یخ برای کوفتگی عضلات مفید است؟ تقریباً نه!

به گزارش مجله پیکوشو، احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که در تماس های تصویری و در حین مکالمه با طرف مقابل به تصویر خود نگاه کنید. اما این مسئله این تصادف نیست، چرا که بار ها و بار ها تکرار می شود و ما همچنان به تماشای تصویر خود علاقه مند هستیم.

یخ برای کوفتگی عضلات مفید است؟ تقریباً نه!

به گزارش The New York Times، بسیاری از ما بعد از یک تمرین شدید یا آسیب ورزشی، برای کاهش درد و تورم عضلات از کیسه های یخ استفاده می کنیم. اما یک مطالعه نشان می دهد که استفاده از کیسه یخ ممکن است باعث کاهش فرایند بهبود درد یا کوفتگی عضلانی شود.

کیسه های یخ که تقریباً در هر باشگاهی پیدا می شوند فرایند رایجی برای کاهش درد کوفتگی هستند و همه ما تجربه این را داریم که از آن ها استفاده کرده باشیم و دردمان کاهش پیدا کرده باشد؛ اما باید با احتیاط بیشتری از آن ها استفاده کنیم.

یخ ناحیه آسیب دیده را بی حس می کند و تورم و التهاب را از بین می برد. اما، در سال های اخیر، محققان حوزۀ ورزش شروع به بررسی اثربخشی این فرایند کرده اند. تحقیقات نشان داد که افرادی که برای کاهش درد ساق پا از یخ استفاده کردند شدت دردشان نسبت به افرادی که استفاده نکردند کاهش نیافته بود و طول مدت بهبودی آن ها نیز تغییر نکرده بود.

بلکه بیشتر یک بار روانی بود که احساس می کردند یخ باعث بهبودی می شود. در مطالعه ای دیگر مشخص شد که ورزشکارانی که بطور مداوم از کیس های یخ استفاده می کنند قدرت و توانشان نسبت به کسانی که کمتر از کیسه یخ استفاده می کنند بیشتر تحلیل می رود.

در یک مطالعه روی 40 موش جوان، سالم و مذکر خستگی عضلانی ناشی از ورزش را با شوک های الکتریکی روی عضلات آن ها شبیه سازی کردند. عضلات جوندگان، مانند عضلات ما، از الیاف تشکیل شده و با هر حرکتی منقبض می شوند.

دانشمندان بلافاصله پس از اعمال شبیه سازی شده، نمونه های عضلانی برخی از حیوانات را جمع آوری کردند و سپس بسته های یخی ریز را روی پا های تقریبا نیمی از موش ها بستند، در حالی که بقیه را بدون یخ نگه داشتند.

سپس هر دو گروه موش را هر چند ساعت و هر چند روز تا دو هفته از نظر عضلانی بررسی کردند. با تمرکز بر سلول ها تمام بافت ها را موشکافی کردند تا اثر یخ را روی بافت ها بررسی کنند.

همانطور که بیشتر ما می دانیم، التهاب اولین پاسخ بدن به هرگونه عفونت یا آسیب است، سلول های ایمنی پیش از التهاب با عجله به منطقه آسیب دیده می فرایند، جایی که آن ها با میکروب های مهاجم مبارزه می کنند یا تکه های آسیب دیده بافت و سلول را از بین می برند.

سپس سلول های ضد التهاب به آن فضا منتقل می شوند و باعث کاهش ساکشن التهابی و تشویق به تشکیل بافت سالم می شوند. اما التهاب غالباً همراه با درد و تورم است، که به طور قابل توجهی بسیاری از افراد از آن بیزارند و از یخ برای رفع آن استفاده می کنند.

یخ فرایند بهبودی را کند می کند

با نگاهی به عضلات پای موش، محققان شواهد واضحی از آسیب دیدن بسیاری از رشته های عضلات را مشاهده کردند. آن ها همچنین در بافتی که از یخ استفاده نشده بود، تجمع سریع سلول های پیش التهاب را دیدند.

در عرض چند ساعت، این سلول ها بقایای سلولی را از بین بردند، تا اینکه در سومین روز پس از انقباض، بیشتر رشته های عضلانی آسیب دیده پاک شدند. در آن زمان، سلول های ضد التهابی همراه با سلول های عضلانی ویژه ای که بافت را بازسازی می کنند، ظاهر شدند و در خاتمه دو هفته، این عضلات کاملاً بهبود یافته به نظر می رسیدند.

در عضله یخ زده، بهبودی به طور قابل توجهی به تأخیر افتاده بود. فرایند رسیدن سلول های پیش از الهاب برای پاکسازی و آماده سازی برای بهبود در عضلات یخ زده هفت روز طول کشید در حالی که برای عضلات یخ نزده سه روز بود. حتی پس از دو هفته علائم مولکولی آسیب به عضله به جای مانده و بهبودی ناقص را نشان می دادند در حالی که برای عضلات یخ نزده بهبودی کامل رخ داده بود.

نتیجه این تحقیقات می گویند که کیسه یخ و یخ گذاشتن روی محل آسیب یا درد در عمل فرایند بهبودی را کند می کند. اما آزمایش انجام شده آسیب های جدی مانند پارگی، کشیدگی را آزمایش کرده بودند و نه درد و خستگی را به همین علت به آزمایش های بیشتر با نمونه های انسانی نیاز است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 2063

به "یخ برای کوفتگی عضلات مفید است؟ تقریباً نه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخ برای کوفتگی عضلات مفید است؟ تقریباً نه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید