میانگران، تالابی که به حوض فاضلاب تبدیل شده است

به گزارش پیکوشو، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه با اشاره به شرایط نامطلوب تالاب میانگران این شهرستان گفت: در حال حاضر از 2400 هکتار مساحت تالاب میانگران، حدود یک بیستم آن دارای آب است که عمده آن فاضلاب است.

میانگران، تالابی که به حوض فاضلاب تبدیل شده است

عباس سلطانی در گفت وگو با پیکوشو، با اشاره به تلف شدن حدود 12 رأس گاو در اطراف تالاب میانگران ایذه که هفته گذشته رخ داد، اظهار کرد: دامپزشکی علت تلف شدن این گاوها را احتمال آلودگی زیست محیطی تالاب میانگران عنوان نموده است که این علت هنوز قطعیت نیافته است زیرا این آلودگی سال ها است که وجود دارد اما در سال های گذشته تلفاتی نداشتیم.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه تالاب میانگران پناهگاه حیات وحش است، چرای احشام در آن ممنوع اعلام شده است و اگر کسی احشام خود را به این تالاب برای چرا بیاورد تخلف نموده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه توضیح داد: فاضلاب شهری و پسماند ایذه به وسیله چند کانال در تالاب میانگران ایذه تخلیه می شوند که منبع آلودگی این تالاب همین فاضلاب های شهری است.

سلطانی با اشاره به خطرات چرای دام در تالاب میانگران ایذه، گفت: زمانی که فاضلاب شهری وارد تالاب می گردد قطعاً اگر حیوانی از آن استفاده کند دچار عارضه خواهد شد.

وی با اشاره به تخلیه فاضلاب خام در تالاب میانگران ایذه، بیان نمود: تنها منبع تغذیه کننده تالاب میانگران، آب بارندگی و فاضلاب شهری است. تخلیه فاضلاب در این تالاب باعث نابودی تالاب می گردد. فاضلاب، میکروب و ویروس را به همراه دارد و همه چیز را با خود از بین می برد. همچنین به دلیل اینکه فاضلاب به وسیله کانال های بزرگ به تالاب تخلیه می گردد پسماند و زباله هم همراه خود دارد.

سلطانی مطرح کرد: در حال حاضر تقریباً هیچ موجود آبزی در تالاب میانگران وجود ندارد و تا حدی آلودگی در این تالاب بالا است که همه چیز را با خود از بین می برد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه با بیان اینکه تخلیه فاضلاب های شهری در تالاب میانگران از گذشته انجام می شد و تاکنون ادامه دارد، توضیح داد: در این راستا پیگیری های زیادی کردیم و مقرر شده بود که شرکت آب و فاضلاب ایذه، شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه مرکزی احداث کند تا فاضلاب شهر جمع آوری و تصفیه گردد و حدود دو سال پیش مجوز آن را اخذ کرد اما تاکنون حتی کلنگ زنی آن انجام نشده است البته این کار هزینه بر و زمان بر است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: از طرف دیگر، شرکت آب و فاضلاب ایذه احداث کانال ها را به گردن شهرداری می اندازد و شهرداری نیز هدف خود از احداث کانال ها را برای راهنمایی آب ناشی از بارندگی عنوان نموده است.

وی توضیح داد: در نهایت از دو سال پیش علیه شرکت آب و فاضلاب ایذه شکایت کردیم اما تاکنون رأی دادگاه صادر نشده است.

سلطانی با اشاره به وضعیت آبگیری تالاب میانگران ایذه، بیان نمود: ظرفیت آبگیری تالاب میانگران در زمستان تقریباً تکمیل شده بود اما به دلیل اینکه منبع تغدیه آن تنها بارندگی و فاضلاب شهری است تقریباً در شش ماهه نخست سال رو به خشکی می رود و به یک تالاب فصلی تبدیل می گردد. در تابستان به جز فاضلاب های شهری، آبی در این تالاب وجود ندارد. همچنین به دلیل تخلیه فاضلاب، پسماند و رسوبات در تالاب، عمق تالاب هر سال رو به کاهش است و در این شرایط تالاب به سرعت خشک می گردد. در حال حاضر از 2400 هکتار مساحت تالاب میانگران، حدود یک بیستم آن دارای آب است که عمده آن فاضلاب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 314

به "میانگران، تالابی که به حوض فاضلاب تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگران، تالابی که به حوض فاضلاب تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید