خاموشی ها در سال آینده هم تکرار می گردد؟

به گزارش پیکوشو، سال جاری بر خلاف سال های گذشته، صنعت برق کشور در جدال با خاموشی کم آورد و شاهد خاموشی های برنامه ریزی گردیده ای در سراسر ایران بودیم که بر اساس گفته های مسئولان، کمبود بارندگی و به عبارت بهتر کمبود فراوری نیروگاه های برق آبی و افزایش محسوس دما، موجب ایجاد این وضعیت شد؛ اما مساله این است که آیا در سال آینده نیز این مشکلات به قوت خود باقی می ماند؟

خاموشی ها در سال آینده هم تکرار می گردد؟

به گزارش پیکوشو، از نوزدهم مرداد خاموشی های برنامه ریزی گردیده در کشور خاتمه یافت و از همان زمان نیز صادرات برق ایران استارت خورد و برنامه ریزی ها برای گذر از پیک (اوج مصرف) سال آینده نیز به جریان افتاد.

بر اساس گفته های رضا اردکانیان، وزیر نیرو برنامه های تفصیلی برای گذر از پیک سال 1398 آماده گردیده و در همین هفته به هیات دولت ارائه خواهد شد و برآوردها حاکی از این است که در پیک سال آینده 60 تا 61 هزار مگاوات احتیاج فراوری برق خواهیم داشت که با توجه به ظرفیت کنونی، باید 8000 مگاوات دیگر به ظرفیت صنعت برق ایران افزوده گردد.

وی مدیریت مصرف 3000 مگاوات را نیز عامل دیگری برای افزایش ظرفیت فراوری برق کشور می داند و معتقد است که از این پس باید به جای کلمه صرفه جویی از عنوان فراوری استفاده گردد چراکه ساخت نیروگاه محاسن زیادی همچون اشتغال زایی بالا دارد، اما توان کشور نیز باید در نظر گرفته گردد و چگونگی مصرف آب و برق مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا، اجرای 12 برنامه در حوزه مدیریت مصرف و فراوری در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته که نمونه ای از این برنامه ها شامل بخش صنایع و مشارکت مستمر آنها، اصلاح مسایل پرمصرف و به کارگیری لوازم کاهنده، تغییر تعرفه پرمصرف ها و... می گردد که کار دقیق روی آنها انجام گردیده و در نوبت عرضه به هیات وزیران است.

از سوی دیگر، تغییر تعرفه پرمصرف ها ازسوی وزارت نیرو به عنوان عامل اصلاحی برای تبدیل بدمصرف ها به خوش مصرف ها تعریف و قرار گردیده تعرفه ها به گونهای افزایش یابد که پرمصرف ها تمایلی به حضور در گروه پرمصرف ها نداشته باشند.

این در شرایطی است که در حال حاضر سهم پرمصرف ها در صنعت برق 34 درصد است که مصرف بالایی را دربر می گیرد و با شرایط امروز کشور نمی تواند مانند گذشته به این گونه از شیوه های مصرف ادامه دهد از این رو سیاست وزارت نیرو مقابله جدی با این گروه از افراد است.

باتوجه به برنامه های وزارت نیرو برای سال آینده به نظر می رسد که در پیک سال 1398 چالش های کمتری در حوزه صنعت گریبانگیر کشور گردد؛ به شرط آنکه تمام برنامهها مطابق جدول زمانبندی اجرایی گردد و مشترکان نیز به مساله مدیریت مصرف نگاه ویژه تری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 87

به "خاموشی ها در سال آینده هم تکرار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشی ها در سال آینده هم تکرار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید