جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!

به گزارش پیکوشو، اغلب این طور می شنویم که تهران قدمت کمی دارد اما این یک تصور کاملا اشتباه است! پایتخت ایران که از زمان به قدرت رسیدن آقا محمد خان قاجار شهری مهم و تاثیرگزار بوده است، پیشینه ای بسیار طولانی تر از آن چیزی دارد که قبلا تصور می شده. چنانکه، در سال 1393 اسکلت انسانی در منطقه مولوی پیدا شد که کارشناسان قدمت آن را به حدود 7000 سال پیش نسبت می دهند. این درحالی است که تا پیش از آن، براساس یافته هایی که در منطقه قیطریه صورت گرفته بود، سابقه زندگی را در تهران حدود 3000 سال تخمین می زدند.

جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!

تهران که در گذشته روستایی از توابع شهر ری به حساب می آمد، به واسطه نزدیکی به مقبره شاه عبدالعظیم حسنی مورد توجه بزرگان مانند شاه طهماسب صفوی قرار داشت. تا حدی که به دستور او 114 برج در اطراف تهران بنا شد تا یک اقامتگاه مناسب برای کاروان ها و مسافران پدید بیاید. اما این تمام اتفاقاتی نبود که تهران را مهم می کرد. آنچه سرنوشت پایتخت کنونی کشور را به کلی تغییر داد، فرار آقا محمد خان قاجار به آن بود.

با گسترش تهران و ساخت 12 دروازه برای آن، این شهر بیش از پیش رشد کرد و با تغییر حکومت ها همچنان مرکز فرهنگی و سیاسی کشور باقی ماند. به همین دلیل، می توان در تهران بناهای تاریخی زیادی را مشاهده کرد که مجله خبری پیکوشو در ادامه به آن ها می پردازد. با ما همراه باشید.

کاخ گلستان، شاهد تاریخ ایران زمین

ساخت کاخ موزه گلستان که در زمان تبدیل تهران به دارالخلافه در زمان حکومت قاجار شد، از زمان شاه عباس صفوی شروع شد اما اتمام آن تا دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار به طول انجامید. از این جهت سه دوران سلطنت مختلف را شاهد بوده، مورد توجه است. کاخ گلستان از جاذبه های تاریخی تهران است که از نظر وقوع تاریخی مهمی مانند انقلاب مشروطه و به قدرت رسیدن حکام مختلف مورد توجه قرار گرفته است. این کاخ که امروزه به صورت یک موزه در آمده، صندلی اشیای مهم و قیمتی مانند تخت مرمر، چند اثر از کمال الملک و سنگ مزار ناصرالدین شاه قاجار است.

کاخ سعدآباد، ملک ییلاقی قاجار

در زمان قاجار، کاخ های زیادی در تهران ساخته شد که از جمله آن ها می توان به کاخ سعدآباد اشاره نمود. این محل توریستی و تاریخی است که بیش از دویست سال قدمت دارد. این مجموعه، شامل 18 کاخ، چند رستوران، گلخانه، کارگاه مرمت و بخش های دیگر است. کاخ اصلی که به کاخ ملکه مادر معروف است، در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفته است و برای اقامت میهمانان ویژه دولت از آن استفاده می شود.

کاخ نیاوران، از جاذبه های تاریخی تهران

اگر به جاذبه های تاریخی تهران علاقمندید، پیشنهاد ما سر زدن به کاخ نیاوران است. این کاخ به دستور فتحعلی شاه قاجار، در نیزاری ساخته شد که در شمال تهران قرار داشت. به همین دلیل، آن را نی آوران نامیدند و بعدها به کاخ نیاوران معروف شد. این کاخ، اقامتگاه اصلی خاندان پهلوی بود و محمدرضا شاه دستور داد بناهایی را در این مجموعه تخریب و به جای آن بناهای دیگری بسازند که برای سکونت او و خانواده اش مناسب باشد.

عمارت قزاق خانه، از قدیمی ترین بناهای دوران قاجار

ساخت این عمارت که درست رو به روی باغ ملی قرار گرفته است، در سال 1280 به دستور مظفرالدین شاه قاجار شروع شد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار به پایان رسید. عمارت قزاق خانه یکی از قدیمی ترین بناهای تهران در دوران قاجار به شمار می آید. این عمارت دارای دو بخش قاجار و پهلوی است.

میدان حسن آباد، یک میدان اروپایی

میدان حسن آباد یکی از نمادهای قدیمی تهران است که اولین ایستگاه آتش نشانی در آن تاسیس شده. یکی از مهم ترین نکات در خصوص این میدان، سبک معماری آن است. ساختمان های این میدان با هشت گنبد خود به سبک اروپایی ساخته شده اند و چه در روز و چه در شب مناظر زیبایی را برای عکاسی ایجاد می نمایند. میدان حسن آباد تهران، سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت بهارستان، صندلی مجلس شورای ملی

عمارت بهارستان در قرن سیزده شمسی ساخته شد و صندلی مجلس شورای ملی بوده است. این عمارت که به آن دارالشورای ملی می گویند، در سال 1289 هجری قمری به دستور میرزا حسن خان سپهسالار قزوینی ساخته شده است و تا به امروز یکی بناهای مهم و از جاذبه های تاریخی تهران به حساب می آید.

باغ ملی و یک دروازه معروف!

این مجموعه در میدان مشق قرار گرفته است که از کلمه مارش فرانسوی گرفته شده است؛ چراکه در این زمان این خیابان میزبان تمرین های نظامی قشون قاجار بود. این میدان به شکل مربعی و به صورت 400 در 400 متر ساخته شده است. پس از کودتای 1399، این میدان به باغ ملی تغییر نام داد. سردر باغ ملی هم که درحقیقت دروازه میدان مشق به حساب می آمد از شهرت خاصی برخوردار است.

دفتر کار قوام السلطنه (موزه آبگینه)

موزه آبگینه که پیش از این دفتر کار یکی از افراد تاثیرگذار تاریخ به نام قوام السلطنه بود، اکنون به عنوان موزه کاربری دارد که در آن انواع سفالینه ها و آثار گران بها را در خود جای داده است. زمان ساخت این بنا به دوران قاجار باز می شود و از این نظر بسیار معروف است.

در این مقاله، ما به جاذبه های تاریخی تهران پرداختیم و از جذابیت های بازدید از این مکان ها گفتیم. شما تا به حال به کدام یک از این مکان ها رفته اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: الی گشت
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 707

به "جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید