تور ارزان برزیل: برترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت اول)

به گزارش مجله پیکوشو، برزیل سرزمین شگفت انگیزی برای هر عاشق سافاری، طبیعت و ماجراجویی است. خوشبختانه سخاوت مادر طبیعت به حدی است که هر زمان از سال، برزیل امتیازاتی مخصوص به خود دارد.

تور ارزان برزیل: برترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت اول)

با تور ارزان برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

سافاری در برزیل تجربه ای است گران بها، فرصتی که نباید به سادگی از آن گذشت. اگرچه آفریقا در زمینه سفرهای سافاری از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است، اما کشور برزیل هم با توجه به شرایط اقلیمی و امتیازات کوچک و بزرگش، ارزش توجه و امتحان کردن را دارد. اما در چنین کشوری با آب و هوای گرمسیری، برترین زمان سفر چه ماهی از سال است؟ واقعیت این است که برزیل در هر فصل و هر ماه از سال، چیزهایی برای عرضه به علاقمندان دارد. لذا بهتر است پیش از شروع سفر، اولویت های خود را معین کنید تا بتوانید برترین زمان برای دستیابی به اهداف خود را معین کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم ماه های مختلف سال هر کدام چه فرصت هایی را در اختیار بازدیدنمایندگان قرار می دهند؟

بی شک برترین زمان برای گشت و گذار در برزیل در ماه دسامبر شروع و تا ماه مارس ادامه پیدا می نماید، زمانی که به نوعی زمستان در نیمکره شمالی زمین فرا رسیده است. به همین علت ماه ژانویه را تقریبا می توان نیمه تابستان این کشور اظهار داشت، زمانی که بازدیدنمایندگان باید انتظار گرما را در این کشور داشته باشند. با توجه به برگزاری فستیوال و جشن های شاد و مفرح در ماه فوریه، ژانویه کلا ایام شلوغی در شهرهای برزیل به شمار میرود، به خصوص شهر ریو که در این ایام از سال اوقات بسیار شاد و مفرحی را تجربه می نماید.

اما باید به عاشقان طبیعت و دوستداران ماجراجویی در حیات وحش اعلام کنیم که دو جاذبه بی نظیر کشور برزیل یعنی تالاب پانتانال و جنگل های بارانی آمازون از ماه جولای تا اکتبر برترین اوقات خود را سپری می نمایند، زمانی که فصل خشک از راه رسیده و می توان رد و نشان حیات وحش را در هر گوشه و کناری مشاهده کرد. از طرف دیگر این وقت از سال برای مشاهده پرندگان نیز جالب توجه است، از توکان و طوطی ها ماکائو گرفته تا لک لک جابیرو (jabiru) که چشم دوست داران حیات وحش را خیره خود می نمایند.

منابع آبی در این ایام بسیار پربار و قابل توجه هستند و حیوانات را به برترین شکل ممکن سیراب می نمایند، به همین دلیل اغلب آن ها لزومی برای جمع شدن اطراف رودخانه ندیده و همین امر باعث می شود که یافتن آن ها در طبیعت اندکی مشکل تر از حالت عادی باشد. این فصل بعلاوه زمان جفت گیری و فراوری مثل جگوارها است که همین امر یافتن نشانه های حضور آن ها را ممکن می نماید.

این موقع از سال به نوعی فصل باران های موسمی در آمازون و پانتال است و به همین دلیل شماری از فعالیت های سرگرمیی و گردشگری ممکن است برای مدتی دور از دسترس بوده یا موقتا محدود شوند. از طرف دیگر این باران ها باعث افزایش تعداد آبشارها در آمازون شدند که در ادامه موجب بالا آمدن آب رودخانه ها می شوند. اما این بالا آمدن باعث ایجاد یک فرصت عالی برای کانوسواری در میان تنه درختان می شود که بی شک تجربه دلپذیری خواهد بود، تجربه ای که varzeas نام دارد.

در کنار لمس طبیعت به این شیوه جالب توجه، سافاری دوستان می توانند یک پدیده خاص دیگر را نیز تجربه نمایند، یعنی دیدنی بالارفتن جگوار از درخت. جگوارها در این زمان از سال ترجیح می دهند خود را به بالاترین نقطه درختان برسانند تا دست کم از سیلی که در سطح جنگل به راه افتاده، دور بمانند. البته اگر در پی دیدنی جگوارها در زیستگاه طبیعی شان هستید، پیشنهاد می کنیم طی ماه های ژوئن تا اکتبر به برزیل سفر کنید.

در کنار طبیعت گردی، اگر از تجربه گشت و گذار و ماجراجویی در شهرهای کوچک و بزرگ برزیل لذت می برید، ژانویه برترین زمان سفر به برزیل است. شهرهای این کشور معمولا همواره مملو از جمعیت هستند، اما از ماه دسامبر تا مارس دوره شلوغی و ازدحام بی نظیر آن ها از راه می رسد، یعنی برترین زمان برای برگزاری جشن و فستیوال های باشکوه که با شماری کارناوال دیدنیی و خیره نماینده همراهی می شوند.

اما در خصوص آبشار ایگواسو چطور؟ ماه ژانویه را باید برترین زمان برای بازدید از این جاذبه بی نظیر طبیعت دانست، زمانی که آبشار با جریان قدرتمند آب، جانی دوباره گرفته و مغرورتر از همواره هیبت خود را به رخ می کشد. در این زمان همه چیز دلربا و دیدنیی است، هرچند گاهی اوقات به علت شرایط آب و هوا عکاسی کردن از آن تا حدودی غیرممکن است. در یک کلام این زمان برترین وقت برای تجربه قدرت خام آبشار به وسیله قایق سواری است که البته توأم با خطر خیس شدن همراه است.

فرقی نمی نماید چه زمانی از سال به برزیل سفر کنید، ساحل همواره چشم انتظار شما است، البته اگر در میان این همه فرصت برای گردش و سرگرمی، جایی هم برای استراحت و لذت بردن از آرامش آن داشته باشید. در ماه ژانویه و زیر درخشش نور خورشید، شما می توانید از بسیاری از سواحل زیبا و دیدنیی این کشور بهره ببرید، از کوپاکابانا گرفته تا سواحل ماسه ای بکر و دست نخورده Jericoacoara.

بعد از ژانویه، فوریه از راه می رسد که ماه محبوب عشاق کارناوال های خیابانی است، ماهی سرشار از رنگ و ضرباهنگ تند زندگی. در حالی که هنوز در میانه تابستان هستیم، سفر کردن به هر نقطه از برزیل جذابیت خاص خود را دارد.

سفر کردن در ماه فوریه هم امتیازات و هم محدودیت هایی دارد. همانگونه که گفتیم، تالاب پانتانال هنوز هم شاهد بارش باران های موسمی است، در نتیجه گشت و گذار در طبیعت شاید کمی سخت و چالش برانگیز باشد. در این زمان سطح آب بالا آمده و همین مسئله باعث می شود تا شاهد رفت و آمد گسترده تر سوسمارها، مارهای آناکوندا و البته پیراناهای گوشتخوار باشیم. از سوی دیگر این زمان فصل خوبی برای مشاهده جگوار و مورچه خوار نیست، به ویژه در تالاب پانتانال.

اما آمازون داستانی جدا دارد، چرا که با بالا آمدن سطح آب ، فرصتی متفاوت برای گشت و گذار در جنگل مهیا شده است. زمانی که بازدیدنمایندگان سوار بر کانو یا قایق های کوچک، نظاره گر چشم اندازی خاص و منحصربه فرد از زیست بوم آمازون خواهند بود. به همین دلیل این زمان برترین موقع برای لذت بردن از تور کروزهای لوکس آمازون و نیز وقت خوبی برای ثبت نام در شماری از فعالیت های مهیج و سرگرم نماینده همانند کایاک سواری و شیرجه زدن در رودخانه آمازون است، به ویژه اگر فرصت شنا کردن در نزدیکی دولفین های صورتی دلفریب نصیب تان شود. از طرف دیگر همانگونه که اشاره کردیم جگوارهای خوش خط و خال در این فصل اکثرا در قسمت بالای درختان رفت و آمد می نمایند و بازدیدنمایندگان حین قایق سواری می توانند این حیوانات باشکوه را برفراز سر خود مشاهده نمایند.

فوریه از طرف دیگر برای آن دسته که دوست دارند طعم سواحل برزیل را بچشند، فصل ایده آلی است. اما توجه داشته باشد فصل شلوغی از راه رسیده و معمولا سواحل مملو از جمعیت هستند. لذا شاید باید برنامه سفر خود را برای وقتی دیگر از سال یا مکانی دورتر از این همهمه انتخاب کنید.

البته شهرهای برزیل هرکدام با توجه به بضاعت خود این ایام را سپری می نمایند، مثلا ریو ایام بسیار شلوغی را تجربه نموده و رژه های متعددی در شهر برگزار می شود که اغلب با آتش بازی های باشکوه همراه هستند. در حقیقت گاهی مردم ترجیح می دهند به جای بازدید از ریو، در این ایام به سراغ شهرهای کوچک تر رفته و به دیدنی مردم محلی بنشینند که هر کدام تاریخ استقلال این کشور را به سبک خود جشن می گیرند.

این کارناوال ها گاهی به ماه مارس هم کشیده می شوند که البته بستگی به زمان شروع ایام روزه کاتولیک ها دارد. اینجا است که شاهد بزرگ ترین کارناوال دنیا هستیم، رویدادی که در دیگر کشورهای کاتولیک آمریکای لاتین نیز جشن گرفته می شود. آب و هوای این ماه معمولا آفتابی است و تا حدی تابستان را تداعی می نماید. هرچند که پانتانال و آمازون همچنان درگیر بارش باران های موسمی هستند.

در آمازون، فصل بارندگی از ماه دسامبر تا ماه می است در نتیجه هنوز هم در این ماه شاهد بارش باران هستیم. با این حال هنوز هم می توان به قایق سواری پرداخت که یکی از برترین روش ها برای گشت و گذار در جنگلی وحشی است. انتظار بازدیدی سرگرم نماینده از حیات وحش را در این موقع از سال نداشته باشید، هرچند خوشبختانه ممکن است پرنده های زیبا و رنگارنگ گرمسیری تا حدی عطش شما برای درک حیات وحش را سیراب نمایند، ضمن آنکه دیدنی شنای دلفین های صورتی در هر از زمان از سال امکان پذیر است. جگوارها هم که همچنان برفراز سر شما روی شاخ و برگ درختان و در انتظار شروع فصل خشک سال، لحظه شماری می نمایند.

در تالاب پانتنال تنها یک ماه تا انتها فصل بارندگی و شروع فصل خشک به جای مانده است. زمانی که زمین ها آرام آرام خشک شده و شرایط حیات وحش به حالت عادی و نرمال خود بازمی شود که به معنی شانس دیدنی موجودات بیشتری در حیات وحش است. البته اگر دیدنی جانوران در زیستگاه طبیعی شان دغدغه اصلی شما از تجربه سافاری در برزیل است،؛ پیشنهاد می کنیم تا ماه می صبر کنید؛ وگرنه در همین ماه هنوز هم فرصت دیدنی سوسمار و آناکوندا مهیا است.

رفته رفته با کاهش بارندگی سطح آب نیز پایین آمده و آبشار باشکوه ایگواسو از آن تب و تاب اولیه می فتد و با آرامش و وقار بیشتری خود را به رخ دیدنگران می کشد. اکنون مسیرهای منتهی به آبشار باز هستند و افراد می توانند از دل طبیعت و حین ماجراجویی و دیدنی محیط پیرامون، خود را به آبشار برسانند. ماه مارس یکی از برترین اوقات سال برای این گشت و گذار است که با گرفتن عکس هایی دیدنیی و خاطره انگیز، لطف و صفای دیگری پیدا می نماید. زمانی که طبیعت و حیات وحش اطراف آبشار حقیقتا خارق العاده است، البته از این دست مسیرها در طرف واقع در کشور آرژانتین آبشار نیز در دسترس هستند.

برزیل کشور پهناوری است، بنابراین همواره و هر موقع از سال فرصت ماجراجویی و جستجوی سواحل تازه و بازدید از شهرهای کوچک و بزرگ فراهم است. با هوایی که رفته رفته رو به سرما می گذارد و البته انتها فصل کارناوال ها، اکنون شهرهای بزرگ و سواحل رفته رفته خلوت شده و آرامش بیشتری را به گردشگران هدیه می دهند.

اما هنوز جاذبه های دیگری نیز برای دیدن به جای مانده و ماه های سال امتیازات متنوع خود را به گردشگران معرفی می نمایند. در بخش بعدی این مطلب نیز همراه ما باشید تا بسته به علائق خود، برترین اوقات سفر به برزیل را بهتر بشناسید. از همراهی شما سپاس گذاریم.

منبع: کجارو / naturalworldsafaris.com
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1979

به "تور ارزان برزیل: برترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان برزیل: برترین زمان سفر به برزیل با توجه به علائق دوستداران سافاری (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید