جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس تشریح شد

به گزارش پیکوشو، خبرنگاران : مدیر عامل بورس انرژی ایران از جزییات عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی شرکت ملی نفت ایران که در روز یکشنبه (26 مرداد ماه) انجام می شود، خبر داد و گفت: حجم این تامین مالی 20 هزار میلیارد ریال است.

جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس تشریح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سید علی حسینی با اشاره به عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی شرکت ملی نفت ایران که در روز یکشنبه (26 مرداد ماه) انجام می شود، گفت: ناشر این اوراق شرکت ملی نفت ایران و هدف از این عرضه تامین اقتصادی طرح های توسعه ای و هزینه های جاری شرکت ملی نفت ایران است که در دو نماد سنفت 002 و سنفت 003 انجام می شود.

مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: این اوراق به ترتیب ابزار اقتصادی اختیار فروش و خرید 18.5 و 19 درصدی بوده و بازارگردان نیز با نرخ سود روزشمار سالانه 17.5 درصد نسبت به نقدشوندگی اوراق در طی دوره معاملاتی اقدام می کند.

وی گفت: طول دوره عرضه اولیه در این نماد، یک روز کاری و از ساعت 8:30 تا 12:30 خواهد بود، سررسید این اوراق دو سال شمسی بوده و معاملات ثانویه این اوراق نیز حداکثر 10 روز کاری پس از پایان روزعرضه اولیه آغاز می شود.

حسینی قیمت پایه هر قرارداد را 9 میلیون و 446 هزار و 220 ریال گفت که بدین ترتیب حجم تامین اقتصادی در نماد سنفت002، معادل پانزده هزار میلیارد ریال و در نماد سنفت 003 ، پنج هزار میلیارد ریال خواهد بود.

مدیر عامل بورس انرژی ایران افزود: عملیات بازارگردانی این اوراق به طور جداگانه توسط دو شرکت تأمین سرمایه انجام می پذیرد و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد معاملاتی بورس انرژی هستند طی دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه می توانند از طریق کارگزاری های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام کنند.

وی افزود: مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله بوده و تسویه نقدی در سررسید نیز حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

حسینی در مورد نحوه مشخص قیمت پایه این اوراق گفت: بر اساس مصوبه هیات پذیرش بورس انرژی ایران، قیمت پایه این اوراق حاصل ضرب قیمت رسمی فروش نفت خام سنگین صادراتی ایران بر حسب دلار با در نظر دریافت شرایط حاکم بر بازار و آخرین نرخ خرید و فروش اسکناس دلار به ریال در سامانه سنا بانک مرکزی یک روز کاری قبل از انتشار اطلاعیه عرضه (سه شنبه 21 مرداد 99) است.

مدیر عامل بورس انرژی با اعلام تفاوت بین عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی نفت خام در هفته پیش رو و طرح ریاست محترم جمهوری موسوم به پیش فروش نفت (گشایش اقتصادی) افزود : طرح مذکور در مراحل کارشناسی و هنوز نهایی نشده است و پس از تائید مراجع ذیصلاح، آمادگی عرضه و انجام معاملات ثانویه آن از طریق بورس انرژی وجود دارد.

وی افزود: از اردیبهشت 94 تا کنون بخش خصوصی و دولتی با دارایی های پایه نفت خام سنگین، نفت خام سبک، میعانات گازی، بنزین، نفت کوره و برق به دفعات نسبت به تامین اقتصادی در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی اقدام کرده اند.

حسینی از شرکت های پالایشگاه ستاره خلیج فارس، توسعه نفت و گاز صبای کنگان، گروه مپنا، سنندج مپنا، گروه آریان ماهتاب گستر و شرکت ملی نفت ایران به عنوان شرکت هایی نام برد که از سال 94 تا کنون نسبت به انتشار قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی ایران اقدام کرده اند.

وی همچنین در مورد سابقه تامین اقتصادی شرکت ملی نفت ایران از طریق بورس انرژی گفت: این شرکت تا کنون طی 5 مرحله در سال 94 و دو مرحله در سال 97 و یک مرحله در سال 98 با دارایی پایه نفت کوره از طریق این بورس تامین اقتصادی کرده است.

مدیرعامل بورس انرژی در پایان تأمین اقتصادی تولیدکنندگان از طریق بورس های کالایی و جمع آوری سرمایه های خرد عموم مردم برای راه انداختن چرخ های اقتصادی کشور را مطمئن ترین راه برای توسعه کشور و هدایت نقدینگی در جهت صحیح و مولد دانست و اظهار کرد: بورس انرژی ایران پذیرای درخواست تامین اقتصادی متقاضیان در چارچوب قوانین و مقررات است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1192

به "جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات عرضه اولیه اوراق 20 هزار میلیارد ریالی نفت در بورس تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید