دبیرستان دخترانه فروغ رشت احیا می گردد

به گزارش پیکوشو، یکی از قدیمی ترین مراکز فرهنگی و آموزشی گیلان با قدمت آموزشی بیش از 105 سال احیا می گردد.

دبیرستان دخترانه فروغ رشت احیا می گردد

به گزارش پیکوشو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ولی جهانی معاون میراث فرهنگی استان گیلان امروز سه شنبه 10 مهر 97 با اعلام این مطلب گفت: دبیرستان فروغ (17 شهریور) در محله آفخرا واقع گردیده است. در سال 1387 آموزش و پرورش تصمیم به تخریب و نوسازی مدرسه گرفت که کوشش مجدانه برخی دوستداران میراث فرهنگی، مانع از این تخریب شد.

او ادامه داد: درحال حاضر میراث فرهنگی توانست این مدرسه را در محله آفخرای رشت به شماره 24379 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برساند و از آنجایی که مدرسه از ابتدا کاربری غیر مسکونی داشته و دارای کمترین تزیینات بوده و شاخص ترین تزیینات، نقوش آتشدان داخل اتاق ها بوده است مداخله چندانی در آن صورت نگرفته است.

جهانی به مرمت دبیرستان فروغ اشاره نمود و اضافه نمود: فاز دوم مرمت دبیرستان فروغ رشت با اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان که 80درصد مبالغ ان به وسیله اوراق در نظر گرفته، شروع گردیده است. بنابراین 80 درصد منابع مرمتی این بنای تاریخی از محل اعتبارات استانی بوده و تنها بیست درصد منابع مرمتی بنا از محل اعتبارات ابلاغی بوده است.

او گفت: در این مرحله مرمت دیوارهای بنا، داخل اتاق ها و همچنین پیگردی مسیر گربه روهای بیرون بنا و پاکسازی داخل و محوطه پشتی بنا، همچنین نصب تابلوی معرفی بنا در دستور کار معاونت میراث فرهنگی گیلان قرار گرفته است.

معاون میراث فرهنگی استان گیلان اضافه نمود: سال گذشته فاز اول مرمت این بنا با اعتباری بالغ بر 216میلیون تومان انجام شد که در فاز نخست سقف بنا کاملا مرمت و استحکام بخشی بنا نیز انجام گرفت.

او همچنین به تکمیل مرمت های دبیرستان تاریخی فروغ اشاره نمود و ادامه داد: برای تکمیل مرمت این بنا و بهره برداری آن به عنوان موزه مدرسه 700 میلیون تومان اعتبار ضروری است که در صورت تخصیص اعتبار امیدواریم بتوانیم در شش ماه اول سال1398 نسبت به بهره برداری ان اقدام کنیم.

ولی جهانی در ادامه به عوامل آسیب رسان به بنا از جمله شرایط جوی گیلان، رطوبت، متروکه و بلااستفاده بودن اشاره نمود و اضافه نمود: حفاظت از میراث تاریخی، مقوله ای فرابخشی است و برای ماندگاری و انتقال سازی این میراث به نسل آینده، نیازمند همکاری و همیاری همه متولیان، مردم و دستگاه های ذیربط هستیم.

او اضافه نمود: به یاد داشته باشیم که میراث فرهنگی و بناهای تاریخی، هویت و پیشینه هر سرزمینی محسوب می شوند و بدین سبب می بایست با ایجاد دغدغه حفاظت از این آثار، اختصاص بودجه ویژه ملی و تسهیل مرمت برای مالکان، ترتیبی اتخاذ گردد تا بناهای تاریخی از گسل تخریب، در امان بمانند.

دبیرستان دخترانه فروغ سال 1282 شمسی تاسیس شد و هم اکنون با قدمت آموزشی بیش از 105 سال، یکی از قدیمیترین مراکز فرهنگی و آموزشی دخترانه گیلان و حتی ایران محسوب می گردد که در طول سالیان متمادی، دختران و زنان بسیاری در این مدرسه درس خوانده اند. این مدرسه که از گذشته تا به امروز به نام های مهستی، 17 شهریور و فروغ شهرت دارد، زنانی چون دکتر آذر اندامی (کاشف واکسن وبای التور)، نیره ابتهاج سمیعی (اولین زن وکیل مجلس شورای ملی در ایران) و مهکامه محصص لاهیجانی (عضو هیئت رئیسه کنگره نویسندگان و از دوستان پروین اعتصامی که مدتی نیز مدیر این مدرسه بود)، و دیگر زنان نام آور در آن تحصیل نموده اند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 بهمن 1397 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 117

به "دبیرستان دخترانه فروغ رشت احیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرستان دخترانه فروغ رشت احیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید