هنریک مجنونیان درگذشت

به گزارش مجله پیکوشو، به گزارش خبرنگاران حمیدرضا میرزاده، روزنامه نگار و فعال محیط زیست با تایید این خبر به ایسنا گفت: تا آن جا که من شنیده ام ایشان دیروز (سه شنبه، 14 مرداد) فوت شده اند. اما علت فوت شان را نمی دانم. می دانم که سال های سال بیماری کلیوی داشتند، اما این را که علت فوت شان چه بوده چون هنوز نتوانسته ام با خانواده شان ارتباطی برقرار کنم نمی دانم.

هنریک مجنونیان درگذشت

او درباره فعالیت ها و آثار هنریک مجنونیان بیان نمود: مهم ترین شاخصه آقای مجنونیان این بود که فقط به دنبال کار آکادمیک نرفت، یا این که فقط به دنبال تالیف و ترجمه یا کار اجرایی نبود. مهم ترین شاخصه ایشان این بود که هر سه این ها را با هم داشت یعنی هم استاد دانشگاه بودند و نسلی از دانشجویان، کارشناسان و محیط بانان را تربیت کردند، ایشان خودشان کار اجرایی هم می کردند و خیلی از برنامه ریزی حفاظت مناطق چهارگانه ما توسط ایشان انجام می شد و تاثیر خیلی عمیقی داشتند. آن بخشی هم که مربوط به مستند کردن بود، ایشان بالغ بر 57 عنوان کتاب تالیف، ترجمه و یا به صورت مشترک که معمولا نویسنده یا مترجم اول بودند دارند.

میرزاده افزود: مهم ترین شاخصه در آثار ایشان ادبیات فنی حفاظت از محیط زیست بود. خصوصا ترجمه هایی که از کتاب ها و دستورالعمل های اتحادیه جهانی حفاظت داشتند، ایشان ادبیات جهانی حفاظت را خیلی خوب ترجمه کردند و به دست ما رساندند. به جز یکی دو نفر که تلاش خوبی داشتند، آقای مجنونیان دیگر تکرار نشدند. به سختی می توان متن بسیار فنی و علمی را در حوزه محیط زیست و خصوصا حفاظت از طبیعت پیدا کرد که آقای مجنونیان مترجم یا نویسنده اول آن نبوده باشند.

او درباره دانشنامه محیط زیست که توسط مجنونیان و تعدادی از نویسندگان دیگر تالیف شده است نیز گفت: تا آن جا که می دانم این دانشنامه به دلیل مسائل نشر فقط تا جلد دوم منتشر شد و ابتر ماند.

هنریک مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط زیست ارمنی تبار در سال 1330 در ارومیه به جهان آمد. دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب های ترویجی شناسنامه مناطق حفاظت شده (مناطق گنو و حرا) در سال 1377 و 1376، دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب پارکداری به عنوان کتاب برگزیده درسی آموزشکده در سال 1377، دریافت تقدیرنامه از سوی انجمن ارزیابی محیط زیست ایران به خاطر تلاش های کم سابقه و مستمر در اشاعه دانش محیط زیست در کشور در سال 1387 و کاندیدای جایزه مهرگان برای کتاب های سه گانه جغرافیای جانوری جهان و ایران در سال 1385 بخشی از افتخارات او هستند. از آثار او می توان به جغرافیای جانوری جهان، تالاب ها: طبقه بندی و حفاظت تالاب ها، طبیعت را حفظ کنیم (منابع زیستی استان هرمزگان)، طرح مدیریت پارک های ملی (پارکداری) و ... اشاره کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1180

به "هنریک مجنونیان درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنریک مجنونیان درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید