پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی

به گزارش پیکوشو، مجری خط 6 مترو به سوالات خشک شدن آب چشمه علی پاسخ داد.

پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی

به گزارش پیکوشو، صبح امروز تعدادی از پیکوشو رسانه های مختلف به دعوت شرکت مترو تهران از چشمه علی که این روزها به دلیل آنچه که عبور خط مترو از آبریز از قنات آن اعلام می گردد، خشک گردیده است، بازدید کردند و مهندس صادق طریق ازلی مجری خط 6 مترو با حضور در جمع پیکوشو به سوالات آنها پاسخ داد و در مورد وضعیت چشمه علی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: وضعیت چشمه علی را می توان از طریق مکانیزم هیدرودینامیکی آنالیز کرد.

وی با بیان این که نوع سنگ این چشمه آهکی است، توضیح داد: سنگ آهکی که میزبان چشمه است از نظر جنس شبیه سنگ های کوه بی بی شهربانو است و طبق نظر کارشناسان عمده این چشمه از آبخوان کوههای بی بی شهربانو است.

مجری خط 6 مترو با بیان اینکه اگر آب کم گردد دبی آب چشمه هم کاهش می یابد، گفت: همکاران ما در تیم مطالعاتی وضعیت دبی چشمه در طول 20 سال اخیر را آنالیز کردند و نمودار هیدروگراف آن را تهیه کردند و معین شد چشمه در سالهای مختلف جریان آب متفاوتی داشته است به گونه ای که در دهه 80 دبی آب کمتر از 20 لیتر بود.

وی با بیان اینکه آنالیز ها نشان داد که در ماههای مرداد تا مهر خروجی آب به حداقل می رسد و در ماههای اسفند و فروردین دبی آب به حداکثر می رسد، اضافه نمود: این رفتار تمامی چشمه ها در فلات ایران است و این اتفاقی عجیب نیست.

وی با بیان اینکه هیدرودینامیت این چشمه را با بارش و خصوصیات سنگ شناسی سنگ میزبان، مشخص می نمایند گفت: در حال حاضر دبی آب 20 لیتر در ثانیه است و البته این میزان کم و زیاد می گردد و آنالیز های تیم کارشناسی طبق نمودار هیدروگراف نشان می دهد که در ماههای پایانی سال دبی آب افزایش می یابد.

وی در مورد تاثیر مترو در کاهش آب چشمه علی گفت: بر اساس مطالعات اولیه قرار بود که مسیر مترو بر اساس مطالعات ترافیکی از خیابان صفاییه عبور کند اما دو سال قبل طی جلساتی که با مسئولان میراث فرهنگی داشتیم مسیر مترو برای حفظ میراث باستانی، از خیابان غیور عبور داده گردیده است.

مجری خط 6 مترو با بیان اینکه از نظر کارشناسان آب چشمه برگشته است، در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر خط 6 مترو بر نظرات اعضای شورای شهر گفت: احترام اعضای شورای شهر بر ما واجب است و من مطلبی که عنوان می کنم بر اساس نتایج کارها است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا چشمه علی به مانند تمامی منابع آبی کاهش یافته است به سه پارامتر اشاره نمود و گفت: یکی از آنها فعالیت های عمرانی و معدنی در این محدوده و در محدوده کوه بی بی شهربانو است و علت دیگر تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی و علت دیگر چاههای مجاز و غیر مجازی هستند که در محدوده چشمه علی فعال هستند.

وی با بیان اینکه گفته می گردد که این چاهها در گذشته هم وجود داشتند اما آب چشمه کاهش نیافته گفت: درست است چاهها قبلا هم بوده اند اما سال جاری با مشکل اقلیم روبرو هستیم و باید در بهره برداری از چاههای مجاز تجدید نظر گردد و نباید در آب خوان این چاهها فعالیت نمایند.

طریق ازلی با بیان این که مترو یک تاثیر موقت است اما وضعیت آب به سه پارامتر فوق الذکر بستگی دارد گفت: داده های ما بر اساس اطلاعاتی است که از سازمان آب دریافت نموده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می گردد مطالعات مترو در این زمینه کامل نبوده است گفت: مگر می گردد در انجام این پروژه بزرگ مطالعاتی انجام نگردیده باشد و باید بگویم مطالعات ، نوع و روش اجرا را معین می نماید و به خاطر حفظ منابع آبی تونل را با استفاده از تی بی ام که امن ترین مسیر است حفر کردیم که همزمان لاینینگ تونل هم انجام گردد و در قراردادی که با پیمانکار تی بی ام داشتیم، حفظ منابع آبی جزء الزامات قرار داد عنوان گردیده است.

مجری خط 6 مترو در پاسخ به این سوال که گفته می گردد آب چشمه علی به فاضلاب سرخه حصار ریخته می گردد گفت: الان چیز به نام ریختن آب به فاضلاب نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که زمانی که آبی در چشمه وجود نداشت ، آب چشمه علی چه گردیده بود؟ ادامه داد: فعالیت های عمرانی اثر موقت دارد و همزمان با تغییر اقلیم و فعالیت چاهها، این خشک شدن تشدید شد.

طریق ازلی خطاب به پیکوشو گفت: من از شما سوال می پرسم حالا که در بدترین شرایط اقلیمی قرار داریم و بارش ها نیز کاهش یافته آیا آب پشت سد و مخازن سدی بی تاثیر بوده است؟

وی با بیان اینکه پوشش تونل بتنی است اضافه نمود: لاینینگ تمام گردیده است و به نظر من تنها یک عامل باعث بروز این پدیده نگردیده است.

ادامه دارد....

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1397 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 61

به "پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید