مناطق کوهستانی البرز ظرفیت ساخت تله کابین را دارد

به گزارش پیکوشو، خبرنگاران/البرز استاد جغرافیا و گردشگری دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه خوارزمی گفت: صنعت گردشگری به عنوان یکی از چهار فعالیت پردرآمد این ظرفیت را دارد که به عرصه مناسبی برای فعالیت کارآفرینان و ایده پردازان تبدیل گردد.

مناطق کوهستانی البرز ظرفیت ساخت تله کابین را دارد

علی موحد در سلسله نشست های آنالیز چشم انداز صنعت جهانگردی در کشور با موضوع تحلیل فرصت های کارآفرینی در جهانگرددی با تاکید بر کلانشهر کرج که توسط معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز به صورت مجازی برگزار گردید، گفت: امروز کارآفرینی به طور گسترده و مستقیم روی ابعاد رشد اقتصادی، فراوری، رقابت و گسترش فناوری اثرگذار است. صنعت جهانگردی به عنوان یکی از چهار فعالیت و پردرآمد این ظرفیت را دارد که به عرصه مناسبی برای فعالیت کارآفرینان و ایده پردازان تبدیل گردد.

به گزارش خبرنگاران، وی با بیان این که جهانگردی در ایران به رشد و توسعه کافی دست نیافته است، مطرح نمود: ما باور داریم که صنعت جهانگردی در ایران از صنایع مهم کشور است. صنعتی که ظرفیت و پتانسیل بالایی در آن نهفته است و می تواند نقش پررنگی در اقتصاد کشور ایفا نماید اما متاسفانه هنوز نتوانسته به آن جایگاهی باید داشته باشد برسد.

باید در حوزه کارآفرینی، فرصت را جستجو کنیم

موحد با اشاره به تعاریف علمی کارآفرینی در جهان ادامه داد: کارآفرینی فرآیند پویای بینش، تغییر و ایجاد است. تعریف دیگری از کارآفرینی وجود دارد که می گوید کارآفرینی فرآیند خلق چیزی جدید و با ارزش به وسیله راه اندازی یک کسب و کار با اختصاص زمان مورد احتیاج، با در نظر دریافت ریسک های اقتصادی، روحی و اجتماعی به منظور رسیدن به رضایت شخصی، پاداش های پولی و ارضای احتیاج استقلال طلبی در افراد است.

وی توضیح داد: فرصت از مهم ترین بخش های شکل گیری یک فرآیند کارآفرینی است. فرصت ها پیش زمینه شکل گیری طرح های تجاری هستند. شروع کارآفرینی با شناخت یک فرصت است که البته کار بسیار سختی است و کارآفرینی پیروز می گردد که دانش پیدا کردن و شناسایی و ارزیابی فرصت های مناسب را داشته باشد.

موحد همچنین خاطر نشان کرد: فرصت ها برای همه یکسان است اما کسانی برنده خواهند بود که به موقع و دقیق، با در نظر دریافت همه شرایط، فرصت های مناسب را تشخیص بدهند و اقدامات لازم را مدیریت نمایند. در عرصه کارآفرینی امروز، کسی پیروز خواهد بود که قدرست ارزیابی فرصت را داشته باشد زیرا این گونه نیست که همه فرصت های ایجاد شده، ظرفیت کافی برای ایجاد یک کسب و کار خوب را داشته باشند. در این زمینه، دانستن الگوها و مدل های شناخت و ارزیابی فرصت، برای یک کارآفرین پیروز الزامی است.

علی موحد ادامه داد: صنعت جهانگردی عرصه ای است که می تواند فرصت های بسیاری را در زمینه های مختلف مثل اقامتی، سیاحتی، عمومی، سلامت، اداری، تجاری، فرهنگی، پذیرایی و حوزه حمل و نقل در اختیار کارآفرینان قرار بدهد و عرصه را برای ایجاد کسب و کارهای مفید و پربازده آماده کند. با توجه به این گستردگی، صنایع حوزه جهانگردی این ظرفیت را دارند که به طور جدی روی اقتصاد کشور، اثر گذار باشند.

برنامه ای برای پیشرفت صنعت جهانگردی در البرز

این کارشناس حوزه کارآفرینی و جهانگردی در رابطه با ظرفیت های جهانگردی البرز گفت: استان البرز به خصوص شهر کرج در تمام زمینه ها، جاذبه جهانگردی دارد. جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی به وفور در این استان مشاهده می شوند. ما طی آنالیز و کارشناسی این ظرفیت ها، فرصت های مطلوب کارآفرینی در عرصه جهانگردی استان البرز را شناسایی و آنالیز کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم.

موحد در تشریح طرح تحلیل فرصت های کارآفرینی در جهانگردی با تاکید بر کلان شهر کرج گفت: در تحقیقات اجرا شده، احداث و گسترش موزه ها برای جذب بیشتر جهانگرد در استان البرز اهمیت بسیاری دارد. دومین فرصت شناسایی شده، احداث هتل های مناسب در البرز به خصوص کرج است. متاسفانه امروز استان البرز در این زمینه دچار ضعف های بزرگی است که باید جبران شوند.

وی اضافه کرد: سومین فرصت ارزیابی شده، امکان طراحی و ساخت تله کابین و محورهای جهانگردی است. البرز به خاطر کوهستانی بودن در بخش شاقتصادی، ظرفیت مناسبی برای ایجاد تله کابین دارد و این حوزه محل خوبی برای سرمایه گذاران عرصه جهانگردی خواهد بود. ایجاد مهمانسرا، سایت های ورزشی، راه اندازی تاکسی های جهانگردی و احداث پارک های مناسب نیز از دیگر فرصت هایی هستند که برای پیشرفت صنعت جهانگردی در البرز، پیش روی این استان است.

فوتبال حبابی؛ فرصت کارآفرینی از نوع ورزشی

در ادامه این برنامه افشین احمدزاده، طراح شهرهای هوشمند تفریحی و کارآفرین حوزه جهانگردی هم مطرح نمود: تفاوت یک کارآفرین با یک فرد عادی این است که چشم او نسبت به یافتن فرصت ها بسیار حساس است. شخص کارآفرین همواره درحال نظاره و آنالیز فرصت ها است که بتواند احتیاجی از جامعه را برطرف کند. کارآفرین زندگی به خصوصی دارد و باید در شروع کار این نوع از زندگی را بپذیرد و سپس وارد این عرصه گردد. مراحل بعدی کارآفرینی به ترتیب تحقیق در فرصت ها و در نهایت اقدام به شروع فعالیت است.

احمدزاده ضمن اشاره به تجریبات گروه خود با بیان اینکه فعالیت های ورزشی نیز می تواند به عنوان یکی از فرصت های حوزه جهانگردی مورد توجه قرار بگیرد اضافه کرد: ما پیروز شدیم به عنوان یک گروه فعال کارآفرین در عرصه جهانگردی، ورزش فوتبال حبابی را به عنوان یک ایده خام و بکر تبدیل به فرصت کنیم. خوشبختانه امروز این ورزش در 18 استان کشور اجرا می گردد و برای 180 نفر به طور مستقیم و برای 320 نفر به صورت غیرمستقیم، شغل ایجاد نموده است. این گزاره نشان می دهد که جهانگردی عرصه گسترده ای است و برای این که بتوانیم بهره کافی از این حوزه را ببریم، کافی است که نیروی خود را روی شناخت فرصت ها متمرکز کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1462

به "مناطق کوهستانی البرز ظرفیت ساخت تله کابین را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناطق کوهستانی البرز ظرفیت ساخت تله کابین را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید