مهم ترین جاذبه های گردشگری مازندران به تفکیک شهرستان (2)

به گزارش مجله پیکوشو، مازندران، جدا از دریا و سبزی جنگل هایش، جاهای زیادی برای تماشا دارد، جاهایی که به علت فاصله کم شهرهای شمالی با هم و دسترسی آسان به این منطقه ها، رفتن و گشت و گذار در آنها آنقدر که تصورش سخت است اتفاق دور از ذهنی نیست. ما در پست قبل و پست بعد مهم ترین جاذبه های گردشگری مازندران را به تفکیک شهرستان آوردیم و در این پست درباره چندتای دیگر از آنها نوشته ایم.

مهم ترین جاذبه های گردشگری مازندران به تفکیک شهرستان (2)

تالاب فراخین، نوشهر

یکی از جاذبه های گردشگری مازندران، دریاچه فراخین است که در نزدیکی روستای کندلوس و جاده چالوس واقع شده. دریاچه ای که بیشتر شبیه تالاب است تا دریاچه. این تالاب به علت بکر بودن و قرار گرفتن در لابه لای جنگل ها، به جای بکری تبدیل شده و برترین فصل رفتن به آن بهار و تابستان است که دریاچه حسابی پرآب است. غار دانیال و روستای کندلوس نیز از جاذبه های این منطقه است.

آدرس: در جاده چالوس بعد از گذشتن از مرزن آباد در سمت راست و جاده کمربندی چالوس به نوشهر جاده ای فرعی است که تابلوی دیزی سرای آذربایجان در کنارش دیده می گردد. مسیر را ادامه دهید تا به روستای دلسم و بعد از آن روستای ویسر برسید. این جاده را هم ادامه داده تا به یک جاده خاکی معدنی برسید. پس از عبور از رودخانه های کم عمق جاده ای خاکی که حدود 40 کیلومتر است و گذشتن از پنج دوراهی دریاچه فراخین پیش رویتان قرار گرفته است. دو تای اول را به سمت راست (تابلو به سمت کجور)، سومی را به سمت چپ، چهارمی را به سمت راست و دوراهی پنجم مسیر سمت چپ بروید.

دریاچه و سد آویدر، نوشهر

اگر دلتان می خواهد یک شب را در کنار دریاچه ای در بین جنگل و رو به کوه به صبح برسانید، دریاچه سد آویدر پیشنهاد ماست. دریاچه ای که به خصوص در برخی از قسمت هایش بسیار بکر و سکوتش آرامش بخش است و می توان در کنارش ماهیگ یری کرد یا با قایق به میانش رفت.

آدرس: اگر از چالوس به سمت نوشهر حرکت می کنید، بعد از نوشهر، حدود 10 کیلومتر بعد از پارک جنگلی سی سنگان، در سمت راست و نرسیده به روستایی بنام صلاح الدین کلا، تابلویی می بینید که رویش نوشته سد خاکی. همان جا مسیرتان را تغییر دهید و به سمت جنوب بروید. از این جاده تا سد آویدر 5 کیلومتر است.

آبشار آب پری، نور

در 15 کیلومتری جنوب شرقی نور، آب پری یا آب رویان قرار گرفته که به علت هوای لطیف و درختان جنگلی پرشمارش محبوبیت زیادی در بین گردشگران دارد. هرچند آبشار آب پری که نامش برگرفته از افسانه هاست، شباهت چندانی با آبشار ندارد ولی از قدیم این منطقه را به آبشارش می شناختند. زادگاه نیما یوشیج و منطقه کجور و کندلوس در انتهای جاده قرار گرفته اند.

آدرس: فاصله 5 کیلومتری نور تا شهر رویان را طی کنید، خیابانی در وسط شهر رویان در حاشیه غربی پل، به طرف جنوب از مسیر اصلی نور به نوشهر جدا می گردد که پس از عبور از جاده آسفالت 8 کیلومتری به آبشار آب پری می رسد. مسیری که به گلندرورد و سوردار معروف است.

دریاچه الیمالات، نور

دریاچه چمستان یکی از زیباترین دریاچه های ایران است. دریاچه ای که در دل جنگل واقع شده و بعد از گذشتن از جاده ای پردرخت وقتی به آن می رسید واقعی بودن آن باورتان نمی گردد. انعکاس درخت ها در دریاچه و سکوت و آرامشش آدم را در خود غرق می نماید. این منطقه امکاناتی مثل قایق های موتوری و پدالی، امکان ماهیگیری، سوئیت، رستوران و کافی شاپ و سوپرمارکت دارد.

آدرس: 8 کیلومتری نور استان مازندارن در مسیر جاده نور به چمستان . فاصله از جاده اصلی به چسمتان 3 کیلومتر. این دریاچه در قسمت جنوبی دوراهی روستای کارگرکلا واقع شده.

دریاچه شورمست، سوادکوه

در 5 کیلومتری شهر پل سفید، تنها دریاچه طبیعی سوادکوه یعنی دریاچه شورمست قرار گرفته. شورمست و درختان کهنسال توسکای اطرافش، یکی از توریستی ترین منطقه ها ایران است. اینجا، جایی است که درختان تا دریاچه پیشروی نموده اند و خنکای هوایش آدم را سرزنده می نماید. تجربه قایق سواری در شورمست، تماشای پل ورسک و آبشار آن از تجربه هایی است که یکبار در طول عمرت باید طعمش را بچشی.

آدرس: 65 کیلومتر بعد از فیروزکوه، بعد از گذشتن از پل ورسک به پل سفید می رسید. در مرکز شهر پل سفید با در پیش گرفتن راه آسفالتی، شورمست پیش رویتان است.

آبشار پلنگ دره، شیرگاه

در شمال شرقی شیرگاه، آبشار پلنگ دره قرار گرفته است، منطقه ای که در مازندران یکی از زیباترین هاست. رودخانه ای با آب زلال که آبشار 8 متری آن بر قشنگی هایش افزوده. جنگل هایی که خوشبختانه هنوز بکر و دست نخورده مانده است.

آدرس: از پاسگاه نگهبانی منابع طبیعی حدود 13 کیلومتر با آبشار پلنگ دره فاصله است.

پل ورسک، سوادکوه

یکی از شاهکارهای شمال، پل ورسک است که عنوان مرتفع ترین و مهمترین پل شمال کشور را داراست. پل ورسک حدود 77 سال پیش ساخته شده و قطارهای مسافربری تهران-ساری و تهران-گرگان از آن می گذرند.

از شگفتی های ساخت پل ورسک که نام سازنده اش بر روی آن گذاشته شده، عدم استفاده از هیچ سازه فلزی در ساخت آن است و در ساختش تنها از شن و ماسه و آحر استفاده شده. ورسک، در ارتفاع 110 متری قرار گرفته است و دو کوه صعب العبور عباس آباد را به هم وصل می نماید. پلی که هیبتش آدم را به وجد می آورد و آبشار و رودخانه ورسک در زیر آن از دیدنی هایش است.

آدرس: پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در 45 کیلومتری جنوب شهر زیرآب و 85 کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار گرفته است.

سد لفور

یکی از زیباترین دریاچه های ایران دریاچه لفور یا سد البرز است. آنطور که وقتی عکس هایش را نگاه می کنید شاید باورتان نگردد اینجا ایران است. دریاچه لفور در بین جنگل های سوادکوه واقع شده. و یکی از قشنگ ترین جاهایی است که هرکس قبل از مرگ می تواند ببیند. یکی از بکرترین ها که وجود هفت آبشار بر قشنگی هایش افزوده و گاهی همانطور که در کنارش نشسته اید اسب ها از کنارتان رد می شوند و عیشتان را تکمیل می نمایند. در بالای این دریاچه ارتفاعات آلاشت قرار گرفته است، آنجایی که تا چشم کار می نماید سبزی و ابر و مه است و خبری از غم نیست.

آدرس: بعد از فیروزکوه و پل سفید، باید خود را به شیرگاه برسانید. مسیر جنگل از جاده سد البرز می گذرد. از سد البرز تا جنگل و دریاچه لفور دو ساعت راه است.

برترین رستوران های مازندران

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2196

به "مهم ترین جاذبه های گردشگری مازندران به تفکیک شهرستان (2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین جاذبه های گردشگری مازندران به تفکیک شهرستان (2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید