محمدرضا عارف: به دنبال عبور از روحانی نیستیم

به گزارش مجله پیکوشو، محمدرضا عارف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب گفت: رهبر انقلاب ترسیم روشن و شفافی از دهه های آینده در گام دوم انقلاب داشتند. او با بیان اینکه در گام دوم انقلاب رهبر انقلاب توصیه هایی داشتند ادامه داد: رهبر انقلاب درباره بخش پژوهش، اخلاق اقتصاد، مبارزه با فساد، استقلال و آزادی و سبک زندگی توصیه هایی داشتند که باید نگاه کنیم ببینیم در سال های گذشته در این موارد چه کار هایی انجام داده ایم که در دهه های آینده انقلاب موضوعات را بررسی کنیم و به نقطه مطلوب برسیم.

محمدرضا عارف: به دنبال عبور از روحانی نیستیم

به گزارش امیدنامه، رئیس فراکسیون امید مجلس دهم با تأکید بر اینکه باید نگاه کنیم ببینیم کدام جوانان می توانند مخاطب این بیانیه باشند، اضافه کرد: امروز در بیانیه گام دوم بیشترین نگاه ها به جوانان و به سمت دانشجویان می رود که دانشجویان در سال های گذشته نقش آفرینی های مؤثری در عرصه های مختلف داشته اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با مرور سیر تحولات جنبش دانشجویی و با بیان اینکه پس از انقلاب نیز جنبش دانشجویی در مقاطعی همراهی با مطالبات مردم داشته اند، اظهار کرد: بعد از انقلاب دانشجویان در عرصه های مختلف حضور پررنگ داشتند؛ البته در سه دهه گذشته نقش دانشجویان کم رنگ تر شده است که باید در دهه های آینده رویکرد جدیدی برای آن ها تعریف کرد تا در صحنه حضور پیدا کنند.

عارف در ادامه نقد هایی نیز به جنبش دانشجویی وارد دانست و گفت: کاهش همدلی و صمیمیت بین تشکل ها، عدم تحمل رقیب و تلاش برای حذف رقیب، انشعاب های مختلف، درگیری با مسائل حاشیه ای، نگاه کوتاه مدت به مسائل و فراموش کردن ارزش ها و برچسب های غیراخلاقی به یکدیگر زدن و کم رنگ شدن دغدغه های انقلابی تأثیرپذیری از جریان های بیرون دانشگاه و بی اعتمادی به نهاد های دولتی و حاکمیتی و نیز ذوب شدن در برخی نهاد های حاکمیتی ازجمله چالش های جدی جنبش دانشجویی در مقطع فعلی است.

او همچنین از به فراموشی سپردن کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه انتقاد کرد و گفت: یکی از مطالبات جدی رهبری راه اندازی کرسی های آزاداندیشی است البته شاهد بودیم که بعضا برخورد های امنیتی با برگزارکنندگان کرسی های آزاداندیشی صورت می گرفت.

عارف در پاسخ به پرسشی درباره اینکه اصلاح طلبان از چه زمانی عبور از روحانی را کلید زدند، گفت: ما هیچ گاه از دولت روحانی عبور نکرده و عبور نخواهیم کرد. به دولت آقای روحانی نقد جدی داریم، اما توهین های اخیر به رئیس جمهور در اصفهان را خلاف اخلاق می دانیم و سؤال جدی این است که چرا جامعه اسلامی دانشجویان در برابر توهین به رئیس جمهور سکوت کرده است.

او با بیان اینکه در مجلس دهم دستاورد های مهمی داشتیم ادامه داد: یکی از دستاورد ها این بود که با مصاحبه اصولگرایان را متقاعد کردیم از برچسب زدن ها دست بردارند به همین دلیل آن ها دیگر ما را خائن و ضددین نمی شناسند.

عارف در همین زمینه گفت: در یک دهه گذشته افرادی که به اتهام جاسوسی محاکمه و اعدام شده اند متعلق به کدام جریان سیاسی بوده اند؟ مطمئنا متعلق به جریان اصلاح طلب نبوده اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هر دولتی که روی کار می آید باید حمایت شود و چوب لای چرخش گذاشته نشود، گفت: شکست دولت شکست مردم و نظام است. دولت باید قوی پیش برود البته توقعات از دولت یازدهم و دوازدهم بالاتر از این بود که باید شرایط اقتصادی کشور را هم در نظر بگیریم و ببینیم در این شرایط دولت چه اقداماتی داشته است. رئیس فراکسیون امید مجلس دهم با بیان اینکه اصولا با حذف تشکل های دانشجویی و برخورد خشن با آن ها مخالف هستم، در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در جریان اصلاحات افراد تندرو وجود دارند، اضافه کرد: درباره رادیکال شدن برخی از اصلاحات نیز باید تعریفی از تند و کندشدن افراد داشته باشیم و نباید برچسب های تعریف نشده برای حذف یک سری افراد داشته باشیم.

عارف با بیان اینکه بخشی از جریان اصولگرا جریان انحرافی نامیده شدند، شرح داد: متأسفانه هنوز تریبون های کل نظام در اختیار یک جریان خاص است در 40 سال گذشته نگاه کنید بنده چند دقیقه در صداوسیما بودم. رفتار صداوسیما اظهر من الشمس است؛ برای مثال در شب یلدا فردی را که احتمال کاندیداتوری اش وجود دارد، به صداوسیما آوردند و حافظ خوانی کرد. این بازی با این شرایط قابل دوام نیست. او با بیان اینکه بنده از عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان حمایت می کنم، بیان کرد: چرا اصولگرایان به سازوکاری مانند شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان نرسیدند، شورای سیاست گذاری یک الگوی پیروز بود که در حال ادامه پیداکردن است.

کننده مردم تهران در مجلس دهم با بیان اینکه نباید خود را قیم مردم بدانیم، شرح داد: راهبرد جناح راست متأسفانه مشارکت پایین در انتخابات پیش رو است و اگر این اتفاق بیفتد قطعا برنامه هایی که غربی ها برای ما آماده کرده اند، محقق می شود. نظر دموکرات ها اجماع سازی علیه ایران است. عارف با بیان اینکه جریان اصولگرایی هیچ گاه دغدغه ردصلاحیت ها را نداشتند، اما اصلاح طلبان این دغدغه را همواره داشتند، اضافه کرد: امروز مهم ترین دغدغه مردم معیشت است که در این راه فقط دولت مقصر نیست مسئله درونی و بیرونی در این موضوع دخیل هستند اگرچه ناکارآمدی مسئله مهمی است که بخشی از این ناکارآمدی در درون دولت است.

او با بیان اینکه در انتخابات داور باید بی طرف باشد و نباید به یک جریان سیاسی تمایل داشته باشد، گفت: آقای باهنر به عنوان یک چهره شاخص اصولگرا در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود در انتخابات مجلس تکلیف بیش از 100 کرسی از پیش مشخص است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد مجلس دهم، گفت: اشکال مجلس دهم این بود که یک جریان سومی در آن شکل گرفت، اما از عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم دفاع می کنم به عنوان نمونه حذف اعدام برای مواد مخدر از اقدامات مؤثری بود که در مجلس دهم و از سوی فراکسیون امید انجام شد. عارف در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر در انتخابات پیش رو اصلاح طلبان شکست بخورند مانند سال 88 به خیابان می آیند، گفت: وقتی در سال 88 به مردم خس و خاشاک گفته می شود انتظار چه واکنشی از مردم دارید؟.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1564

به "محمدرضا عارف: به دنبال عبور از روحانی نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا عارف: به دنبال عبور از روحانی نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید