کشف 2 بست دم چلچله ای کاملاً سالم در پاسارگاد

به گزارش مجله پیکوشو، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: در جریان مرحله سوم پروژه بازپیرایی و سامان دهی بلوک های صفه بنای برج سنگی پاسارگاد، دو نمونه دیگر از بست های دم چلچله ای به صورت کاملاً سالم یافت شد.

کشف 2 بست دم چلچله ای کاملاً سالم در پاسارگاد

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، افشین ابراهیمی امروز 9 آبان ماه 1400 اظهار کرد: پیش تر در سال های 1398 و 1399 عملیات سامان دهی در دو جبهه جنوب غربی و شمال غربی بنا با هدف خواناسازی نقشه معماری صفه و رفع کردن آشفتگی های موجود به انجام رسیده و در مرحله سوم، تمرکز بر اصلاح شرایط جبهه شمال شرقی صفه گذاشته شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: عملیات سامان دهی این بخش از اثر که از نیمه شهریور ماه امسال شروع شده مشتمل بر مستندسازی، پاک سازی، قطعه یابی، دوباره چینی و وصالی سنگ ها است که در حین جابجایی بلوک های سنگی، دو نمونه سالم از بست های دم چلچله ای مشاهده شد که با احتساب دو نمونه بستی که سال 1399 در جبهه شمال غربی به دست آمد، شمار بست های سالم شناسایی شده، اکنون به عدد 4 رسیده است.

ابراهیمی گفت: این بست ها که خوشبختانه از چشم ربایندگان در امان مانده اند برای نخستین بار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مشاهده شده اند و تا پیش از این صرفاً با استناد به فضاهای خالی باقیمانده از بست ها در پیکره بناها از به کارگیری این تکنیک برای اتصال بلوک های سنگی بزرگ به یکدیگر یاد می شده است.

او بیان نمود: آنچه ربایندگان را به سرقت و بیرون کشیدن بست ها ترغیب می نموده، استفاده از سرب اطراف آنها برای تهیه ساچمه تفنگ های سر پر و دیگر مصارف بوده است که این بست ها جدا از اینکه موضوعی بکر برای مطالعات آزمایشگاهی و کشف زوایای دیگری از معماری کهن هخامنشی هستند، به تاریخ گذاری دقیق تر اثر یاری شایان می نمایند، در خصوص کاربری بنای برج سنگی نظرات متعددی مطرح است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اضافه نمود: گروهی آن را مقبره کمبوجیه، پسر و جانشین کوروش می دانند و بعضی آن را آتشکده یا نیایشگاه دانسته اند و بعضی نیز آن را گنج خانه کوروش خوانده اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی نگهداری می شده است.

او ابراز کرد: در این میان البته اغلب کارشناسان برای این بنا کارکردی آئینی متصور هستند و معتقدند بنای کعبه زرتشت در نقش رستم از روی این اثر الگوبرداری شده است و به گمان بسیاری، معماری برج سنگی با طراحی خاص و ظرافت ساخت، در شمار شاهکارهای مهندسی هخامنشیان قرار گرفته است.

ابراهیمی گفت: سنگ های به کاررفته در این بنا از گونه سنگ های سفید آهکی است که از معدن کوه سیوند آورده شده اند. از سنگ های سیاه آهکی هم در پنجره های بسته و کور بنا برای تزئین استفاده شده است.

او اضافه نمود: تورفتگی های منظم مستطیل شکل در نمای خارجی چهار ضلع برج، دیگر عناصر تزئینی بدنه ها هستند که شواهد آنها کماکان باقی است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 1895

به "کشف 2 بست دم چلچله ای کاملاً سالم در پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 2 بست دم چلچله ای کاملاً سالم در پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید