معرفی جاذبه گردشگری پکن و گشت و گذار در این شهر دیدنی

به گزارش پیکوشو، در این مطلب از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن برایتان می گوییم. پکن تنها از نظر مساحت کوچکتر از شانگهای است و نه تنها مرکز سیاسی چین است، 800 سال است که چنین موقعیتی دارد- بلکه نقش مهمی در زمینه فرهنگ ، اقتصاد ، علم و زندگی آکادمیک ایفا می نماید. در شمال غربی سرزمین های شمالی چین که خیلی از دامنه های غربی کوه های یانشان دور نیست، بجینگ (که هنوز هم گاهی پکن خوانده می گردد) به دلیل شبکه گسترده ای از جاده های، ریل ها و خطوط ارتباط هوایی با دیگر شهر ها، بهترین مکان برای سیاحت در این کشور پهناور محسوب می گردد. در پکن موقعیت های شگفت آور کمی وجود ندارد و بعضی از جاذبه های توریستی شناخته شده چین مثل بخشی از دیوار چین مربوط به این شهر است. از بین آثار تاریخی و فرهنگی شهر ، کاخ امپریال، پارک Coal Hill Park ، پارک Beihai و معبد بهشتی و بسیاری از مکان های دیگر در طول زمان در این شهر تایخی به خوبی محفوظ مانده اند. از آثار برجسته دیگر میتوان محوطه mammoth Tiananmen، معابد مهم متعدد و سازه های جدیدی که موجب موقعیت های فزاینده در شهر شده اند یا یادگاری از وقایع مهمی مانند المپیک پکن 2008 هستند را نام برد.

معرفی جاذبه گردشگری پکن و گشت و گذار در این شهر دیدنی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

معرفی مناطق دیدنی پکن

کاخ سلطنتی و شهر ممنوعه

کاخ سلطنتی که با عنوان شهر ممنوعه نیز شناخته شده است، پر اهمیت ترین سازه چین، یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن که خاستگاه آن به سلسله یوان در قرن 13 می رسد. اندازه عظیم آن به خاطر توسعه ساخت و ساز در زمان سلسله مینگ بین سال های 1404 و 1420 بعد از انتقال پایتخت از نانکینک به این شهر بود. گفته می شود که این کاخ زیبا سرای 24 مینگ و امپراطور چینگ بوده است و به این دلیلی لقب شهر ممنوعه را دریافت نموده بود که شهروندان عادی اجازه ورود به آن را نداشتند. این مجموعه 720000 متر مربع مساحت دارد و تمام اطراف آن با دیواری به طول ده متر و برج هایی در چهارگوشه آن و خندقی به پهنای پنجاه متر محصور شده و به حوزه هایی برای مقاصد رسمی و اداری و محوطه های خصوصی برای استفاده امپراطور و معشوقه هایش تقسیم شده بود. از بخش های برجسته این بنا می توان موارد زیر را نام برد: دروازه Meridian که در 1420 ساخته شده است، پل های رودخانه طلایی، پنج پل از سنگ مرمر سفید حکاکی شده، تالار بزرگ 35 متری Preserving Harmony در برگیرنده تخت پادشاهی طلاکاری شده و با شکوه (تالار Preserving Harmony به عنوان تالار میهمانی امپراطور مورد استفاده قرار می گرفت)، تالار Military Courage (محل اقامت دائمی و تالار ملاقات های خصوصی امپراطور). یکی از مکان هایی که بسیار مورد توجه قرار می گیرد کالج امپراطوری است که در سال 1287 توسط Kublai Khan تاسیس شد و تا سال 1900 مورد استفاده قرار می گرفت.

میدان Tiananmen

میدان صلح بهشتی بزرگترین میدان درون شهری در دنیا و یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن است که با ظرفیت یک میلیون نفر طراحی شده است و برای جشن دهمین سالگرد جمهوری چین در سال 1958ساخته شده. اهمیت سمبولیک این میدان به عنوان مرکز چین کمونیست به 4 می 1919 بر می شود. روزی که دانش آموزان بر علیه قوانین چین در خصوص معاهده ورسای تظاهرات کردند. دیدنی های این بخش شامل بنای یادبود قهرمانان مردمی(Rénmín Yīngxióng Jìniànbēi)، ستون هرمی به بلندی 38 متر ساخته شده از 17000 قطعه گرانیت و سنگ مرمر، دروازه باشکوه Tiananmen-دروازه صلح بهشتی- که در سال 1417 کامل شده و ورودی اصلی شهر امپراطوری محسوب می شده. از سایر دیدنی ها می توان موزه انقلاب چین که مراحل مختلف انقلاب چین از سال 1919 و توسعه حزب کمونیست را نشان می دهد و مقبره مائو، که بدن مائو در یک تابوت کریستالی نگهداری می شود را نام برد.

پارک Beihai

پارک بیهای یکی از قدیمی ترین باغهای امپراطوری باقی مانده در پکن است و در اوایل قرن 10 ساخته شده است که در فاصله کمی از کاخ امپراطوری واقع شده است.این فضای باز زیبا نامش را از دریاچه ای که در کنارش واقع شده است (دریاچه بیهای) گرفته است و مکان بسیار زیبایی برای بازدید است. سازه های مهمی در این پارک واقع شده است یکی از مهمترین آنها Round Fort است که مربوط به سلسله یوان می باشد(بین سال های 1271 تا 1368 حکمرانی می کردند). تالار زیبای روشنگری که در 1690 ساخته شده و خانه بودا با یک و نیم متر ارتفاع که از سنگ یشم سفید ساخته شده است، یک گلدان سیاه بزرگ ساخته شده از یشم سیاه مربوط به قرن 12 از دیدنی های دیگر این باغ هستند. از دیگر دیدنی ها: اقامتگاه Song Qingling که Sun Yat-senبیوه بنیان گذار جمهوری به مدت 18 سال یعنی تا زمان مرگش در آنجا اقامت داشت (این اقامت گاه در حال حاضر به موزه تبدیل شده است)، محل زندگی می لان فانگ ستاره اپرای مشهور پکن (مردی که نقش زن ها را بازی می کرد)،اقامتگاه گوو مورو نویسنده و تاریخدان معروف که از 1963 تا 1978 یعنی تا زمان مرگش در این اقامتگاه زندگی می کرد واین ساختمان به سبک چینی ساخته شده است و همچنین بتکده های زیبای واقع در جزایر بی نظیر یشم را می توان نام برد.

معبد بهشت

ساخت این معبد به 1420 بر می شود طی این ساخت و ساز تعدادی از مقدس ترین سازه های پکن به هم پیوستند و یکی شدند. این معابد و زیارتگاه های قدیمی دوست داشتنی که با انبوهی از گیاهان محصور شده اند به دو صورت ساخته شده اند، بعضی مستطیلی شکل و ماباقی نیم دایره ای اند که نمادی از بهشت و زمین است. در اینجا بوده که در زمان انقلاب زمستانی و طی مراسمی پر تشریفات امپراطور به محراب بهشتی میرفته و برای محصول خوب دعا مینموده و در سالن مجلل دعا برای خدایان بهشتی(Qinian Dian) قربانی اهدا مینموده. این معبد در سال 1420 به سبک چینی با استفاده از چوب و بدون به کار بردن میخ ساخته شده است. ساختمان بر روی سه ردیف تراس مرمری با نرده ها و سقفی که با 50000 کاشی آبی پوشانده شده ، ساخته شده (لوح مرمر در کف نماد اژدها و سنگ ققنوس نماد امپراطور است). یکی دیگر از دیدنی ها، تالار گنبد بهشتی (Huangqiong Yu) است، که در سال 1530 ساخته شده و دارای یک سقف مخروطی آبی رنگ است از این مکان برای انبار کردن لوح های تشریفاتی بهشتی استفاده می شد. حتما از معبد Echo Wall دیدن کنید در این معبد حتی آرامترین صداها پژواک داده می شوند، این ویژگی ناشی از وجود سه سنگ خارق العاده است که صدا را انعکاس می دهند. بازدید این معبد را که یکی از مناطق دیدنی پکن هست به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

ورزشگاه ملی پکن

مردم دنیا این ورزشگاه را طی المپیک تابستانی شگفت انگیزی که در سال 2008 در پکن برگزار گردید شناختند. ورزشگاه ملی Guójiā tǐyùchǎng که معمولا ورزشگاه آشیانه پرنده نامیده می شود، ارزش بازدید را دارد. این سازه پر هزینه، از طراحی منحصر به فردی برخوردار است که از سرامیل سنتی چینی الهام گرفته شده و پس از المپیک برای برگزاری نمایشگاه های بزرگ فرهنگی و اجرای اپرا، کنسرت پاپ و مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد.در زمستان این ورزشگاه به بزرگترین پیست اسکی سرپوشیده ساخت بشر تبدیل می شود (تورهای خودگردان و مترجمان انگلیسی زبان همواره در این مکان حاضر هستند). یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که در نزدیکی این مکان واقع شده است مرکز ملی آبزیان است و این مکعب آبی به خاطر نمایش جذاب شبانه که این مکعب را به شکل یک قطعه یخ غول پیکر نور افشانی می نمایند، شناخته شده است. در این قسمت بخشی که در آن المپیک شنا برگزار گردید قرار گرفته که بخشی از آن به پارک آبی و کلوپ آبی تبدیل شده است.

معبد لاما

این معبد با نام معبد یانگ میز شناخته می شود. معبد لاما یکی از جذاب ترین و زیباترین معابد پکن است. این معبد بعد از روی آوردن به لاماایسم -مذهبی از تبت- به مقر رسمی این مذهب در پایتخت تبدیل شد و اهداف سیاسی را دنبال می کرد. از ویژگی های تالار پادشاه در بهشت (Tian Wang Dian) می توان تناسب فوق العاده و دارای بودن ویژگی های هنری باارزش و مجسمه بودا که توسط چهار پادشاه احاطه شده و در برگیرنده اشیا نمادینی مانند وزغ، شمشیر، مار و سپر است، را برشمرد. یکی از مجسمه های باارزش مجسمه Weituo، الهه محافظ در دین بودایی، است که شمشیری آهنی در دست دارد. از بناهای مهم دیگر که ارزش دیدن دارند: سالن یادبود چهارستونی Yubi Ting، که بنای اطراف لوح سنگی آن در 1792 ساخته شده است و لوح در برگیرنده تاریخچه دین بودایی به چهارزبان چینی، منچوری، تبتی و مغولی است، سالن Falun Dian که محل آموزش و ملاقات های صومعه بوده و در بخش داخلی آن یک مجسمه 6 متری، دو تخت پادشاهی و چندین لوح مقدس واقع شده است، و بزرگترین سازه در معبد لاما، سالن چهارهزار نفری (Wangfu Ge) با تندیس های عطیم چوبی به ارتفاع 18 متر.

موزه مرکزی پکن

پکن خدمات خوبی به علاقه مندان به هنر و فرهنگ ارائه میکند. بخصوص در موزه مرکزی پکن که یکی از موزه های هنری برجسته در این کشور محسوب می شود.این موزه که یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن هست، در سال 1981 افتتاح شده و مجموعه گسترده ای از مصنوعات از قبیل ظروف چینی و برنزی باستانی،خوشنویسی ها و کارهای هنری و مجسمه های زیبایی از چین و سایر بخشهای آسیا را در بر می گیرد. از دیدنی های برجسته این مجموعه می توان به بیش از 200000 سازه فرهنگی اشاره نمود که بسیاری از آنها مربوط به داخل یا اطراف پکن هستند، از جمله این سازه ها می توان به ستون بزرگ متعلق به امپراطوری چیانگ لانگ با ارتفاع 7 متر و وزنی بیش از 40 تن، و اسناد و نوشته های قدیمی اشاره نمود. یکی دیگر از بخش های مدرن پکن که ارزش دیدن دارد، مرکز ملی هنرهای نمایشی (Guójiā dà jùyuàn) است که با نام مستعار تخم غول پیکر شناخته می شود.این ساختمان از بهترین ساختمان های اپرا است که در سال 2001 افتتاح شد و از آن موقع تا به حال میزبان بسیاری از هنرمندان برجسته اپرای دنیا بوده (اگر بتوانید در یکی از اجراها حضور پیدا کنید این مکان، واقعا ارزش دیدن دارد).

رصدخانه باستانی پکن

رصدخانه سنگی پکن (Běijīng Gǔ Guānxiàngtái) که در بخش شرقی شهر واقع شده است در سال 1442 کامل شده و تا سال 1929 بطور مداوم مورد استفاده قرار می گرفت. این رصدخانه از قدیمی ترین رصدخانه های دنیا محسوب می شود. بسیاری از ابزارهای تلسکوپ مانند در فضایی به مساحت 100000متر مربع جای دارند. از سال 1673 با استفاده از کره سماوی و از قرن 18 با استفاده از حلقه سماوی محل قرار گیری سیارات توضیح داده می شد (در آن دوران اینها تنها روشهای رصد شناخته شده محسوب می شدند).همچنین در این مکان تعدادی از ابزارهای بزرگ برنزی که توسطJesuit مبلغ مذهبی فردیناند وربیست ساخته شده بود، نگهداری می شود. در بخشی از دیوار قدیمی شهر در یکی از قلعه های بلند موزه ای واقع شده است که بخشی از دانش شگفت آوری که در خصوص ستارگان و سیارات در ن زمان وجود داشته را در معرض دید بازدید نمایندگان قرار داده است.

معبد Fayuan

معبد Fayuan به عنوان خاستگاه معبد لاو شناخته می شود. ساخت این معبد به سال 645 میلادی می رسد و شامل چندین سالن است که در آنها کتیبه های سنگی باستانی نگهداری می شود. قدمت این کتیبه ها به قرن 7 میلادی می رسد. این معبد شاهد بسیاری از رویدادهای تاریخی مهم پکن بوده، در دوره ای در قرن 12 میلادی امپراطور Emperor Huizong در این معبد زندانی بود، در دوره ای بعنوان مهمترین دفتر دولتی از آن استفاده می شد و در دوره ای دیگر به عنوان باغ گیاه شناسی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه از معبد به عنوان مکانی برای عبادت و مقر آموزشگاه بودائیسم استفاده می شود که مهمترین مرکز آموزشی در چین محسوب می شود. از دیدنی های دیگر این مکان می توان به برج طبل و ناقوس در حیاط اول، تالار پادشاهان بهشت همراه با مجسمه های زیبایی که در آن واقع شده است، سالن ماهاویرا که مسکن بوداهای زمان حال، گذشته و آینده است که در 18 پیکر لوحان نشان داده شده اند اشاره نمود. یکی از گرانبهاترین بخش های معبد، مجسمه های سرامیکی متعلق به سلسله هان (25-255 میلادی) است که در تالار Dabianjue Tang نگهداری می شوند. از دیگر مکان های بودایی که ارزش بازدید دارند، معبد ژیهوا است که از سال 1444 میلادی ساخته شده است یکی از مجموعه های اصلی مربوط به دوره مینگ در بخش قدیمی شهر پکن است. از دیگر دیدنی ها تالار Tathagata (Rulai Dian) است که به نام مجسمه مربوط به بودای متعالی نامیده می شود. این تالار به خاطر بوداهای کوچک متعددی که از دیوارهای آویخته شده اند، تالار 10000 بودا نامیده می شود. بازدید از این معبد که یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن هست را به هیچ عنوان نباید از دست داد.

پارک Coal Hill

پارک Coal Hill (Jingshan) که یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن هست در مقابل دروازه شمالی کاخ امپرطوری واقع شده است و دارای یکی از بهترین چشم اندازهای پکن است، بخصوص چشم اندازی که به پارک آبی Beihai و کاخ ممنوعه دارد عالی است . این مکان به خاطر ذغالهایی که در طول امپراطوری مینگ در این مکان ذخیره شده است تپه ذغال سنگ نامیده می شود.این تپه بزرگ تنها تپه مصنوعی پکن است. ساخت قصر امپراطوری در سال 1416 میلادی آغاز شد . با انتقال نخاله های ساختمانی مربوط به شهر قدیمی و خاک حاصل از حفاری های مورد احتیاج برای ساخت قصر جدید ، حجم و ارتفاع این تپه افزایش یافت. علاوه بر باغ های باشکوه و جهت های پیاده روی زیبا، میتوانید از درخت اقاقیای قدیمی که آخرین امپراطور مینگ در سال 1644 خود را از آن حلق آویز نموده دیدن کنید.

معبد کنفوسیوس

بعد از یک پیاده روی کوتاه از معبد لاما از کوچه های فرعی زیبایی که با دروازه های حکاکی شده محصور شده است، به معبد کنفوسیوس که یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن هست می رسید. این معبد در سال 1302 ساخته شده و به فیلسوف و معلم بزرگ، کنفوسیوس اختصاص دارد. کنفوسیوس کسی است که تعالیمش قرن ها بر زندگی جمعی و خصوصی مردم حکمفرما بوده. یکی از شناخته شده ترین معابد کنفوسیوس ، معبد پکن است که تا به حال میزبان جشن های بزرگی مانند مراسم تاجگذاری امپراطور بوده. این معبد دارای 198 ستون است که نام 51624 عالم کنفوسیوسی بر آنها حک شده- کسانی که پس از سال 1416 میلادی امتحانات دولتی را با موفقیت طی کردند- تا سال 1904 که این امتحانات لغو شدند این روند ادامه داشت. از دیدنی های دیگر می توان به تالار دستاورد های عظیم (Dacheng Dian) اشاره نمود که محل قرارگیری تعداد زیادی از زیارتگاه های وقف شده برای کنفوسیوس،شاگردانش و فیلسوفان کنفوسیوسی دیگر است، همچنین بسیاری از آلات موسیقی قدیمی، ابزارهای سنتی که در جشن ها استفاده می شدند درتراس بزرگی در بخش جلویی سالن جای گرفته اند. مکان مذهبی دیدنی دیگر که نمای بیرونی زیبایی دارد (به جز مسلمانان کسی اجازه ورود به آن را ندارد) مسجد Niu Jie Qingzhen Si است که در سال 995 میلادی ساخته شده است. این مسجد قدیمی ترین و بزرگترین مسجد پکن است که در بخش مسلمان نشین شهر واقع شده است و شامل یک مناره، شش برج برای رصد ماه و دو سالن اصلی است که دارای چندین ستون با کتیبه های چینی و عربی می باشد.

باغ وحش پکن

در ناحیه شمال غرب پکن باغ وحش پکن (Běi jīng dòng wù yuan) که یکی از جاذبه های گردشگری پکن و مناطق دیدنی پکن هست با مساحتی بیش از 220 هکتار واقع شده است. این باغ وحش در سال 1906 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین باغ وحش های چین است. این باغ وحش با نزدیک به 15000 حیوان از 1000 گونه مختلف ، بزرگترین باغ وحش کشور است. این باغ وحش شامل بسیاری از گونه های بومی مانند ببر جنوبی چین، پلنگ برفی، میمون طلایی و پاندا و بعضی از گونه های بسیار نادر مانند ماهیخوار تاج قرمز و بزکوهی Pere Davids می باشد. گونه هایی از حیوانات سرتاسر دنیا مانند فیل ها، شیر ها و جگوار ها نیز در این مجموعه جای گرفته اند. این مجموعه شباهت زیادی به باغ های چینی قدیمی دارد و با چنگل های متراکم، مراتع، رودخانه ها، رود ها و حوض ها و تراس ها و آفتابگیرهای دلپذیر تکمیل شده است.این باغ وحش یک آکواریوم زیبا نیز دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 415

به "معرفی جاذبه گردشگری پکن و گشت و گذار در این شهر دیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه گردشگری پکن و گشت و گذار در این شهر دیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید