ایجاد خط کشتیرانی مشترک ایران - ترکمنستان

به گزارش پیکوشو، وزیر راه و شهر سازی از توافق با ترکمنستان برای ایجاد خط کشتیرانی مشترک بین ایران و این کشور اطلاع داد و گفت: این مساله به اضافه دیگر موارد مطرح شده پس از آنالیز های کارشناسی، سرانجام مهر ماه سال جاری در عشق آباد امضا می گردد.

ایجاد خط کشتیرانی مشترک ایران - ترکمنستان

به گزارش پیکوشو، هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی به همراه هیاتی از معاونان و مدیرانش به ترکمنستان سفر کرد تا در نشست مشترک وزرای حمل ونقل پنج کشور ساحلی دریای خزر به منظور توسعه همکاری ها، همایش مالی خزر و نشست موضوعی چشم انداز همکاری های حمل ونقلی در دریای خزر سخنرانی کند و در حوزه های مختلف حمل و نقل با مقامات این کشور و دیگر همسایگان خزری به توافقاتی در حوزه دریایی، جاده ای و هوایی دست یابد.

محمد اسلامی در گفت و گو با پیکوشو درباره توافقات این سفر اظهار کرد: گسترش تبادلات تجاری و همکاری های مالی با اتخاذ تصمیمات شتاب دهنده مهمترین موضوعی بود که همه کشورهای شرکت کننده در اجلاس ترکمنستان بر آن تاکید داشتند و هدف اصلی توسعه روابط در حوزه حمل و نقل، ریلی، دریایی، جاده ای و هوایی بود.

وی اضافه نمود: مهمترین بحث هایی که در مذاکرات با طرف ترکمنستانی صورت گرفت توسعه ارتباطات دریایی بین بنادر، ایجاد خط کشتیرانی مشترک، تکمیل کریدور شمال به جنوب و برطرف موانع موجود در این زمینه بود تا بتوانیم به این هدفمان برسیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: یکی دیگر از مذاکرات و توافقاتی که با مسئولان این کشور به نقطه مشترک رسیدیم ایجاد تسهیلاتی در حوزه حمل و نقل جاده ای بود به گونه ای که بتوانیم با هماهنگ سازی عوارضی که برای ناوگان زمینی اخذ می گردد، بستر لازم را برای گسترش مبادلات دو کشور فراهم کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تفاهم نامه ها و قراردادهای لازم در این زمینه چه زمانی به مرحله اجرایی می رسد و آیا برای انجام آن بازه زمانی در نطر گرفته اید؟ گفت: در این جلسات مقرر شدف موضوعات مطرح شده در کمیته های تخصصی بحث و آنالیز کارشناسی گردد و نهایتا در اجلاس کمسیون مشترک دو کشور که خاتمه مهر ماه سال جاری در عشق آباد برگزار می گردد، به امضا طرفین برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 345

به "ایجاد خط کشتیرانی مشترک ایران - ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد خط کشتیرانی مشترک ایران - ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید