گل ساق عروس را بیشتر بشناسید

به گزارش پیکوشو، دنیای شگفت انگیز گیاهان پر از گل های عجیب و غریبی است که برخی حتی از وجود آن ها اطلاعی ندارند. تعدادی از این گیاهان بسیار زیبا هستند و می توان آن ها را در آپارتمان ها پرورش داد.

گل ساق عروس را بیشتر بشناسید

به گزارش خبرنگار ، دنیای شگفت انگیز گیاهان پر از گل های عجیب و غریبی است که برخی حتی از وجود آن ها اطلاعی ندارند. تعدادی از این گیاهان بسیار زیبا هستند و می توان آن ها را در آپارتمان ها پرورش داد.

در همین راستا قصد دارد تا درباره پرورش یک گونه گیاهی با گل های زیبا مطالبی را ارائه دهد؛ پس برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید تا با یکی از این گیاهان آپارتمانی زیبا آشنا شوید.

ساکولنت گوشتی اچوریا یکی از زیباترین واریته های ساکولنت ها است که بیش از 180 گونه مختلف دارد که در ایران به گل ساق عروس معروف است.

زیستگاه اصلی این گیاه در کشورهای مکزیک و آمریکای جنوبی است و این گیاه با برگ های متحد الشکل که پاجوش هایی برروی ساقه فراوری می نماید و شکل درخت کوچکی به خود می گیرد .

بنفشه آفریقایی گلی با رنگ های متنوع و جذاب/ با روش نگهداری و تکثیر بنفشه آفریقایی آشنا شوید

این گیاه بدون تیغ است اما لبه های برگ های ساکولنت تیز هستند . قیفی شکل و به رنگ های زرد ،نارنجی با رویه قرمز است .

خاک

این گیاه به خاکی سبک با زهکش مناسب احتیاج دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک مانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از شن درشت به همراه پرلیت و خاک برگ استفاده کرد.

از آنجایی که آشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می نماید بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کود دهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن یاری خواهد نمود و می توان از فرمول 10-10-10 البته با نصف غلظت استفاده کرد.

ترکیب مناسب برای این گیاه باید مقدار پتاسیم و فسفرآن بالا باشد تا گل را سفت نگه دارد به عنوان مثال کریستالون با ترکیب 20-20-20 مناسب است.

نور

گل آچوریا محیطی پرنور و روشن و اشعه های مستقیم آفتاب را می پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید به خصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد.

کاکتوس کریسمس، گلی مقاوم در برابر سرما

همچنین آفتاب شدید در بعد ازظهر نیز می تواند به برگ های گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه های رنگین در برگ ها هستند احتیاج به نور کافی دارند تا این رنگ ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می گردد تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده گردد. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می تواند منجر به سوختن برگ های گیاه گردد.

دما

این گیاه دمای حداقل تا 7 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید اما بهتر است که دمای محیط به خصوص طی شب به زیر 13 درجه سانتی گراد نرود.

حداکثر میزان دما تا 25 درجه سانتی گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و آبیاری کم ، به تدریج از گوشتی بودن برگ ها کاسته می گردد و با ادامه این وضعیت، برگ ها چروکیده می شوند و در نهایت می ریزند. توجه داشته باشید نمونه هایی که برگ های با حاشیه های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگ ها معمولاً سبز رنگ خواهند شد.

آبیاری

برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود 3-2 سانتی متری خشک گردد و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ های پایین ساقه گیاه آغاز به ریختن می نمایند به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر 3-2 هفته یک بار این گیاه را آب می دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره های کوتاه خشکی احتیاج دارند.

بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج گردد. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری احتیاج دارد.

تکثیر

این گیاه را می توانید با یاری قلمه برگ و پاجوش ها و همچنین بذر تکثیر کنید.

پاجوش ها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوش ها و کاشتن آنان، به ریشه زایی بهتر آنان یاری می نماید. از برگ های گیاه نیز می توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگ ها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت 24 ساعت کنار گذاشته می شوند و سپس در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می شوند.

گیاه هویا را بیشتر بشناسید

این گل ها یعنی ساکولنت ها در تراریوم و گلخانه رشد می نمایند این گیاه در فضا و محیط مرطوب رشد خوبی دارند.نباید روی برگ های این گل آب بریزید و نباید بوته آن خیس باشد در تراریوم حتما یک نوار کشیده گردد و برای خروج رطوبت نوار را سوراخ کنید تا گیاه رشد خوبی داشته باشد .

آفت و مسائل

این گیاهان در برابر بیماری ها و آفات نسبتاً مقاوم هستند اما به هر حال آفاتی که به شکل متداول گیاهان خانگی را مورد حمله قرار می دهند برای این گیاهان نیز می توانند مسائلی را ایجاد نمایند. از بین بیماری ها نیز به پوسیدگی ریشه که ناشی از سنگین بودن بافت خاک و یا آبیاری بیش از اندازه است حساسیت دارند که با رعایت فواصل مناسب آبیاری و سبک بودن بافت خاک می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 191

به "گل ساق عروس را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "گل ساق عروس را بیشتر بشناسید" امتیاز داده است | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل ساق عروس را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید