معرفی بازیگر اصلی تورم مرداد

به گزارش پیکوشو، خبرنگاران : فرایند افزایشی شاخص قیمت ها در مرداد نسبت تیر، کندتر شد. با اینحال، همچنان تورم ماهانه در سطح بالایی به سر می برد. خبرنگاران در این گزارش به نقش گروه های مختلف در تورم مرداد می پردازد.

معرفی بازیگر اصلی تورم مرداد

به گزارش خبرنگاران، نقش اول تورم در مرداد ماه را خوراکی ها بازی کردند. از تورم 3.5 درصدی ماه گذشته، بیش از یک درصد ناشی از افزایش قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها بوده است. در این ماه، اثر سایر خوراکی ها از خوراکی های تازه بیشتر بوده است. تورم ماهانه خوراکی های تازه معادل 2.4 درصد و تورم ماهانه سایر خوراکی ها معادل 4.5 درصد گزارش شده است. به طور تعیین تر در بین خوراکی ها تورم 2 گروه چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه و شیر، پنیر و تخم مرغ از سایر خوراکی ها بیشتر بوده است. اما باید نقش بشیتر را به شیر و پنیر و تخم مرغ داد که در سبد مصرفی خانوارها اهمیتش، 2.5 برابر چای و قهوه است. تورم ماهانه شیر، پنیر و تخم مرغ معادل 5 درصد بوده است.

با اینحال، نباید تنها به ماکزیمم تورم ماهانه نگاه کرد، چرا که 2 گروه نان و غلات و گوشت مهمترین کالاهای خوراکی خانوارهای ایرانی محسوب می شوند. تورم ماهانه نان و غلات معادل 4.4 درصد بوده که محاسبات نشان می دهد نقش اول را در تورم خوراکی ها بازی نموده است.

نقش حمل و نقل و اجاره مسکن

0.61 از تورم ماه گذشته نیز به دلیلی افزایش قیمت در گروه حمل و نقل بوده است.افزایش قیمت انواع خودرو باعث این موضوع شده است. تورم ماهانه گروه حمل و نقل برای مرداد ماه، 5.2 درصد گزارش شد که پس از گروه مبلمان و لوازم خانگی و دخانیات بیشترین میزان بوده است. با این حال، سهم پایین مبلمان و لوازم خانگی و دخانیات در سبد مصرف خانوارها، موجب شده تا اثرگذاری گروه حمل و نقل بر تورم بیشتر باشد.

اجاره مسکن نیز با اینکه نسبت به تیر ماه افزایش قیمت کمتری را تجربه نموده، با اینحال با توجه به ضریب اهمیت آن در سبد شاخص قیمت، همچنان یک گروه تورم ساز برای خانوارهای کشور محسوب می گردد. اجاره مسکن 0.45 در افزایش تورم ماه گذشته نقش داشته است.

تمامی گروه ها در ماه گذشته افزایش قیمت داشته اند و هیچ گروهی، نقش کاهنده در شاخص قیمت بازی ننموده است. با اینحال، نقش بعضی گروه ها با توجه به ضریب اهمیت شان اندک بوده است، مانند گروه های آموزش و هتل و رستوران.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1198

به "معرفی بازیگر اصلی تورم مرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بازیگر اصلی تورم مرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید