وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست

به گزارش پیکوشو، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: وضعیت آبخوان و منابع آب زیرزمینی این استان خوب نیست.

وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست

حمید واسطه در گفت و گو با خبرنگار پیکوشو با اشاره به بارش های خوبی که طی یک ماه اخیر در این استان رخ داد، اضافه کرد: هم اکنون با پدیده تغییر اقلیم روبرو هستیم و این به آن معناست که بعد از یک دوره خشکسالی حدی (با شدت بالا) با ترسالی حدی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست که این بارندگی ها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و ممکن است بلافاصله بعد از این بارندگی ها دوباره با خشکسالی روبرو شویم در نتیجه باید نسبت به مصرف صحیح آب های ذخیره شده کوشا باشیم.

واسطه با بیان اینکه طی سال گذشته بر اثر خشکسالی و خشک شدن منابع آبی با درگیری های اجتماعی زیادی میان کشاورزان رو به رو شدیم، اظهار کرد: آبخوان و سفره های زیرزمینی طی یکی دو سال آبگیری نشده اند بلکه آب موجود در این مکان ها متعلق به چندین دهه است بنابراین نمی توان گفت که آبخوان و سفره های زیرزمینی بر اثر این بارندگی ها دوباره به طور کامل احیا شده اند.

وی توضیح داد: از سوی دیگر بیشتر این سیلاب ها بر اثر روان آب از دسترس خارج شدند و همچنین بارندگی های صورت گرفته با شدت و سرعت زیادی بوده در نتیجه زمان نفوذ به خاک و زمین را کمتر نموده و می توان نتیجه گرفت که مقدار قابل توجهی جذب زمین نیز نشده است تا آن منابع را تغذیه کند.

این مقام مسئول تاکید نمود: در نتیجه باید کشاورزان هوشیار باشند و از حفر چاه های غیر مجاز و یا برداشت غیرمجاز از چاه های آب خودداری نمایند و باید نسبت به این موضوع مطلع باشند که شاید بعد از این بارش ها دوباره با پدیده خشکسالی روبرو شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 252

به "وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید