خبرنگاران دولت بایدن برای بازگشت به برجام حسن نیت نشان دهد

به گزارش مجله پیکوشو، نیویورک- خبرنگاران- مدیر سیاست گذاری انجمن خلع سلاح آمریکا نسبت به فروپاشی برجام هشدار داد و از دولت بایدن خواست حسن نیت نشان دهد.

خبرنگاران دولت بایدن برای بازگشت به برجام حسن نیت نشان دهد

به گزارش خبرنگاران، کلسی داونپورت روز یکشنبه درواکنش به خبر نپذیرفتن ایران برای گفت و گو با آمریکا پیش از لغو تحریم ها، اظهار کرد: تاخیر در گفت وگو خطر فروپاشی توافق هسته ای ایران را افزایش می دهد.

وی اضافه نمود: آمریکا و ایران باید در هفته های پیش رو، خویشتنداری نشان دهند تا فرصت دیپلماسی را حفظ نمایند. دولت بایدن باید اقدامات خیرخواهانه همچون معافیت فعالیت های همکاری هسته ای را مورد توجه قرار دهد.

مدیر سیاست گذاری انجمن خلع سلاح آمریکا ادامه داد: این اقدام برجام را در ریل خود نگه می دارد، منافع انرژی هسته ای غیرنظامی را برای ایران فراهم می نماید، به تسهیل بازگشت آینده به اجرای کامل یاری می نماید، برای منافع منع گسترش سلاح اتمی آمریکا مفید است و یک علامت از حسن نیت آمریکا برای بازگشت به توافق ارسال می نماید.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اعلام نمود با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ نماینده اروپایی برجام مناسب نمی داند.

وی تاکید نمود: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه 2231 را اعلام نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت اجرای تعهدات همه طرف ها در برجام موضوع مذاکره و بده بستان نیست و همه بده بستان ها، پنج سال پیش اجرا شده است. جهت پیش رو بسیار روشن است: آمریکا باید به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود انتها دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره نیاز دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!

وی اضافه نمود جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان گونه که متناسب با برطرف تحریم ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در انتها تاکید نمود جمهوری اسلامی ایران به رایزنی های نزدیک خود با کشورهای عضو کنونی برجام و نیز با آقای بورل به عنوان هماهنگ نماینده برجام به صورت دوجانبه و چندجانبه ادامه خواهد داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1530

به "خبرنگاران دولت بایدن برای بازگشت به برجام حسن نیت نشان دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دولت بایدن برای بازگشت به برجام حسن نیت نشان دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید