چرا خودرو کالای مناسبی برای بورس نیست؟

به گزارش مجله پیکوشو، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به پرسش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور پیرامون مکانیزم پیشنهادی مجلس برای خرید و فروش خودرو در بورس، ضمن تاکید بر اینکه سازمان بورس هم مخالف قیمت گذاری دستوری خودرو است، گفت که خودرو کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست.

چرا خودرو کالای مناسبی برای بورس نیست؟

به گزارش ایسنا، طبق اعلام انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، در در ملاقات رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا نجفی منش- رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران- ضمن اشاره به آنچه که در مجلس مبنی بر کشف قیمت خودرو در بورس مطرح شده، از مکانیزمی برای ورود آگاهانه افراد به بازار سرمایه سوال کرد و پرسید: چه مکانیزمی قرار است برای خرید و فروش کالایی نظیر خودرو تعریف گردد؟

در این رابطه، محمدعلی دهقان دهنوی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار- پاسخ داد: خودرو کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست؛ چرا که معمولا کالایی وارد بورس می گردد که تا دارای تنوع بالای این چنینی نباشد.

لاتاری فروش خودرو...

وی ضمن انتقاد از شرایط قیمت گذاری و عرضه خودرو در کشور، اظهار کرد: به سبب قیمت گذاری دستوری و ایجاد اختلاف قیمت در بازار آزاد، اکنون شاهد راه اندازی نوعی لاتاری برای فروش خودرو هستیم. طبق آنالیز ها، پلاک نیمی از خودرو های عرضه شده در این روش، به وسیله دوربین های هدایت و رانندگی رصد نشده و این بدان معناست که این خودرو ها انبار شده اند. این در حالی است که از سوی دیگر خودروسازان هم در ازای عرضه هر یک از این خودروها، متحمل زیان می شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: در چنین شرایطی اگر ورود خودرو به بورس منجر به برطرف این مفسده گردد، می توان مکانیزم هایی را برای آن طراحی کرد، اما سازمان بورس به طور کلی با قیمت گذاری دستوری خودرو مخالف است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1770

به "چرا خودرو کالای مناسبی برای بورس نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خودرو کالای مناسبی برای بورس نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید