نکات ضروری برای اولین سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا

به گزارش مجله پیکوشو، کشورهای جنوب شرق آسیا با فرهنگ غنی و جاذبه های متنوع برای هر گردشگری، مقاصد بسیار جذابی هستند؛ اما رعایت بعضی از نکات لازم در هنگام سفر به این کشورها یا قبل از آن، واقعاً لازم است.

نکات ضروری برای اولین سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا

اگرچه با توجه به شیوع کرونا در دنیا و همه گیری این ویروس نمی توان سفر کرد و مسئولین امر نیز به شدت افراد را از این کار منع می نمایند، اما دیر یا زود دنیا به حالت عادی بازمی گردد و می توانیم سفرهای خود را با خیال راحت از سر بگیریم. کشورهای جنوب شرقی آسیا معمولاً یکی از برترین مقاصد توریستی محسوب می شوند؛ زیرا کشورها و شهرهای این منطقه مجذوب کننده از دنیا، هرآنچه را که باید یک مقصد توریستی عالی داشته باشد، در خود جای داده اند. از سواحل شگفت انگیز و جنگل های انبوه و حیرت آور گرفته تا معابد تاریخی و شهرهای پرهیاهو.

اگر تا به امروز به این منطقه از آسیا سفر ننموده اید، این مقاله را از دست ندهید؛ زیرا در این مقاله از خبرنگاران قصد داریم نکات لازم در رابطه با نخستین سفر به جنوب شرقی آسیا را بیان کنیم. اگر تا به امروز به این منطقه ها سفر ننموده اید، قطعا تمایل دارید در مورد موضوع های مثل چگونگی اخذ ویزا، برترین زمان سفر، تبادل ارز و سایر موارد مهم اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

1. در انتخاب مقصد موردنظرتان دقت داشته باشید

توصیه می کنیم در سفر به جنوب شرقی آسیا یا هر منطقه دیگر از دنیا، به جای انتخاب مقاصد متعدد، یک یا حدبیشتر چند مقصد انگشت شمار انتخاب کنید تا هم با سفر در بین شهرها و کشورهای مختلف خود را خسته نکنید و هم به خوبی با فرهنگ و سبک زندگی یک شهر یا کشور آشنا شوید و شناخت عمیقی نسبت به آن به دست بیاورید؛ به عنوان مثال مجمع الجزایر بالی در اندونزی و شهر هانوی در ویتنام هر دو در جنوب شرقی آسیا واقع شده اند؛ اما پرواز بین این دو مقصد 7 ساعت طول می کشد. توصیه می کنیم مقاصد سفر خود را به گونه ای انتخاب کنید که بتوانید با پروازهای بدون توقف یا با قطارهای مستقیم بین آن ها جابه جا شوید.

ضمناً باید مقصد تان را متناسب با هدفتان انتخاب کنید؛ به عبارت دیگر باید در همان ابتدا ببینید که آیا می خواهید از شهرها بازدید کنید یا مدتی را به دور از شلوغی، در سواحل با آرامش کامل سپری کنید یا می خواهید با فرهنگ، غذاهای محلی یا تاریخ یک کشور آشنا شوید.

در کل مناسب ترین کشور برای افرادی که می خواهند برای نخستین بار به جنوب شرقی آسیا سفر نمایند، تایلند است؛ البته چنین افرادی می توانند از سفر به بالی هم لذت ببرند. هر دو مقصد همواره پر از توریست هستند و تمام امکانات رفاهی لازم در آن ها فراهم است. در هر دو مکان به راحتی می توانید گشت وگذار کنید و از صحبت کردن با افراد محلی خون گرمی که بعضی از آن ها به زبان انگلیسی هم مسلط هستند، لذت ببرید.

چنانچه در مورد سفر به این منطقه از آسیا تجربه کافی دارید، می توانید کشورهایی مثل میانمار، مالزی و لائوس را نیز برای ماجراجویی بیشتر انتخاب کنید. اگرچه مردم تمام کشورهای جنوب شرقی آسیا به گرمی از کوله گردها استقبال می نمایند، کامبوج برترین مقصد برای این افراد محسوب می گردد و مکانی کاملاً ارزان به شمار می رود؛ مخصوصاً مکان های اطراف شهر باستانی انگکوروات. اگر می خواهید از چند کشور مختلف بازدید کند، توصیه می کنیم ابتدا به ویتنام سفر کنید تا از سواحل بکر و کمترشناخته آن لذت ببرید، سپس روانه مالزی و فیلیپین و جزایر خالی از سکنه و دورافتاده این دو کشور شوید (در مجمع الجزایر بالی چنین جزایری دیده نمی گردد).

2. قوانین مربوط به گذرنامه و ویزا را آنالیز کنید

برای ورود به چند کشور آسیای جنوب شرقی، گذرنامه شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد یا تعداد تعیینی صفحه خالی داشته باشد؛ البته قوانین مربوط به ویزا همواره در حال تغییر هستند. بنابراین پس از تصمیم گیری برای سفر به هر کشوری باید در مورد مدارک مورد احتیاج برای اخذ ویزا و موارد ضروری در این رابطه اطلاعات کسب کنید.

درصورتی که قبل از رسیدن به مقصد موردنظرتان پیروز به اخذ ویزا نشده اید، ممکن است در فرودگاه کشور موردنظر به عکس گذرنامه و ارز رایج آن کشور احتیاج داشته باشید. درصورتی که مدارک لازم را از قبل تهیه و فرم های لازم را چاپ و تکمیل نموده باشید، فرآیند اخذ ویزا سریع تر و راحت تر خواهد بود.

در هنگام ورود به هر کشوری چند فرم ورود و خروج اضافه تهیه کنید و همراه خود داشته باشید تا درصورتی که با اتوبوس، قایق یا قطار از مرز کشوری خارج یا دوباره به آن وارد شدید، مدت زمان کمتری در صف بمانید.

3. وسائل سبک و مناسب همراه خود داشته باشید

در اغلب موارد، بستن چمدان برای سفر به کشورهای آسیای جنوب شرقی کار نسبتاً دشواری است؛ اما توصیه می کنیم تا جای ممکن تنها وسایل سبک و ضروری را در چمدان تان قرار دهید؛ زیرا در هر سفری جابه جایی بار زیاد و سنگین هر فردی را خسته می نماید. در سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا اصلاً احتیاجی نیست لباس زیادی همراه خود داشته باشید و می توانید در کمتر از 24 ساعت و تنها با پرداخت چند دلار، لباس های خود را شسته شده، خشک شده و اتوشده تحویل بگیرید. بعلاوه در بیشتر این کشورها می توانید مواد آرایشی و بهداشتی مورداحتیاج خود را با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنید.

ضروری ترین وسایلی که در سفر به این کشورها باید همراه خود داشته باشید به توضیح زیر است:

  • ژاکت بارانی و چتر (مخصوصاً در فصل باران های موسمی)
  • کرم ضدآفتاب
  • کلاه
  • لباس مناسب برای بازدید از معابد و اماکن مقدس
  • یاری های اولیه
  • چراغ قوه کوچک
  • گوش گیر و چشم بند برای خواب راحت
  • مواد ضدعفونی نماینده
  • دستمال توالت درصورتی که از این دستمال ها استفاده می کنید (در بعضی از کشورهای این منطقه دستشویی ایرانی وجود دارد و در این دستشویی ها دستمال توالت قرار داده نمی گردد)
  • پاور بانک و چندراهی برق برای شارژ هم زمان چند وسیله

4. برترین زمان برای بازدید از کشورهای جنوب آسیا بر اساس آب وهوا؛ فصول بارانی یا فصول خشک؟

بیشتر کشورهای آسیایی از نظر آب وهوایی دارای دو فصل بارش (یا فصل مرطوب) و فصل خشک هستند؛ حتی در بعضی از کشورهای این قسمت از آسیا فصل بارش منطقه ها مختلف آن ها فرق دارد؛ به عنوان مثال اگر بخواهید در اوایل زمستان به تایلند سفر کنید و قصد داشته باشید از سواحل آن لذت ببرید، توصیه می کنیم جزایر دریای آندامان مثل جزیره کو لانتا (Koh Lanta) یا کو یائو یای (Koh Yao Yai) را انتخاب کنید که معمولا در این موقع از سال آفتابی هستند و از سفر به جزایر خلیج تایلند مثل کو سامویی (Koh Samui) یا کو تائو (Koh Tao) که در این زمان معمولاً بارانی هستند، خودداری کنید.

اگر قصد دارید تنها از شهرهای بزرگ این کشورها بازدید کنید، سفر به آن ها در فصول بارانی چندان بد نخواهد بود و ممکن است تنها با یک یا دو بارش روبرو شوید. بد نیست بدانید که در این فصول قیمت هتل ها و پروازها کاهش می یابد؛ البته توصیه می کنیم در این فصول از رفتن به شهرها یا دهکده های کوچک خودداری کنید؛ زیرا احتمال سیل وجود دارد و با توجه به مناسب نبودن زیرساخت ها و امکانات، ممکن است با مسائل بی شماری روبرو شوید.

ضمناً توصیه می کنیم در انتخاب مقصدتان سایر شرایط فصلی را نیز در نظر بگیرید؛ مثلا در بعضی از کشورهای جنوب شرقی آسیا کشاورزان برای آماده کردن زمین های زراعی خود، آن ها را در مواقع خاصی از سال می سوزانند و این موضوع می تواند باعث آلودگی هوا گردد و شما را آزار دهد؛ مخصوصاً اگر مبتلا به بیماری های تنفسی هستید.

5. با واکسینه شدن سلامت خود را تضمین کنید

قبل از سفر به هر کشوری حتماً اطلاعات لازم درمورد واکسن های ضروری یا توصیه شده برای ورود به آن کشور را آنالیز کنید و آن واکسن ها را حتماً بزنید. اگر در مورد هزینه واکسن های ضروری نگران هستید، می توانید به محض رسیدن به مقصد موردنظرتان این واکسن ها را در مراکز درمانی محلی با هزینه ارزان دریافت کنید؛ به عنوان مثال در بانکوک این مراکز درمانی به وفور دیده می گردد. در کل توصیه می کنیم قبل از سفر به تمام کشورهای این منطقه از آسیا، حتما واکسن حصبه و کزاز را بزنید. علاوه بر واکسن، از محصولاتی که شما را از نیش حشره ها مصون نگه می دارد نیز بهره ببرید تا به بیماری های بسیار خطرناک مثل تب دنگی و مالاریا مبتلا نشوید.

6. از بیمه های مسافرتی بهره ببرید

قبل از سفر به کشورهای جنوب شرقی آسیا، حتماً برای استفاده از خدمات یکی از بیمه های مسافرتی مناسب اقدام کنید؛ زیرا حتی اگر تمام واکسن های ضروری را بزنید، باز هم احتمال ابتلا به بیماری های مختلف وجود دارد. معمولاً افراد در سفر به کشورهای این منطقه غذاهای خیابانی را امتحان می نمایند، اسکوتر و موتور اجاره می نمایند، از زیپ لاین استفاده می نمایند و شاید بارها به پیاده روی در مسیرهای جنگلی می فرایند که با توجه به خطرهای احتمالی این کارها، استفاده از یک بیمه مسافرتی مناسب واقعاً لازم است.

یکی از توریستان در خاطره سفر خود به تایلند در مورد بیمه مسافرتی این چنین گفته است:

در هنگام غواصی گوشم عفونت کرد؛ اما خوشبختانه با مراجعه به پزشک تنها در عرض یک ساعت مشکلم رفع شد و علاوه بر درمان، داروهای لازم را به همراه کیسه دربردارنده سوغاتی های تایلند دریافت کردم و مسئولان بیمه مسافرتی ام تمام هزینه ها را تقبل کردند.

توریست دیگری در خاطره هایش این چنین گفته است:

در سفر به مالزی پای شوهرم هنگام غواصی در کنار دیواره های مرجانی زخم شد و احتیاج به آنتی بیوتیک داشت. با استفاده از خدمات بیمه مسافرتی به راحتی توانستیم این دارو را رایگان دریافت کنیم.

بیمه های مسافرتی، هزینه های مربوط به سایر مسائل مثل گم شدن چمدان یا مسائل مربوط به پروازها و هتل ها را نیز پوشش می دهند؛ بنابراین در مورد انواع بیمه های مسافرتی و موارد تحت پوشش هریک اطلاعات لازم را کسب کنید و با توجه به احتیاج خود مناسب ترین بیمه مسافرتی را تهیه کنید.

7 .از روش های حمل ونقل ارزان بهره ببرید

در شهرهای این منطقه ها دنیا نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا می توانید از روش های حمل ونقل ارزان مانند پروازهای کم هزینه بهره ببرید. استفاده از اتوبوس، ارزان ترین روش حمل ونقل در کشورهای جنوب شرقی آسیا است؛ البته در صورت استفاده از اتوبوس باید مراقب کلاه برداری های احتمالی باشید. ضمناً بعضی از جاده های این کشورها شرایط مناسبی ندارند و ممکن است کمی خاکی و ناهموار یا شلوغ باشند و بوی ناخوشایند و عجیبی در آن ها به مشام برسد.

برای جابه جایی بین جزایر، اتوبوس های دریایی ارزان ترین و در دسترس ترین وسیله ممکن هستند؛ اما گاهی اوقات شلوغ می شوند. البته اغلب آن ها سرعت کمی دارند. سفر با قطار هم می تواند روش خوبی برای تماشا منطقه ها مختلف کشورها محسوب گردد. ضمناً بعضی از شرکت های هوایی پروازهای ارزان قیمتی به مقاصد مختلف دارند و طرح های مختلفی نیز ارائه می دهند که افراد با بهره مندی از آن ها می توانند از تخفیف های مختلف استفاده نمایند؛ البته بسیاری از این سفرهای هوایی در مقایسه با سفرههایی که با قایق یا تاکسی انجام می گردد، سفرهای گران قیمتی به شمار می فرایند. درضمن سفر با کشتی های تفریحی در رودخانه ها نیز روش بسیار خوبی برای حمل ونقل است و در طول این سفرهای لوکس می توانید از منظره ها زیبا لذت ببرید و ماجراجویی های هیجان انگیزی داشته باشید.

8. با مسئولیت خودتان موتورسیکلت اجاره کنید

استفاده از موتورسیکلت می تواند یکی از برترین راه ها برای گشت وگذار در بعضی از کشورهای جنوب شرقی آسیا باشد؛ البته می تواند خطرها و مسائلی را نیز در پی داشته باشد. مثلاً شما باید در سمتی از جاده حرکت کنید که ممکن است به آن عادت نداشته باشید یا ممکن است با مشکل های بی شماری مثل ترافیک های سنگین، جاده های پرشیب و پرپیچ وخم یا کثیف و خاکی، سگ های ولگرد و راننده تاکسی های بی نظم و قانون گریز و از همه بدتر با سایر توریستان خارجی که در حال راندن موتور هستند و اصلاً با شرایط مذکور آشنا نیستند، روبرو شوید. اگرچه بسیاری از افراد محلی یا توریستان کلاه ایمنی استفاده نمی نمایند، توصیه می کنیم حتماً از آن ها بهره ببرید.

حتماً قبل از عقد قرارداد اجاره موتور، تصاویر و ویدیوهای باکیفیتی از آن بگیرید که در آن ها هرگونه خط و خش یا آسیب دیگری کاملاً تعیین باشد، زیرا اجاره روزانه یک اسکوتر تنها چند دلار است؛ اما اگر موتوری که به شما اجاره داده می گردد، از قبل معیوب بوده باشد یا آسیب فیزیکی دیده باشد و مدرکی برای اثبات این موضوع نداشته باشید، ممکن است شرکت یا فرد اجاره دهنده شما را مقصر این مشکل بداند و قبل از تحویل دادن گذرنامه، صدها یا حتی هزاران دلار به عنوان جریمه از شما اخاذی کند.

9. پول خود را در مراکزی که کارمزد کمتری دریافت می نمایند تبدیل کنید

شما می توانید در فرودگاه ها یا بانک ها به راحتی پول خود را به ارزهای دیگر تبدیل کنید؛ اما در این مراکز برای انجام این کار کارمزد قابل توجهی دریافت می گردد که در بعضی از موارد بسیار زیاد است. در بعضی از هتل ها نیز تبدیل پول با کارمزد بسیار بالایی انجام می گردد.

در بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا صرافی هایی هستند که این کار را با کارمزد مناسبی انجام می دهند؛ به هرحال بهتر است برای تبدیل پول به مراکز معتبر مراجعه کنید. ضمناً توصیه می کنیم همواره پول نقد همراه خود داشته باشید؛ زیرا معمولاً فروشنده مغازه های کوچک، راننده های تاکسی و رستوران های کوچک دستگاه کارت خوان ندارند؛ البته در بسیاری از رستوران ها و هتل های بزرگ کارت های اعتباری پذیرفته می گردد. توصیه می کنیم از کارت هایی بهره ببرید که کارمزد مربوط به استفاده افراد خارجی برای آن ها اعمال نگردد.

10. از تماشای زیاد معابد تزیین شده و زیبا بپرهیزید

در کشورهای واقع در جنوب شرق آسیا تعداد معابدی که با زیبایی تمام آراسته و زیبا شده اند، بی شمار است؛ اما تماشای زیاد این معابد می تواند چشم های شما را خسته کند و باعث گردد این جاذبه های زیبا دیگر برای شما مجذوب کنندهیتی نداشته باشد. برای جلوگیری از ایجاد چنین مسئله ای بهتر است یک یا دو روز به فعالیتی هایی غیر از تماشای معابد بپردازید، استراحت کنید و ید و به چشمانتان نیز استراحت دهید. پس از تجدید قوا، با تماشا زیبایی های بی انتهای آن ها مجددا شگفت زده خواهید شد.

11. از چانه زدن نترسید

مانند ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، چانه زدن در کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز امری معمول تلقی می گردد و نباید از آن خجالت بکشید. شما می توانید به راحتی با خنده با دوره گردها و فروشندگان چانه بزنید و حتی از این طریق با آن ها دوست شوید و سوغاتی های خاطره انگیز زیادی از آن ها خریداری کنید؛ البته به خاطر داشته باشید که همواره منصفانه و با لبخندی چانه بزنید تا درمورد قیمتی مناسب با افراد محلی به توافق برسید. چانه زدن باید به صورتی باشد که نه فروشنده ضرر کند و نه شما برای کالای ارزان قیمت پول زیادی بپردازید.

12. توریستی مطلع و مسئولیت پذیر باشید

معمولاً در بعضی از کشورها و در بعضی از مکان های تماشای یا فعالیت های تفریحی، از حیوان ها یا انسان های بی دفاع برای جذب توریستان سوء استفاده می گردد که کاملاً برخلاف اصول اخلاقی است. برای جلوگیری از چنین سوءاستفاده های دردناکی یا کاهش آن ها، بهتر است از بازدید از مراکزی که به اشکال مختلف به اعضای قبایل محلی یا بچه ها بی احترامی می نمایند، اجتناب کنید. بعلاوه اگر علاقه مند به تماشا فیل ها هستید، به مراکزی مراجعه کنید که از آن ها به درستی مراقبت می گردد، دامپزشک سلامت آن ها را مرتب آنالیز می نماید و آن ها را مورد حیوان آزاری قرار نمی دهند.

بعلاوه ممکن است در سفر به این کشورها بارها با بچه ها تکدی گر روبرو شوید و به علت حس انسان دوستی و ترحم به آن ها یاری کنید؛ اما باید بدانید این کار شما باعث می گردد تا والدین این بچه ها معصوم به آن ها به چشم یک منبع عایدی مناسب نگاه نمایند و مانع تحصیل آن ها شوند؛ بنابراین با پول ندادن به این بچه ها می توانید آینده بهتری برای آن ها رقم بزنید!

بعلاوه هنگام غواصی یا اسنورکلینگ در آب های این کشورها، از زباله ریختن یا آسیب زدن به محیط زیست آبی جداً خودداری کنید؛ زیرا محیط زیست این بخش ها به شدت حساس است و بی مسئولیتی شما می تواند باعث آسیب های جدی و جبران ناپذیر به آن ها گردد.

اگر می خواهید به قشر آسیب پذیر و فقیر این کشورها یاری کنید، برای صرف غذا به رستوران های زنجیره ای تری الایِنس (Tree Alliance) که در میانمار، کامبوج و لائوس واقع شده اند، مراجعه کنید. در این رستوران ها جوان های بی بضاعت آموزش می بینند تا به عنوان آشپز و گارسون مشغول به کار شوند. درضمن بخشی از عایدی این رستوران ها به فعالیت هایی اختصاص داده می گردد که برای یاری به افراد کم عایدی و ایجاد اشتغال برای آن ها ایجاد شده اند. با صرف غذا در این رستوران ها هم می توانید از طعم غذاهای محلی لذت ببرید و هم به قشر ضعیف جامعه یاری کنید.

با بازدید از موسسه های خیریه مثل بیگ بِرادِر موس (Big Brother Mouse) و سایر موسسه های مشابه می توانید با خواندن کتاب های مختلف، بازی یا صحبت با بچه ها و نوجوانانی که می خواهند انگلیسی یاد بگیرند یا زبان خود را تقویت نمایند، اوقات خوبی را سپری کنید.

سخن پایانی

با رعایت موارد ذکرشده در این مقاله می توانید سفری بی خطر، لذت بخش و بدون دردسر به کشورهای زیبای جنوب شرقی آسیا داشته باشید.

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1998

به "نکات ضروری برای اولین سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات ضروری برای اولین سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید