بازار آپارتمان های کوچک در تهران

به گزارش مجله پیکوشو، با وجود رشد لجام گسیخته قیمت مسکن در تهران طی دو سال اخیر هم اکنون می توان با نقدینگی 400 تا 500 میلیون تومان آپارتمان خریداری کرد و در مواردی با نرخ های کمتر از 400 میلیون تومان نیز خانه یافت می گردد.

بازار آپارتمان های کوچک در تهران

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران، واحدهای 50 تا 70 متر مربع با سهم 30 درصدی از معاملات مسکن شهر تهران بیشترین تقاضا را از نظر متراژ به خود اختصاص می دهد؛ گزارش های میدانی حاکی از آن است که این نوع واحدها بیشتر در محدوده جنوب، غرب و شرق تهران وجود دارد. واحدهای 40 تا 50 متر با سهم 11.6 درصد و خانه های 70 تا 80 متر با سهم 11.4 درصد در رتبه های بعدی از نظر تعداد معاملات قرار دارند. به طور کلی خانه های کمتر از 80 متر مربع 57 درصد از معاملات را به خود اختصاص می دهد.

اغلب زوجینی که دو سال قبل به وسیله وام، قصد خرید مسکن داشتند طی یک سال اخیر با رشد لجام گسیخته قیمت ها از خرید بازمانده اند. تا نیمه سال 1396 با نقدینگی حدود 200 میلیون تومان می شد در مناطق میانی تهران آپارتمان 50 متری خریداری کرد اما هم اکنون یک واحد 50 متری بالای پنج سال در این مناطق حدود 500 میلیون تومان قیمت دارد که البته با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، قیمت ها متفاوت است.

اگر نقدینگی شما کمتر از 500 میلیون تومان است و قصد خرید آپارتمان نوساز دارید در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی می توانید به هدف خود برسد. اگر بین 500 تا 650 میلیون تومان هزینه کنید در تهرانپارس، حکیمیه، نارمک، تهران نو، قاسم آباد و بعضی دیگر از محله های شرق تهران می توانید با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، آپارتمان خریداری کنید. در صورتی که سن بنا برایتان اهمیت ندارد می توانید با 650 تا 700 میلیون تومان در پونک، جنت آباد، شهران، طرشت و بعضی دیگر از محله های واقع در غرب تهران آپارتمان با عمر بنا و موقعیت مختلف خریداری کنید. جست وجوی فایل های فروش ملک نشان می دهد اغلب واحدهای 50 تا 70 متر مربع در مناطق جنوب، غرب و شرق واقع شده است.

در محله باغ آذری یک آپارتمان 65 متری نوساز با امکانات کامل (پارکینگ، انباری و آسانسور) 440 میلیون تومان به فروش می رسد. یک واحد 54 متری 12 سال ساخت با امکانات کامل در محله سلسبیل نیز 470 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. آپارتمانی 54 متری هفت سال ساخت با کلیه امکانات در محله مسعودیه به مبلغ 400 میلیون تومان فروخته می گردد. در خیابان درختی تهرانپارس یک آپارتمان 53 متری سه سال ساخت رو به آفتاب، دارای پارکینگ و انباری آسانسور به مبلغ 670 میلیون تومان به فروش می رسد. در حکیمیه، خیابان سازمان آب، یک واحد 60 متری نوساز با امکانات کامل 660 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بازار مسکن در راستا تناقض

رصد بازار مسکن شهر تهران نشان می دهد عرضه در هیچ یک از دامنه های قیمتی، متراژی و منطقه ای با تقاضا همخوانی ندارد. آبان ماه 1398 واحدهای کمتر از80 متر مربع 57 درصد از معاملات را به خود اختصاص داد؛ در حالی که حدود 70 درصد فایل های موجود در دفاتر املاک را واحدهای بالای 80 متر مربع تشکیل می دهد.

در دامنه قیمت هر متر مربع نیز معاملات واقعی در محدوده شش تا 15میلیون تومان به میزان 67 درصد اجرا شده است. این در حالی است که بیش از 70 درصد فایل ها در بازار به واحدهای دارای قیمت بیش از 15 میلیون تومان اختصاص دارد.

توزیع فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی نیز از وجود نوعی تناقض حکایت دارد. آپارتمان های دارای ارزش کلی 900 میلیون تومان در آبان ماه 1398 بالغ بر 53 درصد از معاملات را شامل شد. گشتی در فایل های آماده فروش حاکی از آن است که بیش از 80 درصد بازار عرضه را آپارتمان های دارای قیمت بیش از 900 میلیون تومان در بر گرفته است.

از سوی دیگر کانون منطقه ای تقاضا به ترتیب در 10 منطقه ی5، 2، 4، 10، 14، 7، 8، 15، 1 و 11 است اما در این خصوص نیز پارادوکس هایی مشاهده می گردد. به طور مثال منطقه 1 از نظر تعداد معاملات در رده نهم قرار گرفته است؛ در حالی که این منطقه یکی از سه منطقه دارای بیشترین تعداد آپارتمان های آماده فروش است. منطقه 3 نیز در کانون خرید و فروش نیست اما سهم قابل توجهی از واحدهای کلیدنخورده در آگهی های ملکی را به خود اختصاص می دهد. درخصوص منطقه 5 با وجود پیشتازی از نظر تعداد معاملات، حجم بالایی از واحدهای خالی شهر تهران را در بر می گیرد.

طبق آمار سال 1395 بالغ بر 490 هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته و این در حالی است که تقاضا برای خرید ملک در تهران همیشه وجود دارد و تنفس بخش عرضه فقط در دوره های پس از جهش قیمت اتفاق می افتد. در این شرایط کمبود آپارتمان های ریزمتراژ ارزان قیمت در بازار مسکن شهر تهران به شدت احساس می گردد. گزارش های میدانی حاکی از آن است که فاصله عرضه تا فروش آپارتمان های کوچک متراژ و ارزان قیمت به مراتب کمتر از واحدهای بزرگ متراژ است و فشار تقاضایی در واحدهای کوچک مشاهده می گردد که سازندگان می توانند در تعریف پروژه های جدید به این موضوع توجه نمایند.

به گزارش خبرنگاران، آبان ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 4100 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته 19.5 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.7 درصد کاهش داشته است. هم چنین متوسط قیمت خرید فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 12 میلیون و 460 هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد کاهش و 35.8 درصد افزایش را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 722

به "بازار آپارتمان های کوچک در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار آپارتمان های کوچک در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید