آیا شما هم دچار بی خوابی های شبانه می شوید؟

به گزارش پیکوشو، باشگاه خبرنگاران/ حمید خاکباز متخصص روانشناسی گفت: نگرانی در مورد ویروس کرونا اخیراً موجب بی خوابی و بیداری های شبانه مردم شده است. درحقیقت ویروس کرونا در این برهه زمانی وارد روان افراد جامعه شده است و این امر برای خواب پیغام خوبی نیست. در واقع ورود ویروس کرونا به روان مردم منجر به بی خوابی آن ها شده است و حتی در بعضی موارد باعث شده است که مردم کابوس کرونا را ببینند.

آیا شما هم دچار بی خوابی های شبانه می شوید؟

او اضافه کرد: در نمونه های گزارش شده شاهد بوده ایم که به عنوان مثال افراد در خواب شبانه، خود را در یک فروشگاه تصور می کنند؛ در حالی که از ماسک و دستکش استفاده نکرده اند یا اینکه فاصله گذاری اجتماعی را در وسایل حمل و نقل عمومی و راستا های پرتردد رعایت نکرده اند؛ در این لحظات ممکن است فرد با نگرانی از خواب بیدار شود و از عدم انجام کار های ایمنی و بهداشتی احساس ناراحتی کند. در نتیجه این موضوع باعث بی خوابی افراد می شود.

خاکباز درخصوص ارتباط بین خواب و اضطراب بیان نمود:در واقع در حیطه موضوع روانشناسی می توانیم بگوییم از زمان همه گیری ویروس کرونا زندگی تمام افراد جامعه دچار تغییر شده و یک شک و تردید در مورد ابتلا به ویروس کرونا موجب اضطراب و ترس مردم شده است؛ بنابراین وجود هر نوع ترس، استرس و نگرانی می تواند آشفتگی در خواب را ایجاد کند.

متخصص روانشناسی بیان نمود: در آشفتگی خواب با یک الگوی نابهنجار روبرو هستیم که کارکرد ذهنی ،جسمی و هیجانی انسان ها را دچار اختلال می کند و استرس و اضطراب موجود ،بی خوابی های شبانه افراد را افزایش می دهد.

او اضافه کرد: در موضوع روانشناسی با دو نوع اضطراب روبرو هستیم؛ اضطراب نرمال و اضطراب آسیب زا که در مورد اول یک تهدید آنی و مختصر همراه با واکنش فرد انجام می شود. اما در مورد استرس آسیب زا با یک تهدید طولانی روبه رو هستیم که امکان آسیب به احساس و روان افراد را بوجود می آورد.

متخصص روانشناسی ادامه داد: بیان این نکته ضروری است که در دوره اپیدمی کرونا هر دو نوع اضطراب، موجب آشفتگی خواب عموم مردم شده است. همچنین اضطراب های موجود باعث می شود هشدار های دروغین در مورد کرونا یا هر موضوع دیگر در ذهن افراد ثبت شود و برانگیختگی ناکارآمد و مخل را ایجاد کند که در نتیجه بی خوابی را در این موضوع مشاهده می کنیم.

خاکباز اظهار کرد: دلایل دیگر مانند نگرانی از آلوده شدن خود واعضای خانواده به ویروس، وسواس، ترس های مالی و استرس های زندگی شخصی در بی خوابی های شبانه موثر هستند که محرومیت از خواب های شبانه بسیار نگران کننده است؛ زیرا خواب مختل شده سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند، در واقع بدن ما را در برابر ویروس آسیب پذیرتر می کند. اما کیفیت و خواب مناسب بدن ما را در برابر ویروس مقاوم می کند.

خاکباز در مورد راهکار های کاهش کم خوابی و بیداری های شبانه گفت: برای درمان بی خوابی های موجود در سطح جامعه، افراد باید به موارد زیر توجه کنند؛

- به موقع و یک زمان مناسب مانند ساعت 23 الی 23:30 به رختخواب بروید.

-از تلاش کردن برای خوابیدن پرهیز و از انجام کار دیگر خودداری کنید. به عنوان مثال بعد از ورود به رختخواب از گوشی استفاده نکنید.

-از ماندن در رختخواب احساس ترس نکنید.

-چرخه مداوم و ساعت خواب و بیداری را حفظ و تنظیم کنید.

-برای خوابیدن از دارو های خواب آور و الکل استفاده نکنید.

-کار هایی که مربوط به بیرون از رختخواب می شود در داخل رختخواب انجام ندهید.

-در طول روز از نظر فعالیت جسمی و ورزشی فعال باشید.

-برای خود برنامه روزانه تهیه کنید.

-آشفتگی های خواب خود را فاجعه ساز جلوه ندهید.

باید به این نکته توجه داشت که با قرنطینه خانگی ساعت خواب خود را کاملا تغییر داده ایم و حتی مشاهده می شود بعضی افراد از شب تا صبح بیدار هستند و روزها را برای خواب و استراحت انتخاب می کنند،این در حالی است که تغییر چرخه خواب شبانه روز از لحاظ روانشناسی مورد تایید نیست و خسارات جبران ناپذیری به روان خود وارد می کنیم، بنابراین توصیه های مشاوران و متخصصان روانشناسی را برای تنظیم ساعت خواب جدی بگیریم.

منبع: همگردی
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1037

به "آیا شما هم دچار بی خوابی های شبانه می شوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شما هم دچار بی خوابی های شبانه می شوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید