سفر به آمریکا: گرند کنیون و نکاتی درباره آن که نمی دانستید

به گزارش پیکوشو، دلایل بسیار زیادی در خصوص زیبایی و جذابیت گرند کنیون (Grand Canyon) وجود دارد. این بخش ارزشمند کره خاکی، از فضا نیز قابل مشاهده است و سالانه توسط گردشگرهای مختلفی مورد بازدید قرار می گیرد. همان طور که می دانید این منطقه دیدنی بسیار عظیم است، مطالب بسیاری درباره آن نوشته شده و عکس های زیادی نیز در اینترنت وجود دارد، اما موارد بسیار جالبی نیز هست که احتمالاً در خصوص آن ها چیزی نمی دانید؛ که با خواندن این مقاله به آن ها پی خواهید برد، اما در ابتدا باید با خود گرند کنیون بیشتر آشنا شویم.

سفر به آمریکا: گرند کنیون و نکاتی درباره آن که نمی دانستید

اگر علاقمند به دریافت خدمات ویزای آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

گرند کنیون دره ای است که میان آن رود کلرادو واقع شده است و در ایالت آریزونای آمریکا واقع شده است. بخش عظیمی از گرند کنیون در پارک ملی گرند کنیون واقع شده است که یکی از اولین پارک های ملی در آمریکا است.

طول گرند کنیون 277 مایل (حدود446 کیلومتر) و پهنای آن تا 18 مایل (حدود 29 کیلومتر) است و عمق آن 1 مایل (1.8 کیلومتر) است. این دره احتمالاً 2 میلیارد سال پیش و با فرسایش سنگ ها توسط رود کلرادو به وجود آمده است.

پیش از مهاجرت اروپاییان، این دره محل زندگی بومیان آمریکایی بوده است. نخستین اروپایی که به دره گرند کنیون رسید، فردی اسپانیایی به نام گارسیا لوپز دکاردناس است که در سال 1540 میلادی به این دره رسید. جالب است بدانید که هنوز هم در حدود 500 سرخ پوست در گرند کنیون زندگی می نمایند.

گرند کنیون از جاذبه های عظیم جهانگردی در آمریکا است به ویژه چشم اندازهای کناره جنوبی آن که بسیاری از جهانگردها و طبیعت گردها را می توان در آنجا پیدا کرد. اما این شاهکار طبیعت مکان های بسیار آرامی نیز در دل خود جای داده است که کمتر کسی به سراغ آن می رود.

گرند کنیون آب وهوای خود را ایجاد می نماید

تغییرهای عظیم جوی در ارتفاعات بالا باعث ایجاد تغییر بسیار عظیمی در سطح دما و بارش این دره می شود. این موضوع به این معنی است که خود گرند کنیون روی آب و هوای بی نظیرش تأثیرگذار خواهد بود. انواع مختلفی از خرده آب وهوا (Micro Climates) در گرند کنیون یافت می شود. این خرده آب و هواها به طور ناگهانی باعث کاهش دما به اندازه 5.5 درجه فارنهایت (حدود 14.7 سانتیگراد) در ازای هر 1000 فوت (حدود 305 متر) می شوند. سردترین دمای گزارش شده -22 درجه فارنهایت (-30 درجه سانتیگراد) در لبه شمالی (North Rim) در سال 1985 میلادی بوده است. تا پیش از دانستن این موضوع حتماً فکر نمی کردید که آریزونا سابقه هوای سرد آن هم تا این اندازه را داشته باشد.

این دره بسیار عظیم است اما به این معنا نیست که گرند کنیون طولانی ترین و عمیق ترین دره دنیا است

شاید تا به حال فکر می کردید که گرند کنیون عظیم ترین و طولانی ترین دره دنیا است اما عظیم ترین دره، دره ای به نام یارلونگ ساگپو (YarlungTsangpo) در هیمالیا است که دارای عمیق ترین تنگه در دنیا بوده و عمق آن به 17567 فوت (حدود 5355 متر) می رسد و این یعنی این دره حدود 11000 فوت (3353 متر) عمیق تر از گرند کنیون و طول آن نیز 30 مایل (42.8 کیلومتر) از گرند کنیون بیشتر است. پس همان طور که می بینید گرند کنیون طولانی ترین و عمیق ترین دره در دنیا نیست.

یک قبیله بومی آمریکایی ناحیه اسکای واک را تصرف نموده است و تا به امروز کنترل آن را در دست دارد

در خصوص ناحیه بسیار سرد اسکای واک در گرند کنیون مطالب زیادی شنیده شده است، اما در خصوص اختلاف نظرها در پشت پرده پروژه 30 میلیون دلاری (حدود 105 میلیارد تومان) عظیمراه 93 چیزی شنیده اید؟ بدیهی است که دوستداران محیط زیست در خصوص اثرهای مخرب ایجادشده توسط این پروژه مواردی را همواره بیان نموده باشند، اما داستان غم انگیز و تلخ دیگری پشت این پروژه وجود دارد. اسکای واک (Sky Walk) که سالانه 370 هزار جهانگرد را به خود جذب می نماید، توسط شرکت توسعه اسکای واک گرند کنیون (Grand Canyon Skywalk Development) ساخته شده است. امروزه مردمی که آن را ساخته و برای اولین بار آن را اجرا نموده اند، هیچ گونه کنترلی روی این نقطه جهانگردی محبوب ندارند. رقیبان اولیه اسکای واک شامل قبایل آریزونای بومی بودند که در سال 2012، شورای اتحاد قبیله هولاپائی (Hualapai Tribe Council) کنترل این ناحیه را به دست گرفتند؛ اما برای شرکت توسعه اسکای واک در گرند کنیون ناراحتی نداشته باشید زیرا آن ها نیز در جریان این اختلافات مالکیتی توانستند 28 میلیون دلار در سال 2013 غرامت دریافت نمایند.

در گرند کنیون هیچ فسیل دایناسوری پیدا نخواهید کرد

حتماً از خود می پرسید چرا؟ خوب اگرچه گرند کنیون دارای لایه های سنگی مختلفی است که از لحاظ سنی نیز باهم فرق دارند اما راه این دره خیلی قدیمی تر از دوران حیات دایناسورهاست. به معنای واقعی کلمه این راه، میلیاردها سال عظیم تر است؛ اما فسیل های مختلف فراوانی در سنگ های این دره کشف شده است. بعضی از این فسیل ها شامل فسیل های دریایی مانند مرجان ها، اسفنج ها، فسیل زمینی و خاکی مانند برگ، ردپا و حتی استخوان 11 هزارساله جانوران تنبل می شود.

همه انسان های کره زمین نمی توانند آن را پر کند

مایکل واساکه (Michael of Vsauce) فردی که در شبکه ویدیویی یوتیوب ویدیوهای بسیاری را ساخته، درویدیوی خود به خوبی این موضوع را نشان داده است. به گفته مایکل حتی اگر تمامی 7 میلیارد نفر جمعیت دنیا را در این دره بریزیم، باز هم نخواهیم توانست آن را پر کنیم و تنها بخشی از آن را پر می ­شود.

دگرشیبی عظیم می تواند باعث ایجاد سردرگمی در شما شود

دست های این مرد را می بینید؟ او در حال لمس بخشی از سطوح زمین شناسی است که دگرشیبی (Unconformity) نام دارد. دگرشیبى عبارت است از انفصال و قطع شدگى عمل رسوب گذاری در توالى چینه شناسى و سطحى که در امتداد آن رسوب گذارى براى مدت معینى قطع شده، به نام سطح دگرشیبى نامیده مى شود. تفاوت سنی بین سنگی که انگشتان بالایی او لمس می نمایند و سنگی که انگشت شست او لمس می نماید بین 1 میلیارد سال است. اجازه دهید این موضوع را به طور کامل شرح دهیم. آماده اید؟ همان طور که قبلاً هم گفتیم، گرند کنیون دره ای قدیمی است اما زمین شناسان دریافته اند که حدود 1 میلیارد سال از تاریخ زمین شناسی این منطقه به طرز مرموزی گم شده است. در واقع سنگ هایی که زیر سنگ های فوق العاده قدیمی دره یافت شده است، به زمان های بسیار دور برنمی شود. دانشمندان در خصوص نحوه تشکیل این سنگ ها با یکدیگر توافق نظر ندارند. امروزه تحقیقات بیشتری برای درک این مورد در حال اجرا است.

گرند کنیون میزبان دورافتاده ترین جامعه انسانی آمریکا در فاصله کمتر از 48 مایلی (77.3 کیلومتری) خود است

سوپایی (Supai) در ایالات آریزونا و در شهرستان کاکانینو کانتری (Coconino County) و جالب تر اینکه در داخل گرند کنیون واقع شده و نام جمعیتی انسانی است که در حدود 208 نفر جمعیت دارد (با توجه به سرشماری سال 2010) و تنها منطقه ای در ایالت متحده آمریکا است که هنوز نامه رسانی به آن به وسیله قاطر صورت می گیرد. تنها راه رسیدن به این منطقه به وسیله قاطر یا بالگرد (هلیکوپتر) است و باید گفت جزء معدود مکان هایی است که بشر امروزی در آن زندگی می نماید و هنوز هیچ ماشینی به این ناحیه وارد نشده است.

شایع ترین علت مرگ ومیر در گرند کنیون آن چیزی که شما فکر می کنید، نیست

شاید فکر کنید شایع ترین علت مرگ در این دره، سقوط از لبه های آن، از دست دادن آب بدن یا گرمای هوا باشد اما این گونه نیست بلکه بیشترین علت مرگ در این ناحیه سوانح هوایی است. دکتر مایکل پی. گیگلیئری (Michael P. Ghiglieri) دکترای محیط زیست، متخصص اورژانس، سرباز حرفه ای و یاری نویسنده کتاب روی لبه: مرگ در گرند کنیون معتقد است در این منطقه بیش از 65 سانحه هوایی مرگبار اتفاق افتاده که این سوانح تا به حال 379 قربانی گرفته است. نکته ترسناک ماجرا اینجاست که بیشتر این سوانح هوایی، پروازهای تجاری یا شخصی (با هواپیمایی خصوصی) بوده است. شاید الان دارید درباره اجاره کردن یک تور بالگرد(هلیکوپتر) به این ناحیه بیشتر فکر می کنید.

لاشه هواپیماهای سقوط نموده هنوز هم در این دره یافت می شوند

در سال 1956 میلادی 2 هواپیمای مسافربری به خاطر وجود شرایط آب و هوایی نامساعد جوی بر فراز گرند کنیون با یکدیگر برخورد کردند. کوهنوردان ماجراجو ادعا نموده اند که لاشه های 2 هواپیمای تجاری را که در بخش شرقی گرند کنیون با یکدیگر برخورد نموده بودند، پیدا نموده اند؛ اما هنوز ایده و نظری در این باره ارائه نشده است. برای یافتن لاشه های هواپیما شما باید زحمت کوهنوردی 2 روزه شامل 18 مایل (حدود 29 کیلومتر) پیاده روی و عبور از رودخانه های مختلف را به جان بخرید. اگر تخصصی در این زمینه ندارید، بهتر است از رفتن به این ناحیه چشم پوشی کنید. ما هواپیماهای پوسیده ای در این ناحیه ندیدیم اما مطمئن هستیم که این منطقه یکی از مناطق وحشی و رها شده در کل آریزونا است.

منبع: کجارو
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1456

به "سفر به آمریکا: گرند کنیون و نکاتی درباره آن که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: گرند کنیون و نکاتی درباره آن که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید