چشمه های رنگی باداب سورت

به گزارش مجله پیکوشو، چشمه های زیبای باداب سورت که به چشمه های رنگی نیز معروف هستند، دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند محسوب می گردد و علاوه بر زیبایی خاص، ارزش درمانی بسیار بالایی دارد.

چشمه های رنگی باداب سورت

چشمه های باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستا های اروست و مال خواست واقع شده است. این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی برگ می رسد و از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه می نماید.

باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است. چشمه های باداب سورت در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. در سال 1387، کوه دماوند، چشمه های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پاموکاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور دنیا شناخته می گردد و یکی از برنامه های مهم برای باداب سورت، ثبت دنیای آن به عنوان یک اثر طبیعی بی نظیر است. این اثر قرار است به عنوان یک ژئوپارک به ثبت دنیای برسد و با چشمه های پاموکاله ترکیه خواهر خوانده گردد.

عکاس: بهنام یوسفی

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2112

به "چشمه های رنگی باداب سورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه های رنگی باداب سورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید