پسماند کارخانه های نساجی به نانوجاذب های جمع آوری نفت از آب تبدیل شدند

به گزارش پیکوشو، محققان سریلانکایی پیروز به ساخت نانوجاذبی برای جمع آوری نفت از آب شدند، ماده اولیه این جاذب از کارخانه های نساجی سریلانکا تامین می شود که با استفاده از فناوری نانو تبدیل به جاذب با کارایی بالا می شود.

پسماند کارخانه های نساجی به نانوجاذب های جمع آوری نفت از آب تبدیل شدند

به گزارش گروه فناوری پیکوشو، موسسه نانوتکنولوژی سریلانکا (SLINTEC)، پیشگام در زمینه فناوری نانو و فناوری پیشرفته، جداساز پیشرفته روغن از آب را برای حذف زباله های مایع خطرناک از آب آغاز کرده است، یک فرآیند پاکسازی که می تواند میلیارد ها دلار برای اقتصاد صرفه جویی به ارمغان آورد.

پیش بینی می شود که هزینه نشت نفت در آب می تواند بین 2.4 تا 9.4 میلیون دلار باشد. در حالی که نمی توان به سادگی هزینه دقیق این کار را تخمین زد، متخصصان به دنبال روش هایی برای کاهش این هزینه و افزایش کارایی جداسازی هستند.

تحقیقی در سال 2012 در مورد تاثیر اقتصادی نشت نفت به اقیانوس توسط دانشگاه شیلات بریتیش کلمبیا انجام شد که تخمین زده می شود نشت نفت در سواحل شاقتصادی بریتیش کلمبیا موجب هزینه اقتصادی تا 189 میلیون دلار و برای پاکسازی 2.4 میلیارد دلار نیاز است. اگر نشت نفت در مقیاس بزرگ انجام شود، هزینه برای اقتصاد منطقه 308 میلیون دلار و برای پاکسازی 9.4 میلیارد دلار خواهد بود.

همیندا جایاورا، مدیر اجرایی SLINTC، می گوید: این جاذب های سیال می توانند با کارایی بالا مواد خطرناک را از آب جداسازی کنند.

این محصول پس از سال ها تحقیق تولید شده و مواد مورداستفاده در آن از ضایعات کارخانه های نساجی است. با استفاده از فناوری نانو، سطح پارچه اصلاح شده و به عنوان یک جاذب سازگار با محیط زیست عمل می کند.

به گفته جایاورا تولید این محصول در سطح آزمایشگاهی به خاتمه رسیده و آن ها به دنبال شرکا اصلی به منظور تولید هستند.

روغن های مختلف و حلال های خطرناکی در صنایع استفاده می شوند که برای محیط زیست خطرناک هستند. بسیاری از کارخانه های پوشاک در سریلانکا وجود دارند که روزانه مقدار زیادی الیاف را به عنوان پسماند تولید می کنند. تنها بخش کمی از این الیاف قابل استفاده توسط کارخانه های دیگر است.

جایاورا می گوید: فناوری نانو که در ساخت این مواد استفاده شده بسیار ساده و آسان بوده و نیاز به نیروی کار و زیرساخت گرا ن قیمت برای آن نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 652

به "پسماند کارخانه های نساجی به نانوجاذب های جمع آوری نفت از آب تبدیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماند کارخانه های نساجی به نانوجاذب های جمع آوری نفت از آب تبدیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید