3 استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور

به گزارش پیکوشو، سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فرایند افزایشی بیماری کرونا در کشور به تشریح شرایط این بیماری در استان ها پرداخت.

3 استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور

به گزارش خبرنگاران، دکتر سیما سادات لاری، گفت: شرایط شیوع بیماری در کشورمان همچنان دارای فرایند صعودی است، هم اکنون استان سیستان و بلوچستان در شرایط زرد و استان های گلستان، هرمزگان و فارس در شرایط هشدار و مابقی 27 استان کشور در شرایط قرمز بیماری هستند. همچنین طی یک هفته گذشته شاهد افزایش تعداد شهرستان های دارای شرایط قرمز از 187 شهرستان به 215 شهرستان بوده.ایم.

وی افزود: در هفته چهارم مهرماه تعداد موارد بستری، سرپایی و مرگ و میر دارای تست کرونای ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل دارای فرایند صعودی بوده است. میانگین بروز موارد بستری کووید19 مثبت در هفته چهارم مهرماه 15.8 نفر در هر صد هزارنفر جمعیت می باشد که شاهد افزایش موارد بستری در هر صدهزار نفر جمعیت نسبت به هفته قبل هستیم.

لاری تاکید کرد: بیشترین میزان بروز موارد بستری مثبت در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان های قم، کردستان، یزد، لرستان، ایلام، سمنان و خراسان جنوبی گزارش شده است. میزان بروز در این استان ها دارای اختلاف قابل توجه با میزان متوسط کشوری بوده و از این بینشرایط استان های قم و لرستان با بیشترین میزان اختلاف بسیار نگران کننده است. همچنین کمترین میزان بروز موارد بستری در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان گزارش شده است.

وی افزود: میانگین موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در هفته چهارم مهرماه به میزان حدود 23.5 نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت است که شاهد افزایش میانگین مرگ و میر ناشی از بیماری به میزان حدود 3 نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت نسبت به هفته ماقبل هستیم. بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر در هفته چهارم مهر در استان های قم، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی، البرز و آدربایجان شرقی گزارش شده است. میران بروز در این استان ها با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میزان متوسط کشوری است و از این میان استان های قم، مرکزی و ایلام دارای بیشترین میران اختلاف با عدد میانگین مرگ و میر کشوری هستند. همچنین کمترین میزان بروز مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته چهارم مهرماه به ترتیب در استان های گلستان، گیلان و مازندران بوده است.

لاری ادامه داد: بر اساس آخرین بررسی های اجرا شده میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور حدود 54 درصد است که بیشترین میزان صدور اخطار و معرفی به مراجع قضایی به علت سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته گذشته مربوط به نانوایی ها است. همچنین بیشترین میزان استفاده از ماسک در مدارس و فروشگاه های زنجیره ای و کمترین میزان استفاده در پاساژها گزارش شده است.

وی در خاتمه گفت: همکاری مردم با کادر درمان شرط اساسی موفقیت و شکست بیماری است. با رعایت جدی تر نکات بهداشتی و استفاده از ماسک امیدواریم شاهد توقف شیوع بیماری باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1280

به "3 استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 استان رکوددار مرگ و میر کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید