کشور ترکیه ارائه داده اند و می خواهند به شکل آشکار و قانونی، نه تنها با واکسن، بلکه با ماسک نیز مبارزه و مقابله نمایند!

در چنین شرایطی است که کندی سرعت فرایند واکسیناسیون و بی اعتنایی بخش مهمی از جامعه به ماسک و فاصله اجتماعی، موضوعاتی هستند که مقامات بهداشتی ترکیه را نگران نموده اند.

مرگ در مدار 200 نفره

وزارت بهداشت ترکیه آخرین شرایط شیوع ویروس کرونا و ابتلا و تلفات آن را به توضیح زیر اعلام نمود:

در 24 ساعت گذشته 359 هزار و 560 آزمایش کووید 19 در ترکیه انجام شد که نتیجه آن در 28 هزار و 662 نفر مثبت بود.

در شبانه روز گذشته 196 نفر از بیماران کرونایی جان باختند.

در بازه زمانی 24 ساعته 28 هزار و 859 نفر بهبود یافتند.

یکی از دلخوشی های وزارت بهداشت ترکیه این است که از چند هفته پیش و در پی گسترده شدن عملیات واکسیناسیون در 81 استان این کشور، نسبت بین خروجی و ورودی یعنی بهبودیافتگان و مبتلایان نو، تقریباً برابر است.

این نسبت در آمارهای دیروز هم صدق می نماید و شمار بهبودیافتگان، حتی از بیماران نو هم، اندکی فراتر رفته است. با این حال، ثابت ماندن نرخ فوت بیماران بین عدد 180 نفر تا 210 نفر در شبانه روز در یک فرایند نسبتاً طولانی، برای مقامات وزارت بهداشت ترکیه، موضوعی نگران نماینده تلقی می گردد.

اندازه دریافت نمایندگان دوز دوم واکسن در میان جمعیت بالای 18 سال به آماری معادل 79.49 درصد رسیده و اندازه دریافت نمایندگان دوز اول واکسن 89.73 درصد بوده است.

اندازه واکسن تزریق شده در ترکیه تا به امروز به عدد 117 میلیون و 723 هزار و 821 دوز رسیده است. (جمعیت ترکیه نزدیک به 84 میلیون نفر است.)

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی چنین نوشت:تعداد موارد فعال بیماران ما تقریباً 450 هزار و 126 مورد است. یادآور می شویم افرادی که نتایج آزمایششان مثبت شده است، صرف نظر از درد و مشکلاتشان، باید کاملاً شرایط ایزوله را رعایت نمایند. چرا که این موضوع به منظور جلوگیری از توسعه بیماری اهمیت حیاتی دارد و موفقیت ما در مبارزه با اپیدمی، بستگی به احساس مسئولیت مشترک همه ما دارد.

ترس از موج پنجم

پروفسور دکتر مهمت جیحون رئیس بخش بیماری های عفونی دانشکده پزشکی حاجت تپه استانبول گفته است: اگر تدابیر لازم را اتخاذ نکنیم، باز به روزهای بسیار سخت باز خواهیم گشت و آن شرایط خطرناک چند ماه قبل را تجربه خواهیم کرد. ما باید شرایط آماری خود را با موج چهارم اروپا مقایسه کنیم. شرایط اروپا به این شکل بود که هنوز موج چهارم انتها نیافته بود که به یک باره، موج پنجم نیز شروع شد. در ترکیه نیز ما شاهد افزایش موارد ابتلا هستیم و بعد از مقطعی کوتاه، می بینیم که با ثابت ماندن اندازه ابتلا در همان ارقام بالا، شرایط برای پرسنل درمان، سخت تر می گردد. امر ناکافی بودن تدابیر و محدودیت ها، افزایش ازدحام جمعیت در محل کار، حمل و نقل عمومی و اجتماعات (عروسی، جلسات داخلی، رویدادهای ورزشی، کنگره ها، مدارس)، از عوامل مهم انتشار ویروس هستند. ضمن این که نباید فراموش کنیم که ویروس دلتا، سرعت انتشار بالایی دارد.

وی در ادامه گفته است:گاهی می بینیم که حتی مسئولین ما هم تصور غلطی در خصوص واکسیناسیون دارند و فکر می نمایند که با افزایش آمار واکسن، باید شمار مبتلایان هم پایین بیاید. در صورتی که رابطه مستقیم وجود ندارد و کافی است در چند نقطه، واکسن نزده ها به شکلی ویروس را انتشار دهند که گروه وسیعی از شهفرایندان را درگیر کند. آن چه اهمیت دارد، رعایت پروتکل ها و پایبندی به محدودیت ها است.

دوز سوم، آری یا خیر؟

حالا بسیاری از اطبا و دانشمندان مرتبط با مبارزه با کرونا، از ضرورت تزریق دوز سوم واکسن سخن می گویند. اما این موضوع، هنوز به عنوان یک تصمیم و اقدام مهم، در دستور کار وزارت بهداشت ترکیه قرار نگرفته است.

دکتر آلپر شَنَر در خصوص دوز سوم به روزنامه قرار گفته است: شواهد بالینی در بسیاری از بیمارستان های ما، نشان دهنده این است، بیمارانی که تنها دو دوز از واکسن کرونا را دریافت نموده اند، در برابر حمله نو ویروس، با مشکل روبرو می شوند. به ویژه در بیماران بالای 65 سال، ضرورت تزریق دوز سوم را به خوبی حس می کنیم.

وی اضافه نمود:متاسفانه می بینیم که در جامعه ما نسبت به تزریق دوز سوم، امتناع و احتیاط وجود دارد. اما همین الان بیمارانی در بخش مراقبت های ویژه و بیماران بستری در بیمارستان وجود دارند که قبلاً 2 دوز واکسینه شده اند و اگر دوز سوم را می زدند، یا مبتلا نمی شدند یا قطعاً حال و روز بهتری داشتند. پاسخ آنتی بادی افرادی که با دو دوز واکسینه شده اند، پس از 4 ماه کاهش می یابد و پس از 6 ماه بسیار کمتر از سطح محافظت می گردد. در این منظر، به خصوص برای گروه سنی 65 سال باید 3 دوز وجود داشته باشد.

ابهام در بازگشت به زندگی عادی

اگر چه کشورهای فقیر دنیا برای تزریق واکسن مشکلاتی دارند اما شواهد نشان دهنده این است که در کشورهای پیشرفته نیز، خطر به طور کامل برطرف نشده است.

پروفسور دکتر توفیق اوزلو عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا می گوید:در تمام دنیا، کوشش گسترده ای برای سرعت دادن به عملیات واکسیناسیون اجرا شده و شاهد یک مبارزه جدی هستیم. اما واقعیت این است که ویروس کرونا هنوز هم در همه کشورهای دنیا وجود دارد. بگذارید شفاف بگویم، تابلویی که می بینیم، نویدبخش این نیست که به این زودی ها از دست این ویروس نجات پیدا کنیم. بسیاری از دانشمندان به این جمع بندی رسیده اند که گویی این ویروس از بین رفتنی نیست و نمی توان انتهای برای آن تصور کرد. اما چاره چیست؟ آیا باید تسلیم شد؟ خیر. چاره کار در این است که سرعت بیشتری در عملیات واکسیناسیون داشته باشیم و آنقدر آمار تزریق را بالا ببریم که عملاً بیماری کرونا، به یک بیماری سطحی مانند آنفلوآنزا شباهت پیدا کند. تنها در این صورت است که ما می توانیم دوباره به زندگی عادی خود بازگردیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1904

به "تور ترکیه: چالش های موج پنجم کرونا در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه: چالش های موج پنجم کرونا در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید