مناظره اول دونالد ترامپ و جو بایدن؛ مناظرات چقدر مهم هستند؟

به گزارش پیکوشو، برگزارکنندگان نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کردند: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جو بایدن رقیب دموکرات وی در نخستین مناظره 90 دقیقه ای درباره دیوان عالی، ویروس کرونا، همگرایی رای گیری و مسائل نژادی پرستی در شهر های آمریکا مناظره خواهند کرد.

مناظره اول دونالد ترامپ و جو بایدن؛ مناظرات چقدر مهم هستند؟

به گزارش خبرنگاران، اولین مناظره نامزد های ریاست جمهوری آمریکا در کلیولند 29 سپتامبر (8 مهر)، مناظره نامزد های معاونت ریاست جمهوری در سالت لیک سیتی 7 اکتبر (16 مهر)، دومین مناظره نامزد های ریاست جمهوری در میامی 15 اکتبر (24 مهر) و سومین و آخرین مناظره نامزد های ریاست جمهوری در نشویل 22 اکتبر (1 آبان) برگزار خواهد شد.

مناظرات تاثیر اصلی را در تعیین برنده انتخابات ندارد

محسن جلیلوند کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه مناظرات تلویزیونی بین نامزد های ریاست جمهوری آمریکا از زمان جان کندی شروع شد، گفت: اما این منظرات در همان دهه 60 میلادی متوقف شد و دوباره از سال 1980 از سر گرفته شد، در مورد این مناظرات به اعتقاد بنده تاثیر اصلی را بر روی نتیجه این انتخابات مناظرات ندارد، بلکه ویژگی های شخصیتی نامزد ها برای رای دهندگان آمریکایی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی اضافه کرد: این مناظرات مردم آمریکا را برای حضور در عرصه انتخابات آماده می کند، نتیجه انتخابات در آمریکا در دقیقه 90 تعیین می شود و از الان نمی توان پیش بینی دقیقی در این زمینه ارائه داد، این در حالی است که ترامپ الان از شانش بیشتری برای انتخاب شدن برخوردار است، چرا که از نظر شخصیتی بر بایدن رجحان دارد و همین عامل می تواند او را دوباره به کاخ سفید برساند.

جلیلوند اضافه کرد: دیدگاه هایی که بایدن و ترامپ دارند، زیاد برای عمومی مردم اهمیت ندارد و آن ها توجهی به دیدگاه های آنان ندارد، در عوض آمریکایی ها از شخصیت های قدرتمند بسیار خوششان می آید و با توجه به اینکه ترامپ این طور القاء می کند که از صلابت خیلی بیشتری نسبت به بایدن، برخوردار است، این مسئله می تواند ترامپ را برای پیروزی در موضع رجحان قرار دهد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به اینکه ترامپ این روز ها برای رنگین پوستان، به خصوص سیاه پوستان برنامه های ویژه ای دارد، گفت: او در چند روز گذشته در جمع سیاه پوستان حاضر شد و به آن ها اعلام کرد اگر انتخاب شود، 500 میلیارد دلار برای اشتغال رنگین پوستان بودجه در نظر خواهد گرفت، از سویی او روز ملی مبارزه با نژاد پرستی را تعطیل اعلام کرد، انجام چنین اقداماتی می تواند شرایط ترامپ را بهبود ببخشد.

وی با بیان اینکه طی ماه های گذشته دموکرات ها تلاش داشتند، از ترامپ یک چهره نژادپرست بسازند، ادامه داد: در این زمینه رئیس جمهور آمریکا سعی کرد، که با انجام اقداماتی نظر سیاه پوستان را به خود جلب کند، جامعه رنگین پوستان آمریکایی حدود 13 درصد از جمعیت کل آمریکا را شامل می شوند و در این رابطه اگر ترامپ بتواند نیمی از آن ها را با خود همراه سازد، شانس خود را برای انتخاب مجدد بسیار افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

سرنوشت انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟

شروع مناظرات ترامپ و بایدن از 8 مهر؛ سورپرایز اکتبر ترامپ چیست؟

مخاطبان اصلی مناظرات تلویزیونی

علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه در انتخابات ایالات متحده دو عنصر قدرت و ثروت، نقش بسیار زیادی دارد، گفت: در حال حاضر ترامپ از هر دو برخوردار است و بنابراین شانس بسیار بالایی برای انتخاب شدن دارد، در حال حاضر گروه های مذهبی که دارای قدرت و ثروت زیادی هستند، از او پشتیبانی می کنند، گروه کوکلوس کلان که یک فرقه بسیار تندرو و افراطی در آمریکا به حساب می آید، در 15 ایالت قدرت برتر را دارد و این به ترامپ می تواند کمک بسیار زیادی کند.

وی با اشاره به اینکه با شروع مناظرات به دلیل این که ترامپ رئیس جمهور مستقر است، از اطلاعات بیشتری نسبت به بایدن برخوردار خواهد بود، اضافه کرد: هر یک از دو نفر داری ویژگی های مثبت و منفی هستند، ترامپ از قدرت کلام و شخصیت قدرتمندتری برخوردار است و تجربه چهار سال ریاست جمهوری را دارد و در مقابل بایدن از لحاظ شخصیتی ضعیف است، اما دارای سابقه سیاسی بسیار قوی است که می تواند برای او یک امتیاز ویژه باشد.

بیگدلی با تاکید بر اینکه حدود 70 درصد از کسانی که مردد هستند که به چه کسی رای بدهند، هنوز تصمیم خود را نگرفته اند، اظهارداشت: مخاطبان اصلی مناظرات تلویزیونی این افراد هستند و ترامپ و بایدن هرکدام بتوانند که توجه این رای دهندگان را به خود جلوه کنند، به طور قطع می توانند برنده انتخابات باشند، از سویی مناطره اول نیز در مورد مسائل داخلی آمریکا، از جمله بحران کرونا، مسائل نژاد پرستی، اقتصاد آمریکا و... است، حال باید دید که آیا بایدن می تواند ترامپ را به چالش بکشاند.

این کارشناس اضافه کرد: اگر بایدن بتواند از ضعف هایی که دولت ترامپ طی شش ماه گذشته با آن روبرو بوده استفاده کند، قدر مسلم می تواند به پیروزی بزرگی درست پیدا کند، این مناظره اول برای هر دو نامزد بسیار مهم است، اگر بایدن در این مناظره شکست بخورد، در مناظره بعدی که در مورد سیاست خارجی است، مسلما با مسائل بسیار زیادی روبرو خواهد شد.

نمی توان ننتیحه مناظرات را پیش بینی کرد

امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه قبل از شروع مناظرات نمی توان تحلیلی در مورد آنچه که ممکن است در این رویداد رخ دهد، ارائه داد، گفت: اما چیزی که تعیین است، نظرسنجی هایی که یکی دو روز بعد از این مناظره انجام می شود، می تواند بسکمک از ابهامات را در مورد فرایند انتخایات ریاست جمهوری آمریکا تعیین کند، بعد از این مسئله تحلیل دقیقی در مورد آنچه رخ داده، می توان ارائه داد.

وی اضافه کرد: ترامپ طی دوماهه گذشته توانسته میزان اشتغال در آمریکا را بهبود ببخشد، به طوری که در ماه های گذشته، کرونا، ماهی یک میلیون فرصت شغلی را در آمریکا از بین می برد، اما این آمار الان رسیده به 100 هزار فرصت شغلی، از سوی دیگر نرخ بیکاری در آمریکا از 15 درصد به 7 درصد کاهش یافته که این موضوع نشان دهنده آن است که ترامپ توانسته کرونا را در آمریکا تا حدودی مدیریت کند.

ابوالفتح با تاکید بر اینکه ترامپ برای باقی ماندن در کاخ سفید نیاز به دستاورد های بزرگ دارد، گفت: این دستاورد ها نیز در داخل خود آمریکا باید به دست بیاید، از طریق بهبود اوضاع اقتصادی و همچنین کاهش تب نژادپرستی در این کشور، اگر او بتواند این مسائل را مدیریت کند، می تواند به موفقیت برسد، چرا که دموکرات ها تا الان نشان داده اند، تنها نظاره گر این هستند که بجران های موجود در آمریکا ترامپ را از قدرت ساقط کند، چراکه تا الان بایدن کار خاصی را انجام نداده است.

این کارشناس مسائل آمریکا یادآورشد: به طور کلی می توان گفت، رقابت فشرده ای بین ترامپ و بایدن در جریان است و تا روز رای گیری نیز تعیین نخواهد شد که کدامیک می توانند به رجحان دست یابند، از سویی سورپرایز اکتبر نیز می تواند یک نقطه عطف در این انتخابات باشد که هرکدام از این دو، بتوانند از این موقعبت استفاده کنند، قدر مسلم در موضع برتر قرار می گیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1250

به "مناظره اول دونالد ترامپ و جو بایدن؛ مناظرات چقدر مهم هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناظره اول دونالد ترامپ و جو بایدن؛ مناظرات چقدر مهم هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید