حوزه پژوهش و فناوری کشور با وجود تحریم ها فعال و سرزنده پیش می رود

به گزارش مجله پیکوشو، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: به رغم همه تنگنا ها و مشکلاتی که کشور هم به دلیل تحریم ها و هم شیوع ویروس کرونا با آن روبرو است، خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می رود.

حوزه پژوهش و فناوری کشور با وجود تحریم ها فعال و سرزنده پیش می رود

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی با معاونان پژوهشی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری کشور که امروز سه شنبه 11 آذر ماه 99 با موضوع تشریح برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری برگزار گشت؛ گفت: هفته ملی پژوهش و فناوری مهم ترین رویدادی است که در حوزه پژوهش و فناوری هر ساله در کشور برگزار می شود که همواره مشارکت فعال بیشتر بازیگران و نقش آفرینان را در این حوزه شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه هفته پژوهش و فناوری امسال مانند سال های گذشته برگزار خواهد شد؛ شرح داد: با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، در ابتدا اساس کار بر آن بود که برگزاری این رویداد به صورت حضوری برگزار شود و بخش مجازی به کمک بخش اصلی بیاید؛ ولی به تدریج با وخامت شیوع این بیماری در کشور برگزاری این رویداد ملی به سمت ترکیبی از حضوری و مجازی رفت. بر اساس آخرین تصمیم اتخاذ شده مقرر شد استفاده کامل از فضای مجازی برای برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری در نظر گرفته شود.

رحیمی با اشاره به ارسال نامه ای به معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های سراسر کشور مبنی بر آنکه بخش پژوهش دانشگاه ها باید فعال تر از گذشته عمل کنند؛ اضافه نمود: فعالیت ها باید به گونه ای باشد که شاهد انتشار مقالات بیشتر از گذشته باشیم و همچنین طرح های پژوهشی داخلی و بیرونی تقاضامحور فزونی یابد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: به رغم آنکه در چند سال گذشته از نظر اعتبارات پژوهشی، با توجه به افزایش هزینه های پژوهش مانند: خرید تجهیزات و مواد اولیه در تنگنا بوده ایم، ولی خوشبختانه پژوهش در کشور نه تنها فرایند کاستی نگرفته بلکه رتبه کیفی مقالات در اسکوپوس در سال 2019، دارای رتبه 15 و در و وب آف ساینس 16 بوده ایم که هم اکنون به رتبه 14 دست یافته ایم.

وی با بیان اینکه به رغم همه تنگنا ها و مشکلاتی که کشور هم به دلیل تحریم ها و هم شیوع ویروس کرونا با آن روبرو است خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می رود؛ اظهار کرد: هفته پژوهش و فناوری به نوعی بزرگداشت تلاش هایی است که منجر به توفیقات در سطح کشور شده است، امیدوارهستیم در برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری امسال با اهتمام جدی آنچه که در خور پژوهش و فناوری است را نشان دهیم.

عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم نیز در ادامه این نشست نیز ضمن تشریح برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری سال 1399 گفت: بیست و یکمین نمایشگاه دستاورد های پژوهش، فناوری و فن بازار سال 1399 نیز از 27 تا 30 آذرماه برگزار خواهد شد.

وی اضافه نمود: با عنایت به همه گیری بیماری کووید -19 در سراسر کشور و بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درخصوص عدم برپایی تجمعات، ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری مصوب نمود که بیست و یکیمن نمایشگاه دستاورد های پژوهش، فناوری و فن بازار به صورت مجازی برگزار شود.

نیسی گفت: علاقه مندان می توانند برای بازدید از نمایشگاه هفته ملی پژوهش و فناوری در زمان برگزاری به آدرس الکترونیکی www.msrt-expo.ir مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1372

به "حوزه پژوهش و فناوری کشور با وجود تحریم ها فعال و سرزنده پیش می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه پژوهش و فناوری کشور با وجود تحریم ها فعال و سرزنده پیش می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید