بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با کیت های جاذب موادشیمیایی

به گزارش پیکوشو به نقل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فرشاد برازنده مجری طرح گفت: اسیدها و بازها برای انجام واکنش احتیاج به محیط آبی دارند. به همین دلیل در حوادثی که منجر به پاشش، ریزش و نشتی ناخواسته اسید و باز می گردد، ریختن و پاشش آب به منظور تمیز کردن نه تنها کمکی به حل موضوع نمی کند بلکه واکنش آنها را تشدید نموده و باعث خسارت بیشتر به خصوص روی سطوح فلزی، پارچه ای و سلولزی می گردد.

بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با کیت های جاذب موادشیمیایی

وی افزود: به منظور ارائه راهکاری برای جذب مایعات شیمیایی یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدام به ساخت کیت جاذب مواد شیمیایی با نام اسپیل کیت (spill Kit) کردند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک گفت: اسپیل کیت نام تجاری ماده ای است که باعث مهار، جذب، جمع آوری و خنثی سازی مایعات شیمیایی ریخته شده نظیر بازها، اسیدها، مواد سوختی، شیمیایی و مواد غذایی می گردد و قادر است با روشی آسان و سریع بدون احتیاج به استفاده از آب، مواد ریخته شده را جمع آوری کند.

برازنده تاکید نمود: این کیت قادر است پسماند ریزش مایع را تبدیل به پسماند جامد و قابل جمع آوری کند.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: جذب مایعات شیمیایی بدون احتیاج به آب، تبدیل پسماند مایع به جامد در هنگام حادثه، سرعت عمل در جذب و جلوگیری از گسترش و تسریع مایعات ریخته شده، عادی سازی وضعیت محل بحران در کوتاه ترین زمان، خنثی کردن اسیدها و بازها در هنگام جذب و سهولت جمع آوری پس از اتمام کار از جمله ویژگی های این محصول است.

وی خاطر نشان کرد: این شرکت در حال حاضر اسپیل کیت هایی در چهار نوع بسته بندی کیت لوله ای، بالشتک (کیسه) ، پد و فله فراوری کردند و هر یک از آنها دارای کاربری خاصی هستند. به گونه ای که مایع ریخته شده با کیت لوله ای محصور می گردد و برای جذب مایع محصور شده میان کیت لوله ای، از کیت های فله، پد و یا بالشتک استفاده خواهد شد.

به گفته وی برای اتاق های تمیز و محیط های استریل کاربرد کیت فله ای توصیه نمی گردد؛ زیرا باعث ایجاد گردوغبار می گردد.

وی افزود: با استفاده از اسپیل پالتها علاوه بر آنکه ایمنی محیط کار حفظ می گردد، همیشه محیط تمیز باقی می ماند ضمن آنکه مواد گران در هنگام نشت قابل استحصال خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 287

به "بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با کیت های جاذب موادشیمیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با کیت های جاذب موادشیمیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید