کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید

به گزارش مجله پیکوشو، تا به امروز کرونا، ویروسی با جرم نسبتا بالا بود که به محض عطسه و سرفه از فرد بیمار به زمین می نشست؛ اما این تفکر اشتباه دنیا را به بیراهه کشاند. اگر ما شناختی از حریف خود نداشته باشیم قطعا در نبرد پیروز نمی شویم. تفکر ما درباره کرونا این بود که جرم نسبتا بالای این ویروس باعث می گردد بر زمین فرود بیاید و در هوا معلق نباشد. حدود 4 ماه پیش پژوهشگران ژاپنی، آزمایشاتی درباره چگونگی شیوع این ویروس انجام دادند و با استفاده از دوربین های مخصوص دریافتند که عوامل بیمازای ویروس کرونا در هوا معلق می مانند. برای مثال در یک اتاق 12 متری اگر هوای جریان و شرایط تسویه نداشته باشد، تنها یک فرد بیمار یا ناقل کرونا کافی است که تمام افراد آن اتاق را بیمار کند. این انتقال با سرفه و عطسه انجام نمی گردد، بلکه به وسیله میکرودراپلت ها، با نفس عمیق و بلند صحبت کردن، اتفاق میفتد.

کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید

آیا ویروس کرونا سبک تر شده است که در هوا معلق می ماند؟

جرم این ویروس تغییر نکرده و هنوز هم احتیاج است قبل از داخل شدن به خانه کف کفش های خود را استریل کنید. مبحث دیگری برای دلیل شدت شیوع این بیماری در میان است و عامل اصلی انتقال بیماری، وجود خود ویروس نیست؛ بلکه میکرودراپلت هایی که حاوی اطلاعات بیماری زا از این ویروس هستند، است. دراپلت ها ذراتی هستند که بعد از خارج شدن از دهان با سرفه و عطسه به زمین میافتند. میکرودراپلت ها به مراتب سایز کوچک تری نسبت به دراپلت ها دارند. این ذرات به راحتی بعد از خارج شدن از دهان و بینی ما، در هوا معلق هستند و حرکت می نمایند. میکرودراپلت ها حامل عوامل بیماری زا هستند ک به بیمار شدن فرد، منجر می شوند. این ذرات کوچک و معلق در هوا با صدای بلند نیز قابل انتشار هستند. یعنی کسی که ناقل یا بیمار به کرونا ویروس باشد تنها با صحبت کردن و نفس های عمیق کشیدن موجب انتشار ویروس در محیط اطراف خود می گردد. در این بین شما بدون متوجه شدن آن ذرات را تنفس و داخل بدن خود می کنید.

شیوع بالای کروناویروس به دلیل معلق ماندن عوامل بیماری زا در هوا است

خبرنگاران زندگی در تاریخ 24 فروردین 1399، گزارشی از پژوهشگران ژاپنی منتشر کرد و در آن به نتایج این پژوهش پرداخت. سازمان بهداشت جهانی، در تاریخ 20 تیر ماه، به صروت رسمی گفت که عامل اصلی شیوع بالای این بیماری معلق ماندن آن در هوا است. این اعلام رسمی با تاخیر 4 ماهه منتشر شد و در این بین افراد بسیاری قربانی عدم اطلاعات کافی از این بیماری شدند. طبق آزمایشاتی که پژوهشگران ژاپنی انجام دادند حجم بالای شیوع این بیماری به طرز عجیبی غیر منطقی به نظرشان آمد که با انجام مطالعات و آزمایشات معلوم شد، علاوه بر اینکه چندین بار در روز باید دست ها را بشوییم حتی اگر به جایی دست نزده باشیم، ماسک زدن را باید ده ها بار جدی تر بگیریم و در محیط هایی که فاصله اجتماعی رعایت نمی گردد یا تهویه هوای مناسب ندارد، نرویم. تهویه هوا به مراتب مهم تر از رعایت فاصله اجتماعی است؛ حتی اگر 1.5 متر از کسی که بیمار یا ناقل است دور باشیم، میکرودراپلیت ها به شما می رسند. تنها راهی که می تواند ضامن محافظت شما در مقابله با کرونا باشد، استفاده از ماسک و تهویه هوای فضاهای بسته است. باز بودن یک پنجره و در می تواند به حرکت میکرودراپلت ها و بیرون رفتن آنها یاری کند.

در این باره بخوانید:

نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟

کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می نماید؟

منبع: هاروارد هلث پابلیشینگ و ساینتفیک آمریکن

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1903

به "کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید