کشورهای دیگر چگونه مدارس شان را در دوران کرونا باز کردند؟

به گزارش پیکوشو، کارشناسان سلامت توصیه نموده اند برای بازگشایی فیزیکی مدارس باید سخت گیرانه ترین اقدامات را در نظر گرفت. تعداد دانش آموزان در کلاس درس باید بسیار محدود باشد و تمام پروتکل های بهداشتی با دقت اجرا شوند.

کشورهای دیگر چگونه مدارس شان را در دوران کرونا باز کردند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، این روزها کشورهای سراسر جهان نگران چگونگی بازگشایی مدارس هستند و بیشتر آنها تمهیداتی برای پیشگیری از ابتلای بچه ها به ویروس کرونا و شدت یافتن این بیماری در جامعه در نظر گرفته اند. کشورهایی که در ادامه از آنها یاد شده است، توانسته اند سال تحصیلی جدید را با موفقیت شروع نمایند.

 • دانمارک

دانمارک پس از یک ماه قرنطینه، به اولین کشور غربی تبدیل شد که مدارس خود را 15 آوریل (27فروردین) باز کرد. دولت مرکزی با موافقت مجلس تصمیم به بازگشایی مدارس گرفت. در واقع انگیزه پشت این اقدام، حق بچه ها به تحصیل بود.

این کشور به منظور پیشگیری از ابتلای بچه ها به ویروس کرونا، دانش آموزان را ابتدا به دو گروه سنی 2 تا 11 ساله و 12 تا 16 ساله تقسیم کرد و آنها را به فاصله یک ماه از هم به مدرسه فرستاد.

تمام بچه ها به گروه های بسیار کوچک 12 نفره تقسیم بندی شدند. این گروه های دانش آموزان باید ساعت های مختلف به مدرسه می رفتند، در سالن های ناهارخوری جداگانه غذای خود را صرف می کردند و در زمین بازی مدرسه، هر کس در منطقه مربوط به خودش، که برای او معین شده، بازی می کرد.

در حال حاضر تمام دانش آموزان این کشور در مدرسه هر دو ساعت یکبار باید دست هایشان را بشویند اما مکلف به استفاده از ماسک نیستند. میزهای تحریر آنها حداقل 2 متر از هم فاصله دارد و تمام وسایل مربوط به آموزش دو بار در روز ضدعفونی می شوند. بعضی از مدارس که امکان آن را دارند، کلاس های درسی خود را در فضای باز برگزار می نمایند.

این اقدامات تا به امروز موثر بوده است و از وقتی که مدارس باز شده اند، افزایشی در ابتلا به ویروس کرونا مشاهده نشده است.

 • کره جنوبی

کره جنوبی، جایی که تعداد ساعات درسی اش زیاد است و دانش آموزان تا 12 ساعت در مدرسه حضور دارند، بازگشایی مدارس خود را 5 بار به تعویق انداخت تا خاتمه مدارس را با دانش آموزان سال آخر دبیرستان باز کرد. مدتی بعد از آن 1,8 میلیون دانش آموز سال اول دبیرستان، هدایت و بچه ها سال های آخر ابتدایی را به مدرسه فرستاد.

اما وقتی در سئول موارد ابتلا به کرونا افزایش یافت، مدارس دوباره تعطیل شدند و مدتی بعد با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت شان را دوباره شروع کردند.

در حال حاضر، دمای بدن دانش آموزان موقع ورود به مدرسه کنترل می گردد. دانش آموزان ملزم به استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مرتب دست هایشان هستند. دانش آموزان بعضی از مدارس هم یک روزدرمیان به مدرسه می فرایند و البته بعضی از مدارس دیگر هم از کلاس های حضوری و آنلاین به صورت ترکیبی استفاده می نمایند. همچنین در کلاس های درس حضوری، هر میز مختص یک دانش آموز است.

 • آلمان

مدارس آلمان به محض شروع همه گیری ویروس کرونا تعطیل شدند و سپس اردیبهشت ماه مدارس دانش آموزان بزرگتر فعالیت خود را شروع کردند. دانش آموزان باید با فاصله حداقل 2متری پشت میزهایشان می نشستند. ضمناً در هر کلاس درس فقط 10 نفر حضور داشتند.

ساعات حضور در مدرسه کاهش یافت و در کنار کلاس های حضوری، از کلاس های آنلاین هم برای آموزش دانش آموزان یاری گرفته شد.

اکنون در کنار تمام تمهیدات فوق، هر 4 روز یکبار از دانش آموزان تست کرونا گرفته می گردد و اگر تست تمام دانش آموزان یک کلاس منفی باشد، آنها می توانند بدون ماسک در کلاس بمانند.

 • نروژ

مدارس نروژ هم در واکنش به همه گیری ویروس کرونا، تعطیل شدند و سپس اوایل اردیبهشت فقط بچه ها پیش دبستانی به مدارس بازگشتند. سپس بتدریج با فواصل 7 تا 10 روز، دانش آموزان دیگر هم به مدرسه رفتند. به توصیه دولت در هیچ کلاس درسی بیش از 15 دانش آموز نباید حضور داشته باشد.

دانش آموزان در کنار شستن مرتب دست هایشان باید هر روز میزهای خود را تمیز و ضدعفونی نمایند. بعضی از مدارس هم زمین بازی خود را تقسیم کردند و از دانش آموزان خواستند تا در مکان های معین شده بازی و ورزش نمایند.

 • فرانسه

در این کشور مهدکودک ها و مدارس ابتدایی یک هفته زودتر از مدارس دیگر باز شدند. پس از آنها بچه ها 11 تا 15 ساله که در مناطق سبز - مناطقی که سرعت ابتلا بسیار پایین است- زندگی می کردند به مدرسه بازگشتند. حدود یک ماه بعد باقی مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی باز شدند. تعداد دانش آموزان هر کلاس کم و استفاده از ماسک هم اجباری شد.

 • بلژیک

در این کشور هم ابتدا مهدکودک ها، سپس مدارس ابتدایی و باقی مقاطع شروع به فعالیت کردند. در هیچ کلاسی نباید بیشتر از 10 دانش آموز حضور داشته باشد. به همین دلیل دانش آموزان یک روز در میان به مدرسه می فرایند. معلمان و دانش آموزان باید ماسک به صورت داشته باشند. ضمناً شستن مکرر دست ها توصیه شده است.

 • سوئیس

مدارس این کشور با سخت گیرانه ترین اقدامات در زمینه فاصله گذاری اجتماعی شروع به فعالیت کرد. تمام مدارس تعداد دانش آموزان کلاس ها را به نصف رساندند. به همین دلیل قرار شد دانش آموزان فقط هفته ای 2 روز مدرسه بفرایند. میزهای تحریر با فاصله حدود 2 متر از هم در کلاس قرار گرفتند و ضمناً با استفاده از علایم روی کف کلاس های درس، دانش آموزان ملزم به رعایت فاصله اجتماعی شده اند. مکان های ضدعفونی نماینده دست به تمام کلاس ها افزوده شده است تا دانش آموزان به راحتی دست های خود رامرتب بشویند.

 • تایوان

مدارس تایوان حتی با شیوع ویروس کرونا به طور رسمی تعطیل نشده بودند. در حال حاضر مرتب دمای بدن دانش آموزان کنترل می گردد. میز دانش آموزان با استفاده از پارتیشن های پلاستیکی از هم جدا شده اند. دانش آموزان باید حتما ماسک به صورت داشته باشند. در اتاق های ناهارخوری باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت گردد. به همین دلیل در حیاط مدارس، در صورت امکان از چادر استفاده می گردد.

دانش آموزان ورزشکار می توانند در جلسات تمرینی خود حاضر شوند اما تمام رقابت های ورزشی مدارس لغو شده اند.

 • ژاپن

در این کشور تصمیم گیری برای باز شدن مدارس به عهده شهرداری های محلی گذاشته شده است. همچنین وزارت بهداشت پروتکل های سخت گیرانه ای برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته است. از این پروتکل ها می توان به باز کردن پنجره های کلاس های درس برای تهویه هوا، حفظ فاصله فیزیکی، آنالیز روزانه دمای بدن و استفاده از ماسک اشاره نمود.

 • نیوزیلند

والدین نیوزیلندی علاقه ای به فرستادن بچه ها خود به مدرسه در این شرایط کرونایی ندارند. به همین دلیل با اطلاع مدارس می توانند شرایط آموزش بچه ها خود در خانه را مهیا نمایند. ضمناً آن دسته از دانش آموزانی که در مدارس حضور دارند باید تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و مدرسه هم باید دایما شرایط جسمانی آنها را تحت نظر داشته باشد تا با شناسایی دانش آموزان بیمار، جلوی سرایت ویروس کرونا به دیگران را بگیرند.

 • آمریکا

بخشی از معلم ها و والدین با توجه به اقداماتی که برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده است، در خصوص برگشتن بچه ها به مدارس خوش بین هستند و تعداد کمی از والدین همچنان نگران هستند. آنها می گویند که دولت بیشتر به مسائل مالی توجه دارد تا سلامت معلم ها و بچه ها.

اما از آنجایی که امکان سیستم آموزشی از راه دور تقریبا در سراسر کشور، حتی روستاها وجود دارد، این کشور میخواهد بخش بسیاری از دانش آموزان را در کلاس های مجازی آموزش دهد. در واقع قرار است حداقل نیمی از دانش آموزان را در پاییز با استفاده از کامپیوترهایشان آماده تحصیل کند. میزان ابتلای بالای افراد به ویروس کرونا انگیزه اصلی آموزش از راه دور در این کشور است.

کارشناسان سلامت توصیه نموده اند برای بازگشایی فیزیکی مدارس باید سخت گیرانه ترین اقدامات را در نظر بگیرند. تعداد دانش آموزان در کلاس درس باید بسیار محدود باشد و تمام پروتکل های بهداشتی با دقت اجرا شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1226

به "کشورهای دیگر چگونه مدارس شان را در دوران کرونا باز کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای دیگر چگونه مدارس شان را در دوران کرونا باز کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید