انواع چای لاغری با جوابگیری قطعی

به گزارش مجله پیکوشو، خبرنگاران: اغلب مردم اینگونه می اندیشند که چای لاغری، چون از مواد گیاهی ساخته شده ضرری ندارد و و بیشتر بانوان مشتاق خرید این چای ها هستند. چای های لاغری اخیراً تبلیغات بسیاری داشته و کارشناس شرکت فراوری کننده چای لاغری چندین بار در رسانه ها شرح داده است در حالی که به طور مرتب از این چای بهره ببرید در مدت 1 ماه 3 تا 7 کیلو هم کاهش وزن خواهید داشت.

انواع چای لاغری با جوابگیری قطعی

برخی از مردم با علم به اینکه این راه آن ها را به مقصد نمی رساند همچنان دنبال راه های میان بر می گردند. نمونه واضحش افرادی هستند که می خواهند لاغر شوند، ولی حال و حوصله رژیم غذایی و ورزش را ندارند و سراغ روش هایی می فرایند که بدون زحمت چربی های اضافه بدنشان را آب کند. یکی از راه های میان بر استفاده از دمنوش و چای لاغری است. حال باید دید که آیا واقعا این چای های به اصطلاح چربی سوز که به ادعای فراوریکنندگانشان گیاهی هستند، هیچ عارضه ای ندارند؟

چای لاغری چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

انواع نوشیدنی های کافئین دار و پلی فنول ها مانند چای سبز، سیاه یا قهوه، جزو نوشیدنی های مدر به حساب می آیند که دفع آب از بدن را افزایش می دهند. زمانی که آب بدن بیشتر دفع گردد، املاحی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم هم از بدن دفع می شوند و تعادل آب و الکترولیت بدن به هم می خورد. همچنین ترکیب های کافئین دار می توانند باعث کندی حرکات دستگاه گوارش شوند و یبوست را در پی داشته باشند. به همین دلیل در فراوری چای های لاغری از ترکیب های ملین استفاده می کنند.

ترکیبات موجود در چای لاغری چیست؟

معمولا چای هایی که برای لاغری فراوری و به بازار می رسند ترکیب هایی مانند چای سبز و مواد ملین دارند. یک متخصص طب سنتی اعلام کرد: ترکیبات دمنوش های لاغری از گل های مختلف گیاهانی مثل زیره، گل ختمی و ... است که این ها را به حالت دم نموده تبدیل می کنند و حتما باید قبل از غذا مصرف گردد که معمولا اشتها را کاهش می دهند.

آیا چای لاغری واقعا وزن را کاهش می دهد؟

این چای ها که نوعی دمنوش محسوب می شوند، شامل ترکیبات گیاهی هستند که در خوش بینانه ترین حالت تنها اشت ها را کم می نماید و کاهش وزن هم تنها با کاهش اشتها میسر نمی گردد. چراکه با کاهش اشتها در یک فرد چاق سوخت و ساز بدن افزایش نمی یابد و افراد چاق معمولا در متابولیسم سلولی اختلال دارند؛ بنابراین اگر فردی رژیم غذایی اصولی نداشته باشد یا در طول روز فعالیت بدنی انجام ندهد نمی تواند فقط با چای لاغری، امیدی به کاهش وزن داشته باشد. کاهش وزن در اثر برهم زدن موازنه دریافت و سوزاندن کالری رخ می دهد و این اتفاق هم فقط با نوشیدن یک نوع چای خاص نمی افتد؛ بنابراین این نوشیدنی ها خاصیت لاغرکنندگی به معنی کم شدن چربی بدن را ندارند.

آشنایی با ماهیت انواع چای لاغری

چای ها بر اساس اینکه چطور برگ های تازه چای خشک میشوند به انواع مختلفی تقسیم می شوند، اما همه چای های واقعی از گیاه کاملیا سیننسیس بدست می آیند و در فرآیند برداشت تا خشک شدن روش های متفاوتی دارند. زادگاه اصلی این نوشیدنی آسیا است و در چین و هند بیشتر مصرف دارد. چای یک نوشیدنی قویست و در درمان مسائل قلبی، دیابت و افزایش سطح انرژی می تواند مفید باشد.

آیا مصرف بیش از اندازه این نوشیدنی عوارض خاصی دارد؟

مصرف مداوم ملین ها باعث ایجاد اختلال در جذب موادمغذی می گردد. یعنی زمانی کـه بعد از یک ماده غذایی چای لاغری می نوشیم، مانع جذب ویتامین ها و املاح یا حتی پروتئین و چربی موجود در غذا در بدن می شویم و این مسئله در طولانی مدت، هم بدن را با کمبود های تغذیه ای روبرو می نماید و هم اختلالات گوارشی شدیدی ایجاد می نماید.

افرادی کـه این نوشیدنی ها را مصرف می کنند ممکن اسـت نتایج مطلوبی در کوتاه مدت بگیرند، اما عوارض و آسیب هایی کـه بدن آن ها را در آینده درگیر خواهد نمود، آزاردهنده خواهد بود. حتی روش های کوتاه مدت غیر اصولی می توانند آسیب های بعضاً جبران ناپذیری بر اندام های حیاتی بدن مانند کبد و کلیه ها بگذارند و باعث از دست رفتن این ارگان های حیاتی شوند.

انواع چای لاغری

چای سفید: سلول های چربی را خرد می نماید

این چای طعم ملایمی دارد، اما مطمئنا وقتی که به چربی شما می رسد، این گونه رفتار نمی نماید. عصاره چای سفید برای یاری به تجزیه سلول های چربی و جلوگیری از انباشت بافت چربی مفید است چرا که حاوی آنتی اکسیدان بالایی است.

چای سبز: کاهش وزن با کافئین

یکی دیگر از مواد سرشار از آنتی اکسیدان چای سبز است. ترکیب کافئین و ECGC موجود در این چای به کاهش وزن و حفظ لاغری یاری می نماید. چای سبز کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد و هر روز نوشیدن آن هیچ تاثیری روی خواب نمی گذارد.

چای ماته: کاهش قند خون

این چای آمریکای جنوبی دارای مواد تحریک کننده مانند کافئین، تئوفیلین و تئوبرومین است. در یک تحقیق بر روی حیواناتی که رژیم با چربی بالا داشتند، معین شد آن هایی که یربا ماته مصرف می کردند سطح قند خون پایین تری داشتند و وزن آن ها نیز به همان میزان کاهش داشت. یربا ماته یک جایگزین بدون تلخی برای قهوه در نظر گرفته می گردد بنابراین آن را جایگزین قهوه فردا صبح خود نمایید.

چای ایلانگ: یاری به متابولیسم چربی ها

این چای طعم لطیف، اما جسورانه ای به دمنوش می دهد و خوشبختانه به افزایش توانایی بدن برای سوختن چربی یاری می کنند. هنگامی که شرکت کنندگان چاق و دارای اضافه وزن برای 6 هفته چای ایلانگ مصرف کردند، حدود دو سوم آن ها بیش از یک کیلوگرم وزن و 12 درصد چربی شکم را از دست دادند. همچنین این افراد در انتهای تحقیق درصد کلسترول و تری گلیسرید سالمتری داشتند.

چای سیاه: چربی ها را بلوکه می نماید

احتمالا چای سیاه برای شما آشناتر از سایر چای ها باشد و بخشی از سبک زندگی شما برای شروع روز و برطرف خستگی. چای سیاه به هنگام داشتن رژیم غذایی با چربی بالا می تواند به جلوگیری از افزایش وزن یاری کند و احتمالا به این دلیل است که جذب چربی را در طول هضم مسدود می نماید. البته چای سیاه حاوی ترکیبات گیاهی به نام پلی فنل ها یعنی تئافلاوین ها و تیروبیگان ها است که ممکن است مسئول مسدود کردن چربی ها باشند.

چای لاغری نعناع: برطرف گرسنگی با بوی نعناع

وقتی شما این دمنوش را بنوشید، بهتر است محکم بینی خود را بالا بکشید. کسانی که هر دو ساعت یکبار اسانس نعناع را تنفس کنند به مدت 5 روز کالری و شکر کمتری مصرف می کنند. به نظر می رسد که یک روش مفید و جالب برای غلبه بر گرسنگی است و بر خلاف شکلات های نعنایی، چای نعناع یک ماده ای است که حتی مقدار زیاد آن هم کالری ندارد.

چای ماچا: همراه با ECGC فراوان

این چای از برگ های پودر شده چای سبز در آب گرم درست می گردد و به همین دلیل آنتی اکسیدان بیشتری دارد. یک مطالعه در دانشگاه کلرادو این دو را مقایسه کرد و پی بردند که نوشیدن چای ماچا 137 برابر ECGC ماده بالابرنده متابولیسم را نسبت به چای سبز به بدن می رساند. اگر شما چای ماچا را خیلی تلخ مزه می دانید مقداری شیر در آن بریزید و با مقداری عسل شیرین کنید تا یک چای لاته ماچا خوشمزه داشته باشید.

چای زنجبیل: کاهش گرسنگی و افزایش سیری

وقتی می خواهید با سرعت روحیه خود را بالا ببرید، چای زنجبیل بخورید. خوردن رنده شده ریشه زنجبیل به خودی خود التهاب و فشار خون را کاهش می دهد و افرادی که نوشیدنی زنجبیل را با صبحانه می نوشند گرسنگی کمتر و سیری بیشتری را در طول روز احساس می کنند.

چای رازیانه: لاغری هنگام خواب

برخی غذا ها همچون رازیانه سطوح ملاتونین را افزایش می دهند، هورمونی که یاری می نماید بدن شما در طول شب سوخت و ساز انجام دهد و از افزایش وزن جلوگیری می نماید و به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی منجر می گردد.

چای بابونه: برطرف اضطراب

دلایل متعددی وجود دارد که کارشناسان خواب به شما بگویند که قبل از خواب چای بابونه مصرف کنید. یکی از آن دلایل خاصیت تسکین دهنده بخشی است و دوم اینکه این گیاه بدون کافئین است و شما را بیدار نگه نمی دارد. سومین دلیل این است که دارای خواص دارویی است و فعالیت سیستم عصبی شما را آرام می نماید تا نگرانی شما را از بین ببرد. با توجه به اینکه یک خواب کامل شبانه داشتن وزن مناسب را تقویت می نماید، این یک عادت خوب برای لاغر شدن است که باید به آن توجه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1104

به "انواع چای لاغری با جوابگیری قطعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع چای لاغری با جوابگیری قطعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید