نصب آینه ای بزرگ برای بازتاب نور خورشید و مقابله با گرمایش جهانی

به گزارش مجله پیکوشو، کاهش پرتو های خورشیدی (SRM) که با نام مهندسی زمین خورشیدی هم شناخته می شود، از جمله پیشنهاد های برنامه محیط زیست سازمان ملل به منظور استفاده از فناوری ساختارشکن برای جلوگیری از شرایط اضطراری اقلیمی است.

نصب آینه ای بزرگ برای بازتاب نور خورشید و مقابله با گرمایش جهانی

در این گزارش که یک گروه متخصص از دانشمندان اقلیمی آن را گردآوری کرده اند، آمده است: اس. آر. ام تنها رویکرد شناخته شده ای است که می تواند طی چند سال آینده برای خنک کردن زمین استفاده شود.

شبیه سازی های مدل اقلیم دائما نشان می دهد که اس. آر. ام می تواند برخی آثار افزایش گاز های گلخانه ای بر اقلیم جهانی و منطقه ای، از جمله چرخه های کربن و آب را جبران و متعادل کند، اما ممکن است تغییرات اقلیمی مازاد یا جبران کننده چشمگیری در مقیاس منطقه ای وجود داشته باشد.

این گزارش نشان داد که برای درک بهتر آثار زیست محیطی و اجتماعی فناوری های مهندسی زمین، انجام پژوهش های بیشتری لازم است.

سایر فناوری های ذکرشده در این گزارش شامل وارد کردن مقادیر زیادی ذرات معلق به اتمسفر فوقانی برای جلوگیری از نور خورشید است.

این نخستین بار نیست که آینه های فضایی به عنوان روشی برای کاهش بدترین آثار تغییرات اقلیمی پیشنهاد می شوند و گفتنی است که اندرو یانگ، نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا که بخت پیروزی داشت، در سال 2019، طرحی برای مهندسی زمین منتشر کرد.

پیشنهاد او برای قرار دادن آینه های فضایی تاشو بزرگ در مدار، 4.86 تریلیون دلار هزینه دارد و اجرای آن حدود دو دهه طول می کشد.

سازمان ملل یادآور شد که تلاش های جهانی برای کاهش انتشار گاز های گلخانه ای در مسیر تحقق هدف 1.5 درجه سانتی گراد توافق نامه پاریس قرار ندارد.

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل، گفت که اس. آر. ام نباید جایگزینی برای اهداف کنونی به منظور کاهش انتشار در نظر گرفته شود.

این کربن را از جو حذف نمی کند. اس. آر. ام همچنین سبب بهبود محیط زیست یا مقابله با علل اصلی تغییرات اقلیمی نمی شود.

بهترین گزینه ما برای آینده ای شکوفا و بدون تبعیض، انجام کار سخت اجتناب ناپذیر به منظور دستیابی به پایداری اقلیمی از طریق کاهش انتشار گاز های گلخانه ای، ایجاد سیاره ای عاری از آلودگی و جوامعی است که در هماهنگی با طبیعت زندگی می کنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2237

به "نصب آینه ای بزرگ برای بازتاب نور خورشید و مقابله با گرمایش جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب آینه ای بزرگ برای بازتاب نور خورشید و مقابله با گرمایش جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید