آشنایی با جزیره پنانگ مالزی

به گزارش پیکوشو، در سفر به مالزی از جزیره های شمالی و جنوبی آن هم دیدن کنید، با اینکه این مناطق در ایران کمتر شناخته شده اند ولی در میان گردشگران دنیا بسیار نام آشنا بوده و محبوبیت فراوانی دارند یکی از مهمترین جزیره های مالزی جزیره پنانگ است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با جزیره پنانگ مالزی

جزیره پنانگ مالزی نام جزیره ای واقع در شمال شرقی ساحل شبه جزیره مالزی است. پنانگ همچنین نام ایالتی است که علاوه بر جزیره پنانگ نواری از سواحل شبه جزیره تایلند (با نام سیرنگ پریا) را نیز شامل می شود. پنانگ ساحل زیبایی دارد اما امکانات سواحل این شهر در مقایسه با سواحل سایر شهرهای تور مالزی، اندکی ضعیف است. عمده پنانگ به واسطه پیشینه تاریخی غنی و متاثر از فرهنگ های مختلف (مالایی، چینی، هندی و اروپایی)، است. در سال 1786 میلادی، کاپتان فرانسیس لایت انگلیسی، برجی نظامی در محل کنونی جرج شهر احداث نمود و با پشتیبانی آن پنانگ را ضمیمه مستعمرات انگلیس در ناحیه شرق هند نمود. تا پیش از آن جزیره پنانگ مالزی بخشی از سلطنت ایالت کداح بود. جزیره پنانگ در کنار مالاکا و سنگاپور از اولین مکان های واقع در شرق آسیا بودند که انگلیسی ها به آن مهاجرت نمودند.

نام پنانگ از واژه مالایی پینانگ که نام درخت یک نوع میوه محل است برگرفته شده است. در زمان های دور، مالایی ها نام جزیره نخست را بر پنانگ نهادند. در سال 1786 انگلیسی ها به مناسبت تولد شاهزاده ولز نام ان را بر جزیره گذاشتند و در اوایل و حتی اواسط قرن گذشته، جزیره پنانگ مالزی با نام مروارید شرق نیز شناخته می شد. پایتخت ایالت پنانگ، جورج شهر است و نام گذاری شهر برای یادبود جورج سوم، پادشاه انگلستان بوده است. ایالت پنانگ بیشترین تراکم جمعیت را در بین ایالات مالزی دارا است و اکثر جمعیت آن را اقوام چینی تشکیل می دهند. ایالت پنانگ سومین ایالت توسعه یافته اقتصادی پس از ایالات سلانگور و جوهور است. پس از آنکه در سال 1969 پنانگ بندر آزاد خود را از دست داد، نرخ تجارت دریایی به شدت در این ایالت افت نمود، امروزه عمده درآمد پنانگ از صنعت گردشگری و تولید قطعات الکترونیکی است. شرکت های بزرگ بین المللی نظیر؛AMD, AVX, BBraun, Dell, Osram, Motorola, Seagate, ، در منطقه آزاد تجاری پنانگ کارخانه جات تولیدی دارند. در سال 2008 میلادی، جورج تاون و مالاکا از جانب سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی معرفی شدند.

انتشار: 6 بهمن 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 112

به "آشنایی با جزیره پنانگ مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جزیره پنانگ مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید