بیماری که باعث عقیم شدن زنان و مردان می شود

به گزارش پیکوشو، به نقل از هلث دِرِکت، فیبروز سیستیک یک بیماری ژنتیکی است که به طور معمول ریه ها و سیستم گوارشی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری به دلیل نقص در یک ژن خاص بروز می کند. در نتیجه این اختلال ژنتیکی مخاط تولید شده در ریه ها و روده ها سفت و چسبناک می شود. بسیاری از اختلالات ژنتیکی مغلوب بوده و یا دستکم یکی از والدین می تواند حامل آن باشد، اما در بیماری فیبروز سیستیک هر دو والد می توانند حامل این اختلال ژنتیکی بوده و آن را به فرزندشان منتقل کنند.

بیماری که باعث عقیم شدن زنان و مردان می شود

در زمان بدو تولید با یک آزمایش خون ساده می توان به ابتلای نوزاد به این بیماری پی برد. افراد بزرگسال نیز می توانند برای پی بردن به ابتلای خود به این بیماری با یک متخصص ژنتیک مشورت کرده و آزمایش خون دهند.

بیشتر افرادی که به بیماری فیبروز سیستیک مبتلا هستند علائم ذیل را از خود نشان می دهند:

1- مسائل سینه مانند سرفه، خس خس و ابتلای متعدد به عفونت ریه

2- مسائل گوارشی مانند مدفوع با حجم زیاد و به صورت پرچرب

3- داشتن عرق بسیار پرنمک و شور

این افراد همچنین ممکن است از آسیب به ریه، سوء تغذیه، رشد کم و دیابت رنج ببرند. متاسفانه تقریباً تمامی مردان و بیشتر زنانی که به بیماری فیبروز سیستیک مبتلا هستند، عقیم بوده و توانایی بچه دار شدن ندارند. این امر به دلیل آن است که این بیماری ترشحات دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار داده و باعث مرگ اسپرم ها و تخمک ها می شود.

خبر تاسف آور اینکه طول عمر افراد مبتلا به بیماری فیبروز سیستیک بسیار کوتاه است. با این حال، آن ها می توانند زندگی شاد و پرثمری را تا میانسالی داشته باشند. گرچه این بیماری ژنتیکی قابلیت درمان قطعی ندارد، اما می توان با فیزیوتراپی و درمان های دیگر کیفیت زندگی این افراد را افزایش و عوارض بیماری را در آن ها کاهش داد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1580

به "بیماری که باعث عقیم شدن زنان و مردان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری که باعث عقیم شدن زنان و مردان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید